محسن شادی موفقیتی تاریخی برای ایران کسب کرد

Image caption محسن شادی بر دوش آلیسون سیلوا (چپ) و لینوس لیختشلگ (نفر سوم)

ایران برای اولین بار در مسابقات جهانی پاروزنی به مدال طلا دست یافت.

محسن شادی نقده، پاروزن ایرانی که در رقابت های روئینگ قهرمانی زیر 23 سال جهان در جمهوری چک شرکت داشت موفق شد در فینال رشته پاروزنی تک نفره ویژه ورزشکاران سبک وزن (کمتر از 70 کیلوگرم)، حریفانی از برزیل، آلمان و صربستان را پشت سر گذاشته و اولین مدال طلای تاریخ ایران در این رشته ورزشی را کسب کند.

محسن شادی که تنها 18 ماه از آغاز فعالیت او در این رشته ورزشی می گذرد، موفق شد مسافت دو کیلومتری مسابقه را در زمان شش دقیقه و 57 ثانیه و 38 صدم ثانیه به پایان ببرد و تقریبا دو ثانیه زودتر از نزدیک ترین رقیب خود (آلیسون سیلوا از برزیل) از خط پایان عبور کند.

هر چند در پانصد متر اول، یوریس پیجس شرکت کننده هلندی از همه جلوتر بود و تقریبا یک ثانیه از محسن شادی جلوتر بود، اما در پانصد متر دوم حدود دو ثانیه دیرتر از محسن شادی از خط عبور کرد و پس از آن آلیسون سیلوا بود که به تدریج خود را به محسن شادی نزدیکتر کرد.

با این حال شادی ریتمی کنترل شده داشت و پاروزن برزیلی نتوانست او را مغلوب کند.

محسن شادی در سال 2008 و در حالیکه تنها چند ماه بیشتر از آشنایی او با ورزش پاروزنی نمی گذشت، در مسابقات زیر 23 سال جهان در همین کلاس و در برندنبورگ آلمان به مقام نایب قهرمانی جهان دست یافته بود (در هفت دقیقه و 30 ثانیه و 30 صدم ثانیه) اما در جریان المپیک پکن در یک کلاس وزنی بالاتر و در رقابت با ورزشکارانی با جثه بزرگتر نتوانست رکوردی بهتر از هفت دقیقه و شش ثانیه و 54 صدم ثانیه کسب کند و در رشته خود بیست و ششم شد.

سایت فدراسیون بین المللی پاروزنی در گزارشی که از پیروزی محسن شادی منتشر کرده، با یادآوری مدت کوتاه فعالیت این ورزشکار در رشته پاروزنی، می نویسد او عملکردی حساب شده تر و معقول تر داشت، اما کارشناس این سایت معتقد است او کماکان از نظر تکنیک جای پیشرفت دارد.

این سایت در مقام مقایسه فنی عملکرد ورزشکاران مختلف در این کلاس که بیشترین شمار شرکت کننده را به نسبت سایر رشته های این مسابقات داشت (30 نفر) می نویسد نرخ متوسط پاروهای محسن شادی 29 پارو در دقیقه بود در حالیکه آلیسون سیلوا نزدیکترین رقیب او 33 پارو در دقیقه می زد و تاکید کرده که محسن شادی قدرت بالاتری نسبت به دیگر رقبا از خود نشان داد.

در این مسابقات مجتبی شجاعی، دیگر پاروزن ایرانی در رقابت یک نفره مردان به مقام بیستم رسید، و در رقابت های زنان، فاطمه خلج در سبک وزن یک نفره به مقام چهاردهم، بهناز مرادخانی و نسیم بنی یعقوب در سبک وزن دونفره به مقام یازدهم، مینا امینی، فاطمه خلج، بهناز مرادخانی و نسیم بنی یعقوب در سبک وزن چهار نفره به مقام نهم و هما حسینی (تنها پاروزن زن ایرانی در المپیک پکن) در رقابت یک نفره به مقام شانزدهم دست یافتند.

مطالب مرتبط