نگرانی ایران از گسترش آنفلوآنزای خوکی

Image caption برخی کشورهای غربی و سازمان بهداشت جهانی سرگرم تهیه واکسن آنفلوآنزای خوکی هستند

در حالی که ایران هفته های آخر فصل گرما را می گذراند، کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ایران اعلام کرد درصدد است برای جلوگیری از شیوع آنفلوآنزای خوکی در فصل سرما در این کشور، بزودی طرحی دو فوریتی را در این مجلس مطرح کند.

شاهرخ رامین، مخبر این کمیسیون روز دوشنبه (پنج مرداد، 27 ژوئیه)، به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، گفت فردا وزیر بهداشت در جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گزارشی را در این باره ارائه می کند که به دنبال آن طرح دو فوریتی اقدامات پیشگیرانه در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.

این نگرانی وجود دارد که آنفلوآنزای خوکی در پائیز و زمستان در ایران شیوع پیدا کند.

آقای رامین گفت روز گذشته جلسه ای با شرکت اعضای کمیسیون بهداشت، نمایندگان وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی در ارتباط با وضعیت گسترش آنفلوآنزای خوکی برگزار شده است.

این در حالی است که خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از علیرضا مرندی، یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس که پیش از این وزیر بهداشت ایران بوده، گزارش کرده است که این جلسه به دلیل عدم حضور وزیر بهداشت ایران و معاون او به روز سه شنبه (6 مرداد) موکول شده است.

سازمان جهانی بهداشت اخیرا گفت ویروس آنفلوآنزای خوکی به 160 کشور رسیده است و هنوز در مراحل ابتدایی است.

این سازمان می گوید تعداد مبتلایان به این بیماری در طی دو سال آینده ممکن است به 2 میلیارد نفر برسد.

سازمان بهداشت جهانی می گوید که اکثر موارد ابتلا به ویروس "اچ 1 ان 1" ملایم است و بسیاری از بیماران بدون کمک پزشکی بهبود می یابند و دیگر متوقف کردن روند گسترش این ویروس در جهان ممکن نیست.

بازگشت حجاج و بازگشایی مدارس

در همین حال، حسن امامی رضوی، معاون سلامت وزارت بهداشت ایران، روز دوشنبه گفت با توجه به بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در ماه مهر و همچنین بازگشت حجاج از مکه، در کمیته علمی کشوری آنفلوآنزا، بحث های کلی برای روش های پیشگیری و همچنین آموزش مدیران مدارس مطرح شده است.

او به خبرگزاری مهر گفت با شروع سال تحصیلی جدید "قاعدتا پیش بینی می شود اپیدمی ابتلا به ویروس آنفلوآنزا از نوع آ (موسوم به خوکی)، رخ دهد."

کارشناسان بهداشتی از جمله راه های پیشگیری از انتقال ویروس اچ 1 ان 1 را دست ندادن، روبوسی نکردن و اجتناب از صرف وقت دراز مدت در مکان های عمومی شلوغ دانسته اند.

آقای رضوی معتقد است مرگ و میر ناشی از ابتلا به این بیماری مانند آنفلوآنزاهای دیگر بین یک تا دو درصد از مبتلایان باشد.

اما برخی مقام ها در ایران در ارتباط با سفر زائران، به ویژه به عربستان سعودی، و احتمال تلفات ناشی از ابتلا به این بیماری ابراز نگرانی کرده اند.

علیرضا مرندی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه ابراز نگرانی کرد که با اعزم زائران احتمالا ایران با همه گیری گسترده آنفلوآنزای خوکی مواجه می شود و جان عده زیادی به خطر می افتد.

او همچنین در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفت دولت به جای خرید ابزار برای کمک به مبتلایان احتمالی باید تلاش کند با آموزش گسترده از ابتلای مردم جلوگیری کند.

آقای مرندی اجتناب زائران حج عمره و اماکن مذهبی دیگر از دید و بازدید، دست کم به مدت یک هفته، را از جمله این آموزش ها دانست.

محمود سروش، مدیر برنامه آنفلوانزا و مراقبت بهداشتی مرزی ایران، هفته گذشته گفت آمار مبتلایان به آنفلوانزا خوکی در ایران به ۱۶ نفر رسیده است. از میان این مبتلایان ۱۲ نفر از زائران حج عمره هستند.

او با انتقاد از بی توجهی کاروان های زیارتی نسبت به تاکید های وزارت بهداشت به شهروندان توصیه کرد که افراد بالای ۶۵ سال، کودکان زیر پنج سال و بیماران قلبی، تنفسی، آلرژی و آسم، کلیوی، عضو پیوندی و شیمی درمانی به عمره نروند.

امروز (27 ژوئیه)، گزارش شد که اولین بیمار آنفلوآنزای خوکی در عربستان سعودی درگذشته است.

مسئولان بهداشتی عربستان سعودی پیشتر اعلام کرده بودند که در حال حاضر حدود ۴۰۰ نفر در آن کشور مبتلا به آنفلوانزا خوکی هستند.

مقام های ایران گفته اند این کشور توانایی تولید داروی مورد استفاده برای درمان آنفلوآنزای خوکی را دارد و ذخیره دارویی منطبق با پیش بینی میزان مبتلایان در این کشور در نظر گرفته شده است.

مطالب مرتبط