افزایش اعتراض موافقان احمدی نژاد به تغییرات در کابینه ایران

Image caption وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (سمت راست) استعفا داده و وزیر اطلاعات از کار برکنار شده است

یک روز پس از عزل وزیر اطلاعات ایران و ابهام در عزل یا استعفای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این کشور، دامنه اعتراض موافقان دولت محمود احمدی نژاد به اقدامات او بالا گرفته است.

محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس ایران، کنار گذاشتن برخی از وزرا در حالی که ۸ روز از عمر کابینه نهم جمهوری اسلامی باقی مانده را مورد انتقاد قرار داده و گفته در صورت رسمی شدن استعفای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، کابینه باید مجددا از مجلس رای اعتماد بگیرد.

روز یکشنبه چهارم مرداد، رسانه های ایرانی به نقل از منابع دولتی از عزل و برکناری محمد حسین صفار هرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر دادند و حتی از تعیین سرپرست وزرات ارشاد و برگزاری مراسم معارفه او نیز گزارش هایی منتشر شد.

ساعاتی بعد منابع دولتی ایران عزل وزیر اطلاعات ایران را نیز تایید کردند اما با توجه به تغییرات پی در پی در کابینه که تعداد آن بیش از نیمی از وزرا را شامل می شد، محمد رضا باهنر یکی دیگر از نایب رئیسان مجلس اعلام کرد که مطابق اصل ۱۳۶ قانون اساسی تشکیل جلسات هیات دولتی از این پس غیر قانونی است و کابینه دیگر مصوبه ای نیز نمی تواند صادر کند.

منابع خبری ایران ساعاتی پس از اظهار نظر آقای باهنر اعلام کردند که فقط غلامحسین محسنی اژه ای از کار برکنار شده و آقای احمدی نژاد دستور عزل وزیر دیگری را صادر نکرده است.

با این حال، شامگاه یکشنبه، محمد حسین صفار هرندی با انتشار نامه استعفایش خطاب به رئیس جمهور ایران نوشت: "در پی ابلاغ شفاهی حکم جنابعالی مبنی بر برکناری اینجانب و معرفی سرپرست وزارت‌خانه که خبر آن روی شبکه ویژه خبری دولت و دیگر سایت‌های اطلاع‌رسانی منعکس شد، خرسند شدم که شانه‌های ضعیفم از زیر بار مسئولیت سنگین این امانت بزرگ رها شده است." آقای صفار هرندی در این نامه یادآوری کرده بود که "گویا محظور از نصاب افتادن دولت، موجب توقف این حکم گردید." رسانه های دولتی ایران روز دوشنبه اعلام کردند که استعفای آقای صفارهرندی از سوی آقای احمدی نژاد پذیرفته نشده است و دولت او مشموم اصل ۱۳۶ قانون اساسی نمی شود و نیازی به رای اعتماد مجلس ندارد. "غضب" احمدی نژاد به دلیل "تبعیت" وزیر از رهبری؟ در ادامه واکنش ها به تغییرات محمود احمدی نژاد در کابینه ایران، موسی الرضا ثروتی، یکی از نمایندگان همفکر آقای احمدی نژاد در گفت و گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته است که ۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس روز دوشنبه پنجم مرداد، نامه ای خطاب به او ارسال کرده و از او خواسته اند "رفتار خود را در راستای تبعیت" از آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی "اصلاح" کند. به گفته این نماینده، نامه ۲۰۰ نفر از نمایندگان به آقای احمدی نژاد در صحن علنی قرائت نشده و اما به دفتر او ارسال شده است. در عین حال یکی از نمایندگان مجلس ایران خواسته که آقای احمدی نژاد دلیل برکناری وزیر اطلاعات را اعلام کند. علی عباسپور، در جلسه هفتگی جامعه انجمن های اسلامی اصناف و بازار تهران، از برکناری غلامحسین محسنی اژه ای ابراز تاسف کرده و گفته "آیا مخالفت برخی از وزرا با انتصاب اسفندیار رحیم مشایی به معاونت اولی رئیس جمهور، می تواند دلیل برکناری وزرایی باشد که به طور طبیعی چند هفته دیگر بیشتر وزیر نیستند؟" آقای عباسپور این پرسش را مطرح کرده که "آیا در دولت نهم کسی را به خاطر تبعیت از رهبری مورد غضب قرار می دهند؟ از جمله نخستین تغییرهای آقای احمدی نژاد برای دور دوم ریاست جمهوری اش، ارتقا اسفندیار رحیم مشایی از ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به معاون اولی رئیس جمهوری بود. این انتصاب در مرحله نخست مورد انتقاد برخی از چهره های سیاسی ایران قرار گرفت که می گفتند انتصاب معاون اول دولتی که هنوز رئیس آن مراسم تحلیف به جا نیاورده، قانونی نیست. با بالا گرفتن اعتراض برخی از چهره های سیاسی منتفذ و روحانی در ایران به انتصاب آقای مشایی که سال گذشته از دوستی مردم ایران و اسرائیل سخن گفته بود، یکی از نزدیکان آقای احمدی نژاد، این انتصاب را مربوط به دولت نهم دانست و گفت انتصاب آقای مشایی تغییر معاون اول دولت نهم است و ارتباطی با دولت بعدی ندارد. سرانجام با حکم حکومتی آیت الله علی خامنه ای و پس از نزدیک به یک هفته تاخیر، آقای احمدی نژاد این حکم را براساس اصل ۵۷ قانون اساسی پذیرفت. آقای احمدی نژاد ساعاتی پس از برداشتن آقای مشائی از معاونت اول خود، او را به عنوان رئیس دفتر ریاست جمهوری منصوب کرد. در پی تعلل آقای احمدی نژاد از پذیرش حکم حکومتی آیت الله خامنه ای، برخی از رسانه های ایران گزارش دادند که در جریان جلسه هیات دولت میان آقای احمدی نژاد و برخی از اعضای کابینه اش از جمله وزیر مستعفی ارشاد و وزیر معزول اطلاعات درگیری لفظی صورت گرفته بود.

مطالب مرتبط