رفسنجانی اظهار امیدواری کرد 'رهبر برای حل مشکلات اقدام کند'

علی اکبر هاشمی رفسنجانی
Image caption آقای رفسنجانی بر مواضع خود در نماز جمعه اخیر که باعث جنجال زیادی شد تاکید کرده است

اکبر هاشمی رفسنجانی روز یکشنبه اظهار امیدواری کرده است رهبر جمهوری اسلامی برای عبور از وضعیتی که قبلا آن را "بحرانی" خوانده وارد عمل شود.

رئیس مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام که در دیداری با برخی استادان دانشگاه علم و صنعت سخن می گفت، همچنین وجود "جنگ قدرت" در سطوح عالی جمهوری اسلامی را "القا" رسانه های خارجی خواند اما به وجود "نزاع" بر سر انتخابات اخیر اذعان کرد.

موقعیت حکومتی آقای رفسنجانی به عنوان رئیس مجلس خبرگان و اختلاف علنی او با رهبر بر سر عملکرد و رفتار محمود احمدی نژاد، به گمانه زنی هایی در مورد توانایی بالقوه وی برای نفوذ در اوضاع به نفع مخالفان دامن زده بود که به خصوص در برخی رسانه های غربی انعکاس یافت.

وی روز 26 تیر ماه در خطبه های نماز جمعه تلویحا از شورای نگهبان که نتیجه انتخابات را تایید کرده و همچنین برخورد امنیتی با معترضان و زندانی شدن تعداد زیادی از آنها انتقاد کرد که واکنش خشم آلود برخی از محافظه کاران تندرو همچون محمد یزدی عضو شورای نگهبان را به دنبال داشت.

اکنون آقای رفسنجانی در نخستین اظهار نظر پس از آن نماز جمعه بار دیگر بر مواضع قبلی خود تاکید کرده است.

وی در اشاره به آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی گفت: "ایشان شخصیتی نواندیش و پیشرو در مسائل مختلف هستند و تبلیغ رسانه های خارجی مبنی بر القای جنگ قدرت در سطوح بالای نظام، انصافا ظلمی بزرگ و ناحق در مورد انقلاب اسلامی است و آنچه که این روزها مورد اختلاف است مربوط به انتخابات و عوارض آن است که اگر این اختلاف حل شود، نزاع موجود تمام خواهد شد."

او جای دیگری در مورد عبور از وضعیت کنونی که قبلا آن را یک "بحران" خوانده بود گفت: "امید من به رهبری است که با توجه به افکار و تجربه خودشان برای حل مشکلات جاری اقدام کنند و نظر خود من برای حل کوتاه مدت همان پیشنهاداتی است که در نماز جمعه مطرح کردم. اینجانب بارها از زبان رهبر معظم شنیده ام که فرمودند: اینها که به آسانی مردم را به زندان می برند اگر مثل من و تو طعم زندان را چشیده بودند چنین نمی کردند."

آقای رفسنجانی در خطبه های نماز جمعه 26 تیر خواستار آزادی بازداشت شدگان پس از انتخابات و رفع تردیدها از نتایج انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد شده بود.

این در تضاد آشکار با موضع گیری رهبر جمهوری اسلامی بود که گفته بود آرای 24 میلیونی آقای احمدی نژاد تردیدی در نتایج باقی نمی گذارد.

آقای خامنه ای سه روز پس از سخنان آقای رفسنجانی در نماز جمعه 26 تیر ماه هر نوع اقدامی را که باعث ادامه اعتراضات شود را محکوم دانسته و گفته بود "هر فردی با هر موقعیتی، اگر بخواهد جامعه را به سمت ناامنی سوق دهد، از نظر عموم ملت ایران، انسان منفوری است."

بسیاری از ناظران آن اظهارات را متوجه آقای رفسنجانی دانستند.

آقای رفسنجانی در سخنانش در روز یکشنبه همچنین از آنچه "فراهم شدن بهانه برای دشمنان خارجی انقلاب و سم‌پاشی رسانه‌های وابسته به آنان در مورد زیر سؤال بردن دستاوردهای انقلاب اسلامی و مدیریت کشور" دانست ابراز تاسف کرد.

او گفت: "اشتباه یک حزب، فرد، گروه و جریان قابل جبران است ولی اگر انقلاب و نظام خدای ناکرده زیر سؤال برود اصلاح آن مشکل خواهد بود."

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان - که وظیفه آن عزل و نصب رهبری است - در سخنان خود بر اهمیت "انتقادپذیری و پایبندی به اصول قانونی" تاکید کرد.

او همچنین به طور تلویحی از تغییرات اساسی در جامعه ایران که به گفته وی تغییر در مدیریت را لازم می آورد سخن گفت.

وی به "افزایش سطح آگاهی و دانش جامعه به ویژه قشر تحصیل کرده دانشگاهی و به ویژه خانم ها" اشاره کرد و گفت: "آگاهی کم سابقه ای که در مردم ایران اتفاق افتاده ایجاب می کند سطح مدیریت های جامعه نیز متناسب با این آگاهی و قانع کننده باشد."

مطالب مرتبط