باهنر: جلسات هئیت دولت تا تحلیف رئیس جمهوری غیرقانونی است

در پی برکناری محمد حسین صفار هرندی، وزیر فرهگ و ارشاد اسلامی و غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر اطلاعات از سوی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در حالی که فقط 8 روز به پایان عمر دولت نهم باقی مانده، تعدادی از چهره های شاخص اصولگرایان به این اقدام آقای احمدی نژاد واکنش نشان داده اند.

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس ایران در گفت و گو با خبرگزاری مهر با اشاره به برکناری این دو وزیر و تغییر بیش از نیمی از وزیران دولت نهم گفت که با توجه به اینکه دولت نهم طبق قانون اساسی باید دوباره از مجلس رای اعتماد بگیرد و چون دو هفته بیشتر تا تنفیذ حکم دوره دوم ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد نمانده و مجلس فرصتی برای این کار ندارد.

او افزود که از این پس جلسات هیئت دولت [نهم] غیرقانونی است و قاعدتا نمی تواند مصوبه ای هم داشته باشد.

آقا باهنر گفت: بعد از مراسم تنفیذ و تحلیف ریاست جمهوری و اخذ رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی جلسات هیئت دولت قانونی خواهد بود.

همچنین احمد توکلی، نماینده تهران در مجلس در گفت و گویی با خبرگزاری فارس به آقای احمدی نژاد توصیه کرده است که "از اين تصميم دست بكشد تا مجبور به تقاضای رأی اعتماد برای دولت نهم نشود."

او در این گفت و گو برکناری این دو وزیر را با مخالفت آنها با انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به عنوان معاون اول رئیس جمهوری مرتبط دانست و گفت: اين طرز برخورد با وزرای كابينه به دليل اعتراض به رفتار رئيس جمهور نه با ضوابط اسلامی سازگار است و نه با مصالح دولت و ملت.

Image caption محمد حسین صفار هرندی و غلامحسین محسنی اژه ای از سوی محمود احمدی نژاد عزل شدند

آقای توکلی با اشاره به قانون اساسی ایران گفت که با احتساب برکناری این دو وزیر، رئیس جمهوری طبق قانون اساسی برای هشت روز باقی مانده به پایان فعالیت دولت نهم، باید برای کل کابینه اش از مجلس رای اعتماد بگیرد.

طبق اصل 36 قانون اساسی در صورتی‏ كه‏ پس‏ از ابراز اعتماد مجلس‏ به‏ دولت‏ نيمی‏ از هيات‏ وزيران‏ تغيير نمايد، رئیس جمهوری بايد مجددا از مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ برای هيات‏ وزيران‏ تقاضای‏ رای‏ اعتماد كند.

با برکناری وزرای ارشاد و اطلاعات تاکنون 12 وزیر کابینه نهم تغیییر کرده اند. 10 نفر از وزرا یا استعفا کردند و یا از سوی آقای احمد نژاد عزل شدند؛ يکی (علی کردان، وزیر سابق کشور) پس از استیضاح از سوی مجلس، موفق به رای اعتماد مجدد نشد و یکی (جمال کریمی راد، وزیر سابق دادگستری) در تصادف درگذشت.

علی مطهری، یکی دیگر از نماینده اصولگرایان در مجلس در گفت و گو با خبرگزاری مهر ضمن اینکه برکناری دو وزیر از سوی محمود احمدی نژاد را کاری "غیر معمول" دانست، گفت: " اینکه انجام چنین حرکتی از سوی آقای احمدی نژاد چه ضرورتی داشته برای من قابل درک نیست و گویی که ایشان در وارد کردن کشور به التهاب تعمداتی دارند."

او به آقای احمدی نژاد توصیه کرده است که از "تصمیمات ناگهانی"پرهیز کند و بر "اعصاب خود مسلط" باشد.

محمد حسین صفارهرندی، وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی و غلامحسین محسنی اژه ای وزیر سابق اطلاعات کابینه محمود احمدی نژاد که روز یکشنبه چهارم مرداد از کار برکنار شدند، دو چهره کلیدی کابینه آقای احمدی نژاد و نماد تغییر تفکرات مدیریتی پس از پایان دوران هشت ساله ریاست جمهوری محمد خاتمی بودند.

آقای محسنی اژه ای رئیس پیشین دادگاه ویژه روحانیت و از چهره های محافظه کار مذهبی در ایران است که از مخالفان جریان اصلاح طلبی محسوب می شود. در پی اعتراضهای خیابانی به نتیجه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که اخیرا برگزار شد، آقای محسنی اژه ای شماری از چهره های اصلاح طلب دستگیر شده را به اقدام برای براندازی نرم و انقلاب مخملی متهم کرده است.

محمد حسین صفارهرندی پیش از ورود به کابینه آقای احمدی نژاد، سردبیر و جانشین مدیر مسئول روزنامه کیهان بود که یکی از جدی ترین منتقدان اصلاحات در ایران و یکی از مهمترین پایگاه های حمایت از آقای احمدی نژاد محسوب می شود.

مطالب مرتبط