ابراز نگرانی نتانیاهو نسبت به برنامه هسته ای ایران

گیتس هنگام ورود به تل آویو
Image caption آقای گیتس برای پیشبرد روند صلح خاورمیانه به اسرائیل رفته است

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در جریان ملاقات بارابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا که به اسرائیل سفر کرده، یک بار دیگر نسبت به برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی کرده است.

در بیانیه ای که دولت اسرائیل پس از مذاکرات نخست وزیر اسرائیل با رابرت گیتس انتشار داد، آمده است که آقای نتانیاهو به رابرت گیتس گفته است که اسرائیل معتقد است باید از تمام امکاناتی که فراهم است برای جلوگیری از تولید سلاح هسته ای توسط ایران استفاده کرد.

پیشتر، آقای گیتس در جریان گفتگو با اهود باراک همتای اسرائیلی خود به این کشور اطمینان داده بود که رئیس جمهوری آمریکا انتظار دارد پاسخ پیشنهاد خود به ایران برای باز کردن سر صحبت بین دو کشور را تا ماه سپتامبر دریافت کند.

اهود باراک، همتای اسرائیلی آقای گیتس در پی ملاقات طرفین در اسرائیل گفت اقدام نظامی علیه ایران همچنان یکی از گزینه هاست ولی اضافه کرد " هنوز باید اولویت به دیپلماسی و تحریم ها داده شود".

استدلال دولت اسرائیل این است که تا هنگامی که "خطر متوجه از جانب ایران" کاهش نیافته صلح در خاورمیانه برقرار نخواهد شد.

کتی ادلر، خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید دولت آمریکا اگر چه با اسرائیل همدردی می کند ولی یک چنین استدلالی را قبول ندارد و چنین به نظر می رسد که در مورد سیاستی که باید در قبال ایران اتخاذ شود، نظر دو کشور یکسان نیست.

مطالب مرتبط