گیتس خواستار پاسخ ایران تا ماه سپتامبر شد

گیتس هنگام ورود به تل آویو
Image caption آقای گیتس برای پیشبرد روند صلح خاورمیانه به اسرائیل رفته است

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا که به اسرائیل سفر کرده خواستار پاسخ ایران به پیشنهادهای آمریکا تا ماه سپتامبر شد.

آقای گیتس گفت که پیشنهادهای آمریکا به ایران بدون مدت نیست و افزود که باراک اوباما امیدوار دریافت پاسخ " احتمالا تا هنگام تشکیل مجمع عمومی سازمان ملل متحد" در ماه سپتامبر است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اندکی پس از آنکه درماه ژانویه سمت ریاست جمهوری را عهده دار شد، پیشنهاد باز کردن سر صحبت را به ایران داد.

اهود باراک، همتای اسرائیلی آقای گیتس در پی ملاقات طرفین در اسرائیل گفت اقدام نظامی علیه ایران همچنان یکی از گزینه هاست ولی اضافه کرد " هنوز باید اولویت به دیپلماسی و تحریم ها داده شود".

استدلال دولت اسرائیل این است که تا هنگامی که "خطر متوجه از جانب ایران" کاهش نیافته صلح در خاورمیانه برقرار نخواهد شد.

کتی ادلر، خبرنگار بی بی سی در بیت المقدس می گوید دولت آمریکا اگر چه با اسرائیل همدردی می کند ولی یک چنین استدلالی را قبول ندارد و چنین به نظر می رسد که در مورد سیاستی که باید در قبال ایران اتخاذ شود، نظر دو کشور یکسان نیست.

آمریکا و صلح خاورمیانه

آقای گیتس پس از مذاکره با اهود باراک، در یک کنفرانس خبری در باره تلاش های آمریکا برای احیای روند صلح خاورمیانه صحبت کرد.

رابرت گیتس گفت آمریکا همچنان متعهد به امنیت اسرائیل است ولی هشدار داد که برقراری یک صلح پایدار آسان نبوده و به سرعت اتفاق نخواهد افتاد.

وزیر دفاع آمریکا پس از ملاقات با مقامات اسرائیلی برای گفتگو با ملک عبدالله پادشاه اردن به این کشور سفر خواهد کرد.

آقای گیتس یکی از چهار مقام ارشد آمریکایی است که در هفته جاری از اسرائیل دیدن می کند.

این دیدارها هنگامی صورت می گیرد که روابط دو کشور به دلیل سیاست اسرائیل در مورد گسترش آبادی های یهودی نشین در کرانه باختری تنش آلود است.

جورج میچل، نماینده باراک اوباما در خاورمیانه، در حال حاضر در مصر سرگرم گفتگو با حسنی مبارک رئیس جمهوری مصر است.

جیمز جونز، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا و همچنین دنیس راس، مشاور ویژه باراک اوباما در امور خاورمیانه و ایران نیز قرار است در هفته جاری به اسرائیل سفر کنند.

مطالب مرتبط