به روز شده:  07:11 گرينويچ - شنبه 25 ژوئيه 2009 - 03 مرداد 1388

فعالیت شرکت هواپیمایی آریا لغو شد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

در پی بروز سانحه مرگبار هواپیما در مشهد، سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری ایران از لغو مجوز پرواز هواپیمایی 'آریا قشم' خبر داد.

محمدعلی ایلخانی، که سمت معاونت وزیر راه و ترابری را نیز به عهده دارد، مالک هواپیمای سانحه دیده را "یک شرکت قزاقستانی" اعلام کرد و گفت سرعت هواپیما در هنگام فرود زیاد بوده و خلبان نتوانسته هواپیما را کنترل کند.

به این دلیل هواپیما که از نوع ایلوشین 62 بوده است، از باند فرودگاه هاشمی نژاد شهر مشهد خارج و با دیوار فرودگاه برخورد کرد.

به گفته آقای ایلخانی این سانحه 16 کشته و بیش از 30 مجروح برجای گذاشت.

سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری 13 نفر از کشته شدگان را خدمه پرواز خواند که به گفته او نه نفر از این خدمه از اتباع قزاقستان بوده اند.

این معاون وزیر راه و ترابری ایران گفت از کل تیم خدمه پروازی تنها کمک خلبان زنده مانده و در بیمارستان بستری است.

آقای ایلخانی همچنین تایید کرد که در جریان این حادثه، مهدی دادپی، مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت هواپیمایی آریا قشم نیز جان خود را از دست داده است.

هواپیمای ایلیوشین ۶۲  آسیب دیده در فرودگاه مشهد

هواپیمای آسیب دیده به یک شرکت قزاقستانی تعلق داشت و در اجاره هواپیمایی آریا بود

این مقام وزارت راه با استناد به انجام بررسی های فنی و صدور مجوز پرواز از سوی قزاقستان وجود مشکل فنی در هواپیما را مردود دانست.

به گزارش خبرگزاری های ایران، این هواپیمای ایلوشین که تحت اجاره شرکت آریا قشم قرار داشت، روز جمعه دوم مرداد از تهران عازم مشهد بود.

هواپیمای سانحه دیده ۱۵۳ مسافر داشته است.

این سانحه در حالی اتفاق می افتد که تنها ۹ روز از سقوط هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی کاسپین که از تهران عازم ایروان بود می گذرد.

تمام ۱۶۸ سرنشین آن هواپیما که در نزدیکی قزوین سقوط کرده بود، جان باختند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.