صدا و سیما: 50 نماینده خبرگان بر تبعیت از رهبری تاکید کردند

واحد مرکزی خبر اعلام کرد 50 نفر از نمایندگان مجلس خبرگان ایران با صدور بیانیه ای اطاعت از ولی فقیه را واجب دانستند و این مقام را "فصل الخطاب در امور" خواندند.

در این بیانیه که در آن نام هیچکدام از نمایندگان امضاء کننده ذکر نشده، نویسندگان "اعتبار همه مناصب و مقامات حکومتی" را "ناشی از نصب مستقیم و غیرمستقیم و تایید ولی فقیه" دانسته اند و آمده "اگر تنفیذ انتخاب مردم از سوی ولی فقیه صورت نگیرد، ریاست جمهوری طاغوت است و مشروعیت ندارد."

این بیانیه که از نویسندگان آن تنها با عنوان "اکثریت نمایندگان مجلس خبرگان رهبری" یاد شده، اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت را به "پشتیبانی بیشتر و شفاف تر از ولایت فقیه و بیانات رهبری" فراخوانده است.

این بیانیه یک روز پیشتر ابتدا توسط خبرگزاری فارس منتشر شد و منابع خبری رسمی دیگر، از جمله واحد مرکزی خبر، با فاصله ای زیاد به انتشار آن مبادرت ورزیدند.

همچنین سایت دبیرخانه مجلس خبرگان هم اشاره ای به انتشار چنین بیانیه ای نکرده است.

از وظایف مجلس خبرگان انتخاب، عزل و نظارت بر عملکرد رهبر است. اما در برابر صلاحیت نامزدهای عضویت در مجلس خبرگان از سوی شورای نگهبان تایید می شود.

انتخاب شش نفر فقیه عضو این شورا به عهده رهبر ایران است و شش حقوقدان شورای نگهبان هم از سوی رئیس قوه قضائیه انتخاب می شوند (و باید به تایید مجلس برسند) که ریاست قوه قضائیه هم از سوی رهبر برگزیده می شود.

خبر انتشار این بیانیه چند روز پس از آن مطرح می شود که اظهارات اکبر هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه روز 26 تیر نشان داد که او به رغم تاکید آیت الله خامنه ای، نسبت به صحت روند برگزاری انتخابات انتقاد دارد.

آقای رفسنجانی همچنین به جای شرکت در دیدار سالانه سران نظام جمهوری اسلامی ایران با رهبر ایران به مناسبت عید مبعث، که معمولا آقای رفسنجانی نیز در آن حضور داشت، "برای مذاکره با علما درباره مسائل جاری کشور" به مشهد سفر کرد که این مسئله به شایعات درباره اختلاف میان او و آیت الله خامنه ای دامن زد.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست