بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۳ مرداد

تیترهای اول

"دستور رهبری برای لغو حکم مشائی یک هفته پیش صادر شده" تیتر اول آفتاب یزد است، جوان از "حکم رهبر انقلاب برای عزل مشائی" نوشته، کیهان تصویر و متن دستور رهبر" را در صفحه اول خود آورده، جام جم "انحراف از مواضع رهبری انحراف از راه امام است" را عنوان اصلی خود قرار داده، رسالت هم "تداوم انقلاب اسلامی بر پایه تمسک به ولایت فقیه است" و مردم سالاری در تیتر اول خود نوشته "لازم است انتصاب مسائی ملغی اعلام گردد".

ابتکار از "بیانیه نمایندگان مجلس خبرگان خطاب به ملت، هاشمی و احمدی نژاد" خبر داده، اعتماد همین خبر را با تیتر "مثلث خبرگان در برابر هاشمی" همین خبر را با اهمیت دیده است.

ابرار با تیتر "گرما یخ بازار خودرو را اب کرد" از تکان اندکی به بازار خودرو ها خبر داده، ایران روزنامه دولت با عنوان "حیز بلند ایران به سوی ثروت خزر" از یک دیدار رییس جمهور گزارش داده و دنیای اقتصاد "بازگشت ابهام به بازار وام" را عنوان اصلی خود قرار داده است.

"شاهد سناریوى پرونده سازى هستیم" به نقل از خانم زهرا رهنورد تیتر اصلی حیات نو است و صدای عدالت تنها روزنامه ای است که با تیتر "حادثه مرگبار هوائی در مشهد" از این حادثه خبر داده است.

گزیده مقالات

اعتراض نمازگزاران

جوان گزارش داده نمازگزاران تهرانى دیروز پس از برگزارى نماز جمعه در اعتراض به سخنان هفته گذشته هاشمى رفسنجانى و همچنین انتصاب اسفندیار رحیم مشایى به سمت معاون اولى رئیس جمهور راهپیمایى هاى جداگانه اى برگزار كردند.

به گزارش این روزنامه در یكى از این راهپیمایى ها كه از درب شرقى دانشگاه تهران تا میدان فلسطین برگزار شد، مردم با سر دادن شعارهاى «وظیفه خبرگان، استیضاح نخبگان»،«سكوت این نخبگان، خیانت است به قرآن»، «مجادله در نظام،خیانت است به اسلام»و«نخبگان در معرض امتحان» اعتراض خود را به سخنان هاشمى رفسنجانى در نماز جمعه هفته گذشته تهران نشان دادند و در میدان فلسطین در اعتراض به انتصاب رحیم مشایى تجمع كرده و خواستار عزل او از معاون اولى و عدم بكارگیرى وى در دولت دهم شدند.

جوان نوشته در این راه پیمائی به دانشجویان دست نوشته هایى با این مضامین داده شد «راى داده شده ممكن است پس گرفته شود»، «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا آسیبى به این مملكت نرسد»، «كابینه دهم جاى منحرفین نیست»، «برجستگى هاى آقاى مشایى را چرا فقط شما مى بینید؟»،«احمدى باغیرت پیروى از ولایت»، «مشایى حیا كن كابینه را رها كن»، «رئیس جمهور ولایى بر كنارى مشایى».

مقابله با هاشمی

اعتماد در گزارش اصلی خود نوشته چهل روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دهم، بخشی از اعضای مجلس خبرگان رهبری بیانیه یی «بدون نام و امضا» منتشر کردند تا هشدار دهند «فصل الخطاب در امور رهبری» است و بهتر است اکبر هاشمی رفسنجانی «در شرایط کنونی کشور پشتیبانی بیشتر و شفاف تری از ولایت فقیه» داشته باشد.

به نوشته اعتماد این بیاینه در شرایطی منتشر شده است که چند روز پیش اخباری مبنی بر تلاش مثلث احمد جنتی، محمدتقی مصباح یزدی و محمد یزدی برای انتشار اطلاعیه یی با این محتوا علیه هاشمی رفسنجانی روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفته بود.رودررویی این سه روحانی نامدار حامی دولت نهم با رئیس مجلس خبرگان داستانی دنباله دار است.

در واقع امتیاز دادن موتور محرکه پذیرفته شدن کشورهای مساله دار در مناسبات بین المللی است، به خصوص اگر واحدهای سیاسی در جریان درگیری های داخلی خود دچار بحران مشروعیت نیز شده باشند.

شخصیت های داخلی

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته سیل حملات و اتهامات به آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظامیا سید محمد خاتمی و مهندس میر حسین موسوی و امثال آنها در رسانه ها و سایت های منتسب به حامیان دولت و طرفداران یک جریان فکری، نشان از عدم تحمل در ایفای نقش اجتماعی شخصیت های پر نفوذوابسته به انقلاب و نظام است که نمی تواند پدیده ای مفید برای انقلاب و جامعه اسلامی ایران باشد.

نویسنده این مقاله تاکید کرده عمر افراد کوتاه و عمر جامعه بلند است باید به جامعه اندیشید نه فرد.در روزهای آینده بحث رای اعتماد وزرای دولت دهم در مجلس مطرح خواهد شد، باید زمینه مساعد فراهم شود تا مجلس در کلیت خودش و شخصیت های سیاسی داخل مجلس و آحاد نمایندگان نقش آفرینی کنند. اگر از هم اکنون به انحای مختلف این نقش آفرینی ها را محدود کنیم، قطعا دولت کار آمدی نخواهیم داشت و جامعه زیان خواهد دید و نگرانی و تزلزل در مبانی اخلاقی جامعه خود را نشان خواهد داد.

ارتباط با سفارتخانه ها

روزنامه های رسالت جوان وطن امروز و دیگر روزنامه های متعلق به دولت و یا مدافع آن در مقالات و گزارش های خود نوشته اند برخی از افراد ستادهای انتخاباتی رقیبان احمدی نژاد در انتخابات اخیر بیش از صد بار با سفارتخانه های مختلف از جمله سفارت بریتانیا در تهران تماس گرفته اند.

رسالت بر همین اساس نوشته ممکن است برخی بگویند ما نوکر بی جیره و مواجب بوده ایم در حالی که اطلاعات لو رفته نشان می دهد که دلار ها در کار بوده است.

این روزنامه در سرمقاله خود نوشته دولت های استكباری و رسانه های آنان به نام دفاع از حق مردم در امور داخلی ایران دخالت می‌كنند و با زیر سوال بردن سلامت انتخابات و بسیج رسانه ای و ترویج شایعات، اپوزیسیون خلق می‌كنند. تشویق و ترغیب به خشونت می‌كنند و آن را به حافظان امنیت نسبت می‌دهند.ممكن است برخی كه با پخش اعترافات مخالفت می‌كنند بگویند اینها كه گفته می‌شود با دشمن هماهنگ بودند درست نیست این محورها مواضع خود اینهاست و ربطی به دشمن ندارد!

مشائی مشکوک

کیهان که تصویر نامه آیت الله خامنه ای را که خطاب به رییس دولت نوشته شده در بالای صفحه اول خود چاپ کرده در سرمقاله اش اسفندیار رحیم مشائی یک عامل انقلاب مخملی و یکی از مهره های کودتای مخملی دانسته و نوشته به یقین احمدی نژاد به خاطر روابط صمیمانه ای كه با رحیم مشایی دارد از این برداشت تعجب كرده و ابرو درهم می كشد. اما واقعیت های موجود اجازه نمی دهند این احتمال نادیده گرفته شود، زیرا ملاك و معیار برای حساس بودن نسبت به یك احتمال و ضرورت پی گیری آن، «درصد احتمال» نیست بلكه میزان اهمیتی است كه «موضوع مورد احتمال» دارد.

حسین شریعتمداری در این مقاله از محمود احمدی نژاد پرسیده چرا رحیم مشایی که به وضوح از قطعی بودن عزل خود باخبر است رییس دولت را به ماندن خود ترغیب و تشویق می كند؟ او ازاین تأخیر چه هدفی دارد؟

تحلیل مدیر کیهان این است که مشایی و كسانی كه او را اداره می كنند قصد دارند، هزینه پذیرش دستورالعمل رهبرمعظم انقلاب را بالا ببرند! تا به خیال خود مانع از دستورالعمل های مشابه آقا در موارد دیگر شوند! مثلاً چنانچه در پی زد و بند پنهان با آمریكا بودند و رهبرمعظم انقلاب با هشدار و دستورالعمل خویش خواستار پایان دادن به این زد و بند پنهان شدند، تأخیر در اجرای دستور ایشان طبیعی!! جلوه كند.

کیوان آذرپندار در سرمقاله حیات نو نوشته موضوع انتصاب اسفندیار رحیم‌مشایى به معاونت اولى تا جائی بزرگ شد که عده ‌اى آن را یک موضوع ساختگى و تلاشى براى انحراف اذهان عمومى از امر انتخابات و حوادث پس از آن دانستند در حالی که مشایى رئیس‌جمهور را موافق نظرات خود اعلام کردهو احمدى‌نژاد هم با انتصاب اخیر و حمایت‌هاى قبلى عملا نشان داده که موافق تام و تمام رحیم‌مشایى است بر این اساس به چه دلیل اعتراض ها فقط متوجه معاونت است و رئیس مستثنى مى‌شود؟

نویسنده سرمقاله این روزنامه تاکید کرده مگر کسانى که احمدى‌نژاد را گزینه مطلوب براى ریاست‌جمهورى مى‌دانستند و او را اصلح مى‌خواندند این نگاه را براساس عملکرد او و ارزیابى که از همکارانش داشتند ارائه نمى‌کردند. پس اکنون به چه دلیل او را که به سیاق گذشته عمل کرده آماج حملات خویش قرار داده اند؟ کسانى که احمدى نژاد را پذیرفته اند باید مشایى را هم مى پذیرفتند.

صدای عدالت از هواداران محمود احمدی نژاد پرسیده اگر به اصول ونص صربح قانون معتقدند و کلمه ای فراتر وفروتر از قانون را نمی پذیرند چرا به سنجش "قانون مداری" رییس جمهور مطلوبشان نمی پردازند؟ مگر جزاین است که قانون مداری در نظام جمهوری اسلامی پشتوانه ی محکم ولایت مداری به شمار می رود.

مقاله صدای عدالت از هواداران دولت دیگران را متهم به نادیده گرفتن نقش ولایت فقیه در قانون می کنند پرسیده آیا خود چنین اعتقادی دارند یا قانون را به عنوان عرصه ای برای تسویه حساب های شخصی وگروهی می بینند و در کتاب های قانونشان هر بند که در تضاد با منافع شخصی و گروهیشان باشد جایش را سفید می پندارند ونمی خوانند .

جوان روزنامه حامی دولت با عنوان "شاهد سناریوى پرونده سازى هستیم" نوشته فرمان رهبر جمهوری اسلامی آزمونى بزرگ براى رئیس جمهورى است ،رئیس جمهور در انتخاب همكاران خود آزاد است و حق دارد برخى افراد را به دیگران ترجیح دهد اما اگر تشخیص ولى فقیه زمان این بود كه بنا به مصالحى،فرد یا افرادى نباید در دولت حضور داشته و یا باید حضور داشته باشند،انتظار از رئیس جمهور متعهد به ولایت،تمكین فورى به امر «ولى» است.

این روزنامه تاکید کرده نامه رهبر براى عزل رحیم مشایىدر راستاى مصالح دولت و شخص رئیس جمهور حكم شده و براى این اشارت ولى،جز با سر دویدن انتظار نمى رود.

مذاکره با آمریکا

فرزانه روستائی در مقاله ای در اعتماد با اشاره به مقاله ای که در سایت وزارت خارجه آمریکا آمده نشان داده که برخی از دولتمردان آن کشور معتقدند با توجه به بحران اخیر سیاسی و تضعیف دولت موقعیت خوبی در اخیتار دولت ایالات متحده قرار گرفته که با دست بالاتر با تهران مذاکره کند و انتظار امتیازاتی داشته باشد.

در دنبال این مقاله آمدهدر هر حال حضور هر نوع ایرانی- ایران ضعیف یا حتی قوی- بر سر میز مذاکره برای امریکایی ها مهم است. به زبان ساده شاید بدترین انتخاب برای امریکایی ها غیبت ایران از مذاکرات باشد زیرا غیبت ایران از مناسبات منطقه یی همواره ماموریت امریکایی ها را دشوارتر و حضور ایران رایزنی ها را تسهیل می کند.

مقاله اعتماد با این تاکید پایان می گیرد کهحتی اگر از محاسبه هزینه و فایده ادامه تنش های داخلی و مقاومت در برابر واقعیت های انکار ناپذیر انتخابات برگزارشده غافل شویم، نمی توانیم انکار کنیم که در عرف بین الملل ادامه شرایط بی توافقی و بلاتکلیفی، استقبال از خسارات کلانی است که کوچک آن میلیاردها دلار ضرر ناشی از رکود و ورشکستگی اقتصادی است .

افتتاحی در خزر

روزنامه های دولت از جمله روزنامه ایران در گزارش به افتتاح یک موسسه در دریای خزر توسط رییس دولت با عنوان هائی شبیه خیز بلند دولت در بحرخزر از تلاش دولت برای استیفای حقوق ایران در دریاچه خزر خبر داده اند.

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته سرانجام پس از سال ها تاخیر، متحمل شدن میلیاردها دلار عدم النفع و بارها لغو مراسم افتتاح، سکوی ایران - البرز پس از قرنطینه کردن خبرنگاران دعوت شده برای پوشش خبری، افتتاح شد. افتتاح ایران - البرز در حالی صورت گرفت که ایران تا دریافت مجوز رسمی از سوی مجامع بین المللی حق هیچ گونه حفاری در این دریا را ندارد و هنوز این پروژه شکل و قالب آزمایشی دارد.

نرسی قربان در سرمقاله سرمایه به همین مناسبت یادآوری کرده که احتمال وجود ذخایر نفت و گاز در بستر دریای خزر بسیار بالاست و ایران باید اقداماتی را برای دستیابی به این منابع انجام دهد. از طرفی در خلیج فارس حفر چاه های اکتشافی و بهره برداری از این ذخایر با مشکلات کمتری روبه روست .

به نوشته این کارشناس انرژی بایدمبنای اکتشاف و توسعه براساس مدت زمان بازدهی و سختی اکتشاف و توسعه میادین تعیین شود. از طرفی اگر این اکتشافات زودتر صورت گرفته بود و وجود ذخایر نفت و گاز به اثبات می رسید با یک برنامه ریزی دقیق و سرمایه گذاری مناسب زمینه استخراج نفت و گاز فراهم می شد که در این صورت انرژی مورد نیاز شمال کشور از این منطقه تامین می شد .

اشکی برای جوانان

محمدصادق جنان‌صفت در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته سازمان‌ها و نهادهای دولتی در دو ماه گذشته، آمار و اطلاعات جامع و غیرتبلیغاتی كمتری منتشر می‌كنند و فعالان بخش خصوصی حتی دل‌و‌دماغ برگزاری نشست‌های عادی را نیز ندارند.در چنین وضعیتی است كه باید نگران ابهام‌های كسب‌و‌كار در ایران شد و چشم‌اندازی هرچند ناروشن را در سطح كلان از میان برخی اعداد و ارقام منتشر شده تصویر كرد.

به نوشته این کارشناس اقتصادی خبر ارائه شده از سو ی مركز آمار ایران درباره رشد 5/1درصدی نرخ بیكاری در بهار امسال، نسبت به بهار 1387 و رسیدن نرخ بیكاری جوانان به رقم 4/20درصد از اخبار نگران‌كننده‌ای است كه باید آن را تلخ دانست به خصوص که به گفته بك عضو كمیسیون صنایع مجلس «بسیاری از واحدهای صنعتی با 20درصد ظرفیت كار می‌كنند»، اضافه كرد و دریافت كه روزگار كسب‌و‌كار چقدر سخت شده و گویی به زمین چسبیده است.

در ادامه مقاله دنیای اقتصادآمده مسائل رخ داده در دو ماه گذشته در ایران، نباید مانع از دیدن و بیان ناخوشی‌های كسب‌و‌كار و معیشت ایرانیان شود. اندوه هزاران جوان تحصیلكرده كه در بازاركار چشم‌اندازی امیدواركننده نمی‌بینند و مردانی را كه از خجالت و شرم بیكاری و بی‌پولی از چشم زن و فرزند پنهان می‌شوند، نمی‌توان ندید و برایش اشك نریخت.

مطالب مرتبط