لیبرمن: برزیل می‌تواند ایران را متقاعد کند برنامه هسته‌ای اش را متوقف کند

Image caption آویگدور لیبرمن (چپ) مذاکراتش را با رئیس جمهوری برزیل سازنده توصیف کرد

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه اسرائیل که در آمریکای جنوبی بسر می برد، در دیدار با رئیس جمهوری برزیل گفت که احتمالا برزیل "بیش از هر کشور دیگری" این قابلیت را دارد که ایران را متقاعد کند برنامه های هسته ای اش متوقف کند.

هدف آقای لیبرمن در این سفر 10 روزه به چهار کشور آمریکای لاتین علاوه بر گفت و گو درباره تاثیر ایران در منطقه، بالابردن سطح داد و ستدهای بازرگانی با این کشورهاست.

او در دیدار با لوئیس ایناسیو لولا داسیلوا، رئیس جمهوری برزیل گفت که با توجه به اینکه برزیل به طور سنتی روابط نزدیکی با کشورهای عرب و اسرائیل دارد می تواند"مذاکره کننده خوبی" باشد.

قرار است آقای لیبرمن پس از برزیل به کلمبیا، پرو و آرژانتین برود.

او که در برازیلیا، پایتخت برزیل با رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد، گفت و گو با او را "سازنده" توصیف کرد.

دیپلمات های اسرائیلی تائید کرده اند که نگرانی درباره نفوذ ایران در آمریکای لاتین، موضوع اصلی این سفر بوده و آقای لیبرمن مایل است که این نگرانی ها را مطرح کند.

با آنکه به نظر می رسد اسرائیل از روابط دوستانه ایران و برزیل ناراحت است، اما وزیر خارجه این کشور گفته است که شاید همین رابطه دوستانه فرصتی فراهم کند.

آقای لیبرمن گفت: "به نظر من برزیل بیش از هرکشور دیگری قابلیت دارد که ایران را متقاعد کند که برنامه های هسته ای اش را متوقف کند و همچنین فلسطینیان را متقاعد کند تا (با اسرائیل) مستقیما مذاکره کنند."

این در حالی است که سلسو آموریم، وزیر خارجه برزیل اشاره کرده که کشورش از هدف ایران برای دستیابی به انرژی هسته ای "صرفا برای اهداف غیر نظامی و در چارچوبی تحقق پذیر" حمایت می کند.

آقای آموریم همچنین از آرزوی داشتن خاورمیانه ای بدون سلاح اتمی سخن گفت که شاید این پیامی برای اسرائیل نیز باشد.

هنوز جزئیاتی از نقش احتمالی برزیل در این باره ارائه نشده است اما شاید در آینده نزدیک شرایطی به وجود آید که این طرح آزمایش شود.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران که پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران برنامه سفرش به برزیل را لغو کرد، قول داده که پس از ادای سوگند دومین دوره ریاست جمهوری اش، نخستین سفر خارج از ایران او به برزیل خواهد بود.

مطالب مرتبط