بیانیه دو تن از مراجع تقلید در مورد بازداشت شدگان

آیت الله صانعی - عکس از سایت
Image caption آیت الله صانعی: مبادا فشارها موجب یاس و ناامیدی شما گردد

آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی و آیت الله یوسف صانعی، دو تن از مراجع تقلید به نامه گروهی از شخصیت های اصلاح طلب برای حمایت از بازداشت شدگان و خاتمه بحران کنونی واکنش نشان داده اند.

گروهی از شخصیت های اصلاح طلب، از جمله محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق، همراه با آقایان کروبی و موسوی در نامه ای به مراجع تقلید، آنچه را که برخوردهای خشونت آمیز با اقشار مختلف مردم می دانند باعث تیره و تار شدن چهره جمهوری اسلامی دانسته و وضعیت بازداشت شدگان را باعث نگرانی دانسته بودند.

در این نامه از مراجع تقلید درخواست شده بود تا "به عنوان مرجع و ملجا ملت شریف ایران پی آمدهای زیانبار اتخاذ شیوه های قانون گریزانه را به دستگاه های ذیربط خاطر نشان ساخته و آنان را نسبت به اشاعه بیدادگری در نظام جمهوری اسلامی برحذر دارید."

در این نامه دستگاه های امنیتی متهم شده بودند که "مصرانه در پی اثبات فرضیه های خیال پردازانه و سراپا اشتباه خود برای معرفی فعالان به عنوان عوامل وابسته به بیگانه و محرکان انقلاب مخلمی هستند و از همین رو، به شیوه های غیرقانونی، غیراخلاقی و غیرشرعی اعترف گیری توسل جسته اند."

در پاسخ به این نامه، آیت الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید شیعه در قم، بیانیه ای صادر کرده که در آن خطاب به کسانی که آمر و عامل "ضرب و جرح و قتل و زندانی کردن افراد بوده و به آزار زندانیان می پردازند" هشدار داده شده است که "اینگونه ظلم ها به کسانی که هیچ پناهگاهی جز خداوند ندارند از گناهان کبیره به شمار می رود."

آیت الله صانعی خواستار آزادی فوری تمامی زندانیان و "اجازه برگزاری مراسم به خانواده شهدای حوادث اخیر" شده و گفته است که آمرین، عاملین و محرکین این حوادث نیز باید توبه کنند و رضایت مضروبین و آسیب دیدگان را به دست آورند.

وی از دولت خواسته است تا پیشنهادهای اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت، برای حل بحران سیاسی کنونی را اجرا کند تا پرونده دولت "سنگین تر نشود."

Image caption آیت الله موسوی اردبیلی: واقع تاسف بار اخیر در شان نظام اسلامی نبوده است

آیت الله صانعی در بخشی از پاسخ خود خطاب به نویسندگان نامه نوشته "بار دیگر به شما و همه ملت شریف و عزیز ایران اسلامی در داخل و خارج و همه کسانی که تلاش می کنند صدای مظلومین معترض به انتخابات را به گوش جهانیان برسانند عرض می کند که مبادا فشارها و اذیت ها و حق کشی ها موجب یاس شما گردد و خواسته ستمکاران تحقق یابد."

همزمان، آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی، یکی دیگر از مراجع تقلید در قم، با صدور بیانیه ای هشدار داده است که ادامه روند کنونی باعث تضعیف نظام و اعتماد عمومی به آن شود و افزوده است که "حرمت شکنی و ایراد اتهاماتی که در دادگاه های صالحه ثابت نشده اند به بزرگان و شخصیت های ملی و دینی نه تنها جامعه را آرام نمی سازد بلکه آتش فتنه را شعله ور تر می کند."

وی از مسئولان و دست اندرکاران خواسته است تا هر چه سریعتر "به ترمیم شکاف های ایجاد شده جبران اسیب های وارد آمده اقدام نمایند" و ضمن رعایت حقوق افراد بازداشت شده، کسانی را که مرتکب جرمی نشده اند هر چه سریعتر آزاد کنند.

پیش از این نیز چندتن از مراجع تقلید و روحانیون ارشد از نحوه برخورد دولت با اعتراضات نسبت به نتیجه انتخابات انتقاد کرده و خواستار احترام به نظر مردم شده اند اما در عین حال، شمار دیگری از روحانیون ارشد واکنشی در این زمینه نشان نداده اند هر چند اکثر آنان برخلاف رویه معمول، تا کنون از ارسال پیام های تبریک برای محمود احمدی نژاد، که برنده انتخابات اخیر اعلام شده، خودداری ورزیده اند.

درخواست مجوز برگزاری مراسم چهلم

همزمان، نامزدهای اصلاح طلب انتخابات اخیر در صدد برگزاری مراسم یادبود کشته شدگان اعتراضات اخیر هستند و دو تن از مراجع تقلید خواستار پایان اقدامات دولت علیه معترضان شده اند.

Image caption موسوی و کروبی از مراجع تقلید استمداد کرده بودند

مهدی کروبی و میر حسین موسوی، دو نامزد معترض انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران، از وزارت کشور خواسته اند تا مجوز برگزاری مراسمی به یادبود قربانیان اعتراضات اخیر را صادر کند.

آقایان موسوی و کروبی خطاب به وزیر کشور نوشته اند که با گذشت چهل روز از آغاز حوادث ناگواری که طی آن عده از هموطنانمان جان خود را از دست دادند درخواست برگزاری مراسم یادبود این عزیزان را داریم.

در این نامه آمده است که در نظر است این مراسم روز پنجشنبه، 8 مرداد، در محل مصلای تهران و تنها با تلاوت قرآن برگزار شود و در آن، هیچ سخنرانی ایراد نخواهد شد.

براساس این نامه، شرکت کنندگان نیز در طول مراسم تنها با سکوت خود نسبت به قربانیان حوادث اخیر ادای احترام خواهند کرد.

از زمان اعلام نتایج بحث برانگیز انتخابات ریاست جمهوری، میرحسین موسوی و مهدی کروبی درخواست هایی را برای برگزاری تجمع های آرام مردم تسلیم وزارت کشور کرده اند اما با این درخواست ها موافقت نشده است.

Image caption برای مراسم یادبود کشته شدگان حوادث اخیر درخواست مجوز شده است

آقایان موسوی و کروبی که بر تبعیت از قوانین در ابراز اعتراضات خود تاکید داشته و گفته اند که صدور مجوز برای گردهمایی های مختلف را همچنان دنبال می کنند.

در عین حال، در خلال بیش از یک ماهی که از آغاز اعتراضات مردم به نتایج انتخابات می گذرد، تهران و برخی دیگر از نقاط ایران به طور متناوت شاهد تظاهرات در اعتراض به نتیجه انتخابات برای گردهمایی بوده که با خشونت ماموران دولتی مواجه شده است.

مقامات دولتی تا کنون کشته شدن بیست تن در گردهمایی های اعتراضی را تایید کرده اند اما نهادهای امنیتی مانند نیروی انتظامی، شبه نظامیان بسیج و وزارت اطلاعات مسئولیت کشتن مردم را برعهده نگرفته اند و در عین حال، نهاد یا افراد دیگری را نیز به عنوان مسئول این اقدامات معرفی نکرده اند.

همچنین، در هفته های اخیر به تدریج اخباری نه تنها از کشته شدن معترضان در اثر تیراندازی ماموران، بلکه در نتیجه عوامل نامشخص در طول بازداشت انتشار یافته و باعث نگرانی در مورد وضعیت بازداشت شدگان شده است.

مطالب مرتبط