اتحادیه اروپا خواستار آزادی شهروند فرانسوی

کلوتیلد ریس
Image caption خانم ریس پس از پنج ماه تدریس درحال خروج از ایران دستگیر شد

دیپلمات های ارشد اتحادیه اروپا روز پنجشنبه از ایران خواستند یک مدرس فرانسوی را که به اتهام جاسوسی در ارتباط با ناآرامی های پس از انتخابات دستگیر کرده فورا آزاد کند.

در بیانیه ای که از سوی سوئد، رئیس دوره ای اتحادیه اروپا، صادر شده آمده است: "ترویکای اتحادیه اروپا (گروهی شامل سه نماینده ارشد اتحادیه اروپا در امور خارجی) نگرانی خود را نسبت به وضعیت خانم کلوتیلد ریس، شهروند فرانسوی بازداشت شده، ابراز کرد و خواستار آزادی فوری او شد."

در ادامه این بیانیه آمده است که پس از بازدید دیپلمات های سوئدی و اسپانیایی از وزارت خارجه ایران در تهران "ترویکای اتحادیه اروپا تاکید کرد که اتحادیه اروپا یکصدا از این درخواست پشیتبانی می کند."

سفیر فرانسه در تهران روز 9 ژوئیه با خانم ریس در زندان دیدار کرد.

کلوتیلد ریس، 29 ساله، اول ژوئیه هنگام خروج از ایران بازداشت شد. وی در طول اقامت پنج ماهه اش در ایران به تدریس زبان فرانسه اشتغال داشت.

مقام های فرانسوی پس از دیدار با خانم ریس در زندان گفتند او از نظر سلامت جسمی و روانی در وضع خوبی به سر می برد ولی نگران وضع خود است.

وزارت خارجه فرانسه اتهام جاسوسی خانم رایس را بی پایه دانسته است.

برنارد کوشنر، وزیر امور خارجه فرانسه به پارلمان این کشور گفته است که خانم رایس در تظاهرات معترضان به نتیجه انتخابات ایران حضور داشته و تصاویری را از آن در اینترنت منتشر کرده است.

مطالب مرتبط