موسوی و کروبی به دنبال مجوز برگزاری مراسم یادبود جان باختگان

موسوی و کروبی
Image caption موسوی و کروبی بعد از انتخابات نیز از وزارت کشور درخواست برگزاری راهپیمایی کرده بودند که وزارت کشور با آن مخالفت کرد

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد معترض به نتیجه انتخابات، از وزارت کشور خواسته اند مجوز برگزاری مراسم یادبود جان باختگان حوادث بعد از از انتخابات را صادر کند.

در این نامه که خطاب به صادق محصولی وزیر کشور نوشته شده، از وی خواسته شده است که مجوز برگزاری مراسمی را به مناسبت چهلمین روز درگذشت عده ای از معترضان به نتایج انتخابات را بدهد.

در این نامه محل برگزاری مراسم، مصلای تهران تعیین شده و از وزیر کشور خواسته شده است مجوز برگزاری این مراسم را در یکی از روزهای پایانی هفته صادر کند.

در روزهای اخیر از برگزاری مراسم یادبود کشته شدگان جلوگیری شده و برخی خانواده های جان باختگان حوادث اخیر می گویند که به آنها گفته شده است که از برگزاری هر گونه مراسم ختم و یادبودی خودداری کنند.

در این نامه تاکید شده است که این مراسم در سکوت کامل برگزار می شود و "مراسم بدون ایراد سخنرانی و با استماع به تلاوت آیات کلام الله مجید انجام خواهد شد."

دو نامزد معترض به نتیجه انتخابات همچنین در نامه خود نوشته اند که "از شرکت کنندگان نیز درخواست خواهد شد در سراسر مراسم با سکوت خود ادای احترام کنند.

پیش از چند بار از سوی نامزدهای معترض و برخی گروه های سیاسی طرفدار آنها از وزارت کشور درخواست برای برگزاری راهپیمایی اعتراض آمیز شده بود که با مخالفت این وزارتخانه رو به رو شد.

پس از انتشار نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، با وجود منع هر نوع گردهمایی در ایران، تظاهرات اعتراضی متعددی در نقاط مختلف ایران و خارج از کشور برگزار شد.

اما در پی مخالفت وزارت کشور با درخواست برگزاری راهپیمایی، اولین راهپیمایی گسترده در روز 25 خرداد در تهران برگزار شد و بعد از آن نیز تا چندین روز این راهپیمایی ها در شهرهای بزرگ به خصوص تهران ادامه یافت.

در جریان برگزاری این راهپیمایی ها، ماموران دولتی و پلیس ضد شورش به برخورد خشونت آمیز علیه تظاهرکنندگان متوسل شدند و بنابر گزارشها رسمی، در جریان این درگیری ها بیشتر از بیست نفر کشته شدند.

مطالب مرتبط