به روز شده:  14:36 گرينويچ - پنج شنبه 23 ژوئيه 2009 - 01 مرداد 1388

کلینتون: آمریکا همچنان در انتظار پاسخ ایران است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، می گوید پیشنهاد آمریکا برای تعامل با ایران عملا بلا تکلیف مانده است.

خانم کلینتون که با بی بی سی مصاحبه می کرد گفت واشنگتن هنوز علاقمند به تماس با ایران است ولی بحران سیاسی داخلی ایران سبب شده که این کشور "توانایی یک چنین تصمیم گیری هایی را در حال حاضر نداشته باشد".

هیلاری کلینتون گفت این به عهده آمریکا نیست که تعیین کند با چه کسی در ایران به مذاکره بنشیند و هدف آمریکا تعامل با کل کشور ایران است.

خانم کلینتون گفت خواست دولتش برای تعامل با ایران با وجود آن است که آمریکا آنچه را که در جریان انتخابات ایران و پس از آن رخ داده قاطعانه محکوم می کند.

ولی وزیر خارجه آمریکا خاطر نشان کرد که آمریکا هنوز خواهان افزایش فشار بر ایران از طریق تحریم هاست.

خانم کلینتون گفت حاضر شدن کشورهای مهم دیگری مانند چین برای همکاری در این زمینه، نشان دهنده این است که این کشورها نیز نگران دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای و شروع مسابقه تسلیحاتی بین ایران و همسایگانش هستند.

هیلاری کلینتون که به تایلند سفر کرده روز سه شنبه 22 ژوئیه، از احتمال قرار دادن همسایگان ایران زیر پوشش دفاعی سخن گفته بود.

خانم کلینتون در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی تایلندی اظهار داشته بود در حالیکه ایالات متحده همچنان در را به روی مذاکرات برای حل بحران هسته ای ایران باز نگاه داشته، این نکته را هم تصریح کرده است که در صورت لزوم "اقداماتی فلج کننده" را علیه جمهوری اسلامی به اجرا خواهد گذاشت.

وی خاطر نشان کرد که اگر بحران اتمی ایران حل و فصل نشود، آمریکا آماده است تا ظرفیت دفاعی متحدان خود در منطقه را افزایش دهد.

وزیر امور خارجه آمریکا در این مصاحبه گفت "مایلیم ایران به آنچه که به نظر من یک ارزیابی منصفانه است توجه کند و آن اینکه، اگر ایالات متحده منطقه را زیر یک چتر دفاعی قرار دهد و به اقدامات حتی بیشتری برای کمک به توانمندی نظامی کشورهای خلیج فارس مبادرت ورزد، بعید است ایران خود را قدرتمندتر و امن تر احساس کند."

اگرچه خانم کلینتون منظور خود از چتر دفاعی را مشخص نکرده اما ایجاد شبکه های دفاع ضد موشکی و سایر تاسیسات دفاعی پیشرفته می تواند از جمله اقداماتی برای خنثی کردن قدرت نظامی ایران باشد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.