'مجلس وضعیت بازداشتیان را بررسی می کند'

لاریجانی
Image caption لاریجانی قبلا هم هیاتی را مامور رسیدگی به تخلفات ماموران کرده بود

مجلس هیاتی را مامور رسیدگی به وضعیت بازداشتیان نا آرامی های بعد از انتخاب می کند و دادستان کل هم از تعیین کمیته تسریع در رسیدگی به پرونده آنان خبر داده است.

روز دوشنبه، 27 ژوئیه (5 مرداد)، گزارش شد که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به دستور علی لاریجانی، رئیس مجلس، کمیته ویژه ای را با شرکت نمایندگان کمیسیون های قضایی و آموزش و تحقیقات مجلس برای بررسی وضعیت بازداشت شدگان وقایع اخیر تشکیل داده است.

خبرگزاری کار ایران - ایلنا - به نقل از نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفته است که نخستین جلسه این کمیسیون عصر یکشنبه تشکیل شد و اعضای کمیته روش های اجرای دستور رئیس مجلس را مورد بحث قرار دادند.

وی گفت که این کمیته در نظر دارد خواستار همکاری دستگاه های قضایی و اطلاعاتی برای بازدید اعضای کمیته از محل نگهداری بازداشت شدگان شود.

پیشتر به نقل از محمد رضا باهنر، نایب رئیس مجلس، گزارش شده بود که کمیته تعیین شده از سوی مجلس همه حوادث، بازداشتی ها و کشته شدگان پس از انتخابات اخیر را به طور جدی پیگیری می کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - از آقای باهنر در مورد پیغام یکی از مسئولان دولتی نیز سئوال شد که گفته بود به نمایندگان مجلس اجازه ورود به بازداشتگاه ها داده نمی شود.

Image caption وضعیت بازداشت شدگان باعث ابراز نگرانی در داخل و خارج ایران شده است

نایب رئیس مجلس گفت که در این مورد با مقامات دولتی مذاکره خواهد شد و افزود که "ما خود را مسئول حفظ حیثیت، آبرو، خون، مال و جان تک تک شهروندان می دانیم و در حد وسع مان تلاش می کنیم به وظیفه مان عمل کنیم."

در پاسخ به این سئوال که آیا مجلس در نظر دارد از خانواده کشته شدگان حوادث اخیر هم دلجویی کند، آقای باهنر گفت که تلاش می شود با آنها ارتباط و صحبت شود و "شکایات آنها حتما ثبت و ضبط شود و ما تا جائی که وسع مان باشد مسائل را دنبال می کنیم."

این نخستین باری نیست که مجلس برخورد نیروهای انتظامی و امنیتی با معترضان به نتیجه انتخابات را مورد بررسی قرار می دهد.

در پی آغاز اعتراضات به نتیجه اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری، رئیس مجلس از تشکیل هیاتی برای رسیدگی به حملات نیروهای دولتی به خوابگاه های دانشجویی و تخریب اموال مردم خبر داد اما هنوز از نتیجه کار این هیات گزارشی انتشار نیافته است.

رسیدگی دادستان کل

همزمان، سخنگوی قوه قضائیه گفته است که یک کمیته ویژه سه نفره به منظور تعامل با دستگاه های ذیربط "برای تسریع در روند رسیدگی مقدماتی و ارجاع پرونده متهمین وقایع اخیر به محاکم برای اعمال دادرسی منصفانه" تشکیل شده است.

Image caption دری نجف آبادی: دادستانی کل بر حسن جریان امور در دادرسی نظارت دارد

تشکیل این کمیته ویژه بر اساس دستور محمود شاهرودی، رئیس قوه قضائیه، صورت گرفته و قرار است ظرف یک هفته به وضعیت بازداشتیان حوادث اخیر رسیدگی کند و کسانی را که جرمشان در حد بازداشت نیست، با دریافت قرارهای مناسب، آزاد کند.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه، شمار بازداشت شدگان حوادث اخیر سیصد نفر است و انتظار می رود با تصمیم اخیر رئیس این قوه، تعداد آنان به حداقل برسد.

همزمان، قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان کل، گفته است که روش دستگاه قضایی متکی بر التزام به حاکمیت قانون و حقوق متهم و اجرای قواعد دادرسی منصفانه در مورد بازداشت شدگان است.

آقای دری نجف آبادی افزوده است که قانون اساسی بر حفظ حقوق متهم، از جمله دسترسی به وکیل مدافع، علنی بودن دادرسی، و منع شکنجه و اخذ اقرار به اجبار و تفتیش عقاید تاکید دارد و افزوده دادستانی کل بر حسن جریان امور در فرآیند دادرسی نظارت دارد و افزود که رفتار غیرقانونی ماموران با متهمان مشمول مجازات قانونی است.

Image caption نیروهای لباس شخصی به خشونت علیه معترضان متهم شده اند

دادستان کل کشور همچنین اجبار متهم به اقرار و شهادت علیه خود را ممنوع و چنین اقاریری را فاقد ارزش قانونی اعلام کرد.

در مورد کمیته سه نفره، قربانعلی دری نجف آبادی گفت که وظیفه این کمیته "غربالگری و آزادی افراد فاقد وصف مجرمانه و ارجاع پرونده متهمان به محاکم به منظور اعمال دادرسی منصفانه است" و هشدار داد که رفتار غیرقانونی ماموران دولتی و ضابطین قضایی موجب ضمانت کیفری و بعضا مسئولیت مدنی آنان خواهد شد.

اظهارات مقامات قوه قضائیه در حالی انتشار می یابد که برخی منابع، تعداد بازداشت شدگان حوادث اخیر را به مراتب بیش از سیصد نفر دانسته، موضوع پخش تلویزیونی اعترافات اخذ شده از آنان نیز باعث نگرانی در داخل و خارج ایران شده و انتشار اخبار درگذشت چند نفر از بازداشتیان حوادث اخیر در زندان به نگرانی در مورد رفتار ماموران با بازداشت شدگان شدت بخشیده است.

در عین حال، اظهارات برخی مسئولان نیروی انتظامی و شبه نظامیان بسیج در این مورد که ماموران آنان در اعمال خشونت علیه معترضان دست نداشته اند به نوبه خود سئوالاتی را مطرح ساخته است.

در خبری دیگر در این زمینه، علی مطهری، نماینده تهران در مجلس، در نامه ای به رئیس قوه قضائیه، با اشاره به وضعیت محسن روح الامینی، یکی از بازداشت شدگان که در زندان درگذشت، گفته است که این جرائم توسط افراد مشکوک صورت می گیرد و خواستار مجازات این افراد شده است.

مطالب مرتبط