بررسی روزنامه های تهران؛ یکشنبه ۴ مرداد

تیتراول ها

" نامه سرگشاده خاتمی،موسوی و كروبی به مراجع تقلید" تیتر اول آفتاب یزد، فرهیختگان و حیات نو است، اعتمادملی و سرمایه هم با عنوان "سکوت نکنید" همین گزارش را منعکس کرده اند.

"نباید به کسی بیهوده تهمت زد" تیتر اول ابرار و جمهوری اسلامی که سخنان رهبر جمهوری اسلامی را منعکس کرده اند، جام جم از همین گزارش را با عنوان "همه با سلایق مختلف کنار هم باشند" چاپ کرده و رسالت نوشته "اگر اختلاف سلیقه‌ها با هوای نفس مخلوط شد كار خراب می‌شود"، "قضایای چند روز اخیر نباید موجب اختلاف شود " عنوان اول ایران و کیهان است و "قضایاى اخیر نباید وسیله ایجاد اختلاف شود" تیتر جوان.

اعتماد در گزارش اصلی خود از "برخورد سپاه با تهدیدهای داخلی" خبر داده، روزنامه خبر "گزینه های معاون اول" را در صدر عنوان های خود آورده و "احمدی نژاد به استناد قانون نظر رهبری را پذیرفت" تیتر مردم سالاری است.

گزیده مقالات

نصب و عزل مشائی

روزنامه رسالت هوادار دولتدر سرمقاله خود نوشته اصولگرایان حامی رئیس جمهور هیچ گاه ادعای سهم خواهی نداشته و ندارند. اما كمترین انتظار آنان این است كه آقای احمدی‌نژاد در تصمیمات كلیدی خود در خصوص چیدمان كابینه حداقل با رهبر انقلاب اسلامی و نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی كه وفق اصول 57 و 87 قانون اساسی یك سوی تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در شكل‌گیری كابینه هستند مشورت كند.

نویسنده این مقاله پرسیده "مصلحت رئیس جمهور و دولت در چیدمان كابینه چیست" و خود پاسخ داده مصلحت دولت در این نیست که دولت ائتلافی تشكیل دهد یا رقبا سهمی در كابینه داشته باشند. اما در این هست که از كسانی كه در افكار عمومی بویژهنزد علما، مراجع و اصولگرایان مشروعیت ندارند حداقل در ویترین بیرونی دولت استفاده نكند.

حسین شریعتمداری مدیر کیهان که دیروز رحیم مشائی را به علت تعلل در اجرای حکم آیت الله خامنه ای جزئی از پروژه انقلاب مخلمی خوانده بود امروز در نوشته ای با عنوان "هر چه آن خسرو کند شیرین بود" نوشته منظور رهبر اوست وقتی با زدن اتهامات تازه به افراد مخالفت کرده .

همین روزنامه در مقاله ای به انتقاد خبرگزاری جمهوری اسلامی پاسخ داده و پرسیده آیا این كیهان بود كه پس از 6 روز سكوت دشمنان را با انتقاد از احمدی نژاد خوشحال كرد یا احمدی نژاد و مشایی كه یك هفته دل تمامی انقلابیون را خون كردند؟ چه كسی را باید ملامت كرد؟

کیهان تاکید کرده که نه به سبك ایرنا كه مرزها را نمی شناسد و هر غلط كاری را به دامن مصلحت می اندازد بلكه به روش خودش قطعاً به دفاع قاطع از احمدی نژاد و دولت او ادامه خواهد داد اما این نكته را فاش می گوید كه احمدی نژاد اگر خدوم ترین و مردمی ترین مرد روی زمین هم باشد، بدون ولایت ذره ای ارزش ندارد و آن محاسن این عیب را -كه ان شاءالله وجود نداشته باشد- هرگز نمی پوشاند.

آفتاب یزد در سرمقاله خود با تاکید بر نظر قبلی خود که ماجرای نصب و عزل رحیم مشائی را وسیله برای فراموشی اعتراض های انتخاباتی نوشته بود امروز تاکید کردهحـوادث دو روز اخـیـر یـكـی دیـگر از ادعاهای اصلاح طلبان را نیز ثابت كرد. این ادعا، وابستگی شدید احمدی نژاد به حلقه‌ای محدود - و در عین حال محبوب - از مشاوران و نزدیكان و عدم توجه به توصیه‌ها و هشدارهایی بود كه نسبت به پیامد رفتار این حلقه محدود داده می‌شد.

به نوشته سردبیر این روزنامه تكذیب‌های شفاف تعدادی از اعضای "حلقه محبوب احمدی نژاد" و پافشاری آنها برعدم وجود ابلاغیه رهبری در خصوص مشایی علی‌رغم گذشتن 6 روز از این ابلاغ و افشای آن توسط نایب رئیس اصولگرای مجلس، نشانه‌ای بود كه ثابت كرد حتی در خصوص عالی ترین مقام نظام در صورت لزوم، اطلاع رسانی غیر واقعی صورت می‌گیرد چه رسد به سیاستمداران حذف شده از قدرت یا مردم نجیب و تحت فشار.

مردم سالاری در سرمقاله خود ضمن تقیبح عمل رییس دولت در معطل کردن یک هفته ای حکم آیت الله خامنه ای نوشته پدیده ای به نام مشایی امتداد همان خط وابستگی و باور دولت نهم به منابع فیض ناپیدا و ماورائی است که پایه برخی از عملکردها در چهارسال گذشته بوده، که اگر هزار هزار تکذیب و انکار به میان آید نیم نگاهی به حکم انتصاب او و تکرار واژه "دولت کریمه" و دلباختگی به آقا امام زمان در آن بازگوی همه چیز است.

به نظر نویسنده این مقاله مابین مفهوم عزل و برکناری یا استعفا یا ادامه به کار آقای مشایی هیچ گونه تعارض ماهیتی وجود ندارد، چونکه آقای احمدی نژاد از قبل کاملا اشراف به عواقب تصمیم خود داشته اند و از نظرات دفعی و حساسیت ها مطلع بوده اند. کجای این سناریو دور از ذهن و خارج از معمول است که آقایان نقش شکات پرونده را بازی می کنند؟بنابراین به هیچ طریقی نمی توان صورت مساله را پاک کرد و بهتر است فکری برای غافلگیری های بعدی شود.

روزنامه جمهوری اسلامی به نقل از یک سایت هوادار اصولگرایان نوشته انتظار همگان بر این بود كه با توجه به صدور دستور رهبر در 27 تیرماه محمود احمدی نژاد كه خود را ولایت پذیر و مطیع فرامین رهبری می داند بدون لحظه ای تردید به بركناری دوست دیرین خود از معاون اولی اقدام كند نه اینكه شایعاتی منتشر شود كه اگر مشائی نباشد من هم نیستم !

به نوشته این روزنامه همگان منتظر این بودند كه همان گونه كه مشائی با حكم احمدی نژاد به سمت معاون اولی منصوب شد به همان روش و با حكم احمدی نژاد از این سمت بركنار شود نه اینكه با پیامی ولایت دوستانه از سمت خود كناره گیری كند و منتی ابدی بر سر همگان بگذارد!

ازدیاد بیکاران

سرمایه در گزارش اصلی خود از قول وزیر تعاون نوشته با تمام تلاش هایی که توسط دولت ها در سال های اخیر صورت گرفته هنوز حدود چهار میلیون بیکار در کشور داریم.

به نوشته سرمایه آقای عباسی گفته " متاسفانه در شرایط فعلی کارکردن و ایجاد فعالیت های خصوصی در کشور ما مورد توجه نیست و این موضوعات به کاهش بهره وری دامن زده است. به لحاظ قانونی وزارت کار و امور اجتماعی می تواند برای اشتغال کشور ساختار ایجاد کند ولی تاکنون به این مساله پاسخ داده نشده است که اگر بانک ها تسهیلات نپردازند و اگر نتوانیم بین کارگر و کارفرما ارتباط برقرار کنیم چه دستگاهی پاسخگو خواهد بود؟"

فرهاد خرمی در سرمقاله همین روزنامه چهار شاخص را برای بیکاری برشمرده علاوه بر این که بحران اقتصادی هم به عنوان یک عامل کاملاً موثر، با کاهش درآمدهای نفتی، زمینه رکود سرمایه گذاری را در کشور فراهم کرده است. چرا که در کشور ما تنها درآمدهای نفتی توسعه سرمایه گذاری را باعث می شود آن است که ما نتوانسته ایم موتورهای دیگر اقتصادمان را به کار اندازیم.

این استاد دانشگاه تاکید کرده اینکه دولت در کوتاه مدت چگونه می تواند تا حد امکان رشد سریع بیکاری در کشور را کمتر کند، بستگی به عواملی دارد؛ یکی تهییج تقاضا در بخش ساخت وساز و دیگری تقویت تولید و بازار خودرو. این دو صنعت از جمله صنایعی هستند که صنایع بالادستی و پایین دستی زیادی دارند در حالی که در این دو حوزه نیز چشم انداز مناسبی مشاهده نمی شود.

قراردادهای گاز

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود با شااره به این که قرارداد ناباکو بین کشورهای اروپائی بدون حضور ایران بسته شد نوشتهدرگیریهای كشورهای عضو نابوكو با تركیه بر سر سهم خواهی این كشور از گاز انتقالی و استفاده از ابزار ترانزیت گاز به عنوان اهرمی برای عضویت در اتحادیه اورپا، از مشكلات پیش روی این طرح است كه دولتمردان ایران را نسبت به گردش اعضای نابوكو به سمت جمهوری اسلامی امیدوار می كند گرچه به نظر می رسد به چند دلیل كارشناسان مستقل در این امیدواری و دلگرمی چندان با مقامات ایرانی همراه نیستند.

به نوشته این روزنامه دولتمردان ایران باید در عین حفظ منافع و رویكردهای تعریف شده ملی و اسلامی تحرك و پویایی بیشتری به دیپلماسی اقتصادی كشور دهند تا ضمن به شكست كشاندن برنامه های تدوین شده دشمنان برای به انزوا كشاندن ایران در پروژه های انرژی جهانی بتوانند با جذب منابع مالی خارجی شتاب بیشتری به طرح های بالادستی حوزه انرژی كشور ببخشند گرچه خط لوله پارسكه با هدف جایگزینی خط لوله نابوكو تعریف شده و می تواند گاز پارس جنوبی را به قلب اروپا برساند به حداقل 8 میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.

عملکرد اقتصاد

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود نوشته دولت باید بداند که اقتصاد و عملکرد آن منطق خاص خود را دارد که باید آن را به خوبی درک کرد و برمبنای آن تصمیم گرفت؛ اقتصاد صرفا آنگونه که ما می‌خواهیم و دوست داریم، عمل نمی‌کند؛ سیستم اقتصادی فارغ از خواست دولت، فرآیندهای حاکم بر خود را دارا است که نمی‌توان با صدور فرامینی که با فرآیندهای حاکم بر سیستم اقتصادی ناسازگار می‌باشد، آن را تحت اختیار گرفت و به بهشت وعده داده شده، برد.

به نوشته این روزنامه تیم اقتصادی جدید جهت تغییر رویکرد بنیادین به اقتصاد کشور، باید دارای ترکیبی هماهنگ، منسجم و سازگار با یک بنیاد تئوریک واحد باشد تا بتواند با قاطعیت تصمیم‌سازی كرده و با اراده‌ای منسجم تصمیمات اتخاذ شده را عملی نماید كه این امر البته شرط لازم برای موفقیت در مدیریت اقتصاد کشور است بی‌توجهی به این امورنه تنها دردی را از اقتصاد کشور درمان نخواهد كرد، بلکه می‌تواند بر دردهای اقتصاد کشور بیافزاید.

وصل به آسمان

علی مزروعی در مقاله ای در اعتمادملی محمد یزدی نایب رییس مجلس خبرگان را متهم کرده که در حملات جدید خود به هاشمی رفسنجانی برای رد نظرات خود به نظراتی از فقها استناد می کند که وجود خارجی ندارد و نقل هائی از قرآن مجید می آورد که درست نیست.

این نماینده مجلس ششم در پایان استدلال های خود از محمد یزدی پرسیده آیا این همه تقلا و تکاپو برای قطع کردن رشته حکومت از زمین و وصل کردن آن به آسمان برای آن نیست که برای خلق‌الله بیچاره رابطی با آسمان دست و پا شود تا نظر او نظر آسمان تلقی گردد و همه از او به نیت اطاعت از آسمان تبعیت کنند؟

در پایان مقاله اعتمادملی آمده آقای یزدی از سید جمال اسد‌آبادی به این سو تا آخوندخراسانی و تا میرزای نایینی تا امام خمینی تمام بزرگان دینی ما تصریح کرده‌اند که اسلام واسطه ای میان خدا و مخلوق به رسمیت نمی‌شناسد و توحید هیچ نسبتی با استبداد ندارد و امروز شما تلاش می‌کنید در اسلام هم رابطه‌ای میان خدا خلق خدا بتراشید[...]

اعتمادملی بخشی از این مقاله را حذف کرده است.

مطالب مرتبط