بررسی روزنامه های تهران؛ سه شنبه شش مرداد

تیترهای اول

"ضرب الاجل یک هفته ای برای آزادی زندانیان اخیر" عنوان اصلی فرهیختگانو آفتاب یزد است، ابتکار "سه دستور مهم شاهرودی برای آزادی زندانيان اخير" را با اهمیت دیده، اعتمادملی همین خبر را با تیتر "آخرین فرمان شاهرودی" در صفحه اول خود منعکس کرده، "ضرب الاجل شاهرودی برای تعین تکلیف زندانیان" تیتر جام جم است، مردم سالاری از "تعیین تکلیف زندانیان حوادث اخبر" خبر داده است و "شورای عالی امنیت ملی پی گیر حفاظت از حقوق مردم" عنوان ایران روزنامه دولت است.

اعتماد از سخنان تازه میرحسین موسوی با تیتر "مردم از راهی که آمده اند باز نخواهند گشت" خبر داده، حیات نو از همین منبع نوشته "آگاهی مردم گسترش یافته است".

رسالت از زبان هاشمی رفسنجانی در تیتر اصلی خود نوشته "اميد من در حل مشكلات به رهبری است" و کیهان از قول علی اکبر ولایتی نوشته "رهبری مقابل خواسته های غیرقانونی با قدرت ایستاده است".

"نامزدهای گمنام کابینه دهم" تیتر اول خبر است، "برکناری ناگهانی چند وزير توسط احمدی نژاد" عنوان اصلی جمهوری اسلامی است، "پايان متلاطم دولت نهم" در صدر گزارش های جوان قرار گرفته، "مخالفت کمیسیون مجلس با کاهش سن رای دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری" عنوان اصلی ابرار است و دنیای اقتصاد از "برنامه آينده برای تقويت بورس" خبر داده است.

گزیده مقالات

وزیران معزول

سردبیر آفتاب یزد در سرمقاله این روزنامه با تاکید بر این که هيچ قرابت فكری با وزيران معزول اطلاعات و ارشاد ندارد نوشته این دو تن را در به وجود آمدن شرايط فعلی، سهيم مي‌داند اما وزير اطلاعات كسی است كه در 30 سال گذشته، در حساس‌ترين مناصب اطلاعاتی، امنيتي و قضايي كشور حضور داشته و بسياري از جريانات را هدايت كرده است و وزير ارشاد نيز تا چهار سال پيش، مسئوليت فضاسازی رسانه‌ای برای به كرسی نشستن "تفكر احمدی‌نژادی" را به عهده داشته و پس از آن نيز گاه و بيگاه در مقام دفاع از عملكرد احمدی‌نژاد، رقبا و منتقدان او را با چوب مهرورزي به شيوه دولت نهم، نوازش كرده است.

سرمقاله آفتاب یزد اضافه کرده اگر اين دو نفر قادر نباشند در محيط بسته دولت، انتقاداتی را - آن هم براساس نظريه صريح مراجع تقليد و رهبری نظام- متوجه رئيس دولت كنند، پس چه كسی قادر به افشای كژی‌ها و پليدی‌هاي احتمالی خواهد بود؟ سرنوشت "معترضان خيابانی" و "منتقدان درون دولتی" امروز در اين نقطه با هم گره خورده است كه براي هر دو گروه، انتقاد از عملكرد دولت، پرهزينه است.

سرنوشت هاشمی

کیهان نامه ای خطاب به هاشمی رفسنجانی چاپ کرده که در ابتدای آن لقب وی را حجت الاسلام ذکر کرده و در آن نوشته شده متأسفانه شما از حيث عقلانيت سياسي هم در تشخيص مصلحت بازمانده ايد، و به عنوان سخنگوي اقليتي ساختارشكن به ميدان آمده ايد كه بدترين شرايط را براي بازي انتخاب كرده است.

نامه بدون امضای کیهان در زمانی منتشر شده که چند روزنامه امروز صبح سخنان نماینده ولی فقیه در سپاه را علیه هاشمی چاپ کرده اند و چند روزنامه هم سخنان تازه وی را در تائید رهبر جمهوری اسلامی.

در این نامه خطاب به رییس مجلس خبرگان نوشته شده شما با عدم پاي بندي به قوانين كشور و مباشرت و معاونت در جرايم بسيار، انبوهي از حاميان را از خود رانده و حمايت دشمنان كينه جوي نظام اسلامي را به دست آورده و خشم ميليون ها مجاهد انقلابي را برانگيخته است، آيا بنا داريد همه اندوخته سال هاي مبارزه و خدمت را به پاي چنين فردي بريزيد؟! از تو حيف است به اين طايفه دمساز مباش!

ابتکار در سرمقاله خود با این تاکید که هاشمي گوشه رينگ گرفتار شده نوشته دامنه دوگانگي هاي نظري و عملي در سپهر سياسي ايران به قدري ارتفاع گرفته است که ممکن است سرگيجه آور شود. ديگر مي توان از تاثيرگذاري سفرهاي هاشمي رفسنجاني در روزها و هفته هاي گذشته به کانون هاي مذهبي ايران بدون اغماض و ترديد سخن گفت. قرائني چون حمله به هاشمي از سوي برخي شيوخ حامي دولت و به خصوص بيانيه اخير، نشان دهنده تاثير رايزني هاي هاشمي در ميان علماي بانفوذ و مراجع عظام است که آنان نيز نسبت به سرنوشت کشور و ارکان نظام احساس خطر مي کنند.

به نوشته جواد ماه زاده در سرمقاله ابتکار هاشمي بهتر از هر کس ديگر مي داند که حضورش در صف اول -آن هم با لباس شخصيت اول - هم به برابري نسبي ميان دو جبهه منجر شده و هم خطر را به او نزديک و نزديک تر ساخته است. هاشمي حالا کاملا در تيررس قرار گرفته است؛ بيش از آن زمان که از سوي اصلاح طلبان دهه هفتادي در تيررس قرار داشت.

زندانیان

حیات نو در سرمقاله خود یادآوری کرده که آیت الله بهشتی اولین رییس قوه قضاییه ایران هنگام افشای اسناد سفارت آمریکا در تهران گفته بود دانشجویان باید کلیه اسناد مربوط به هر فرد و گروه را در اختیارش بگذارند تا او مطالعه کند و توضيحات خود را بدهد و از توضيحاتش نوار صدا و تصوير برداشته شود و از افشاى دانشجويان هم نوار، اسلايد و صدا و فيلم گرفته شود و بعد هر شبى که اينها مى‌خواهند نشان بدهند قبلا اعلام کنند که افشاگرى مى‌شود، با طرف مقابل که مردم وقتى افشاگرى تمام مى‌شود، تلويزيون خود را خاموش نکنند و بدانند که طرف مقابل هم بعد صحبت خواهد کرد تا همه را يک جا گوش کنند.

نویسنده با نقل گفته های آقای بهشتی تاکید کرده اکنون بايد پرسيد که اگر اين شيوه بهشتى درست بوده چرا برخى به آن عمل نمى‌کنند و اگر اشتباه بوده چرا امام و مسئولان عالى رتبه نظام او را در چنان سمت مهمى قرار دادند و طى 30 سال گذشته همواره از او و منش مديريتى‌اش تجليل مى‌کنند.

نگاه به شرق و غرب

مردم سالاری در سرمقاله خود با اشاره به این که نگاه به شرق کارساز نيست نوشته پيشرفت هاي تکنولوژيک شرکت هاي اروپايي در عرصه نفت، حاصل سالها تلاش و فعاليت آنهاست و تجربه اي طولاني را پشتوانه کار خود دارند و تجربيات و توانمندي هايشان قابل مقايسه با شرکتهاي ديگر بويژه در حوزه نفت نيست و در شرايط فعلي بايد بپذيريم که صرفا نگاه به شرق، دواي درد ما نيست.

حمید رضا شکوهی در این مقاله تاکید کرده اگرچه موانع مختلفي در راه مذاکره و مشارکت با شرکتهاي بزرگ غربي وجود دارد اما مي توان با مذاکرات پيگير و بدون پيش داوري و البته از موضع قدرت و با احترام متقابل، باز هم از حضور شرکتهاي غربي در پروژه هاي بزرگ ايران بويژه پروژه هاي مهم صنعت نفت استفاده کنيم،

پروژه آمریکا

کیهان در سرمقاله خود به عنوان بخشی از پروژه آمریکا برای سرگرم سازی جمهوری اسلامی نوشته سفر مشترك ميچل، گيتس و جونز به خاورميانه اهميت ويژه خاورميانه را براي آمريكايي ها به نمايش مي گذارد. آمريكايي ها از يك سو فضاي خاورميانه را صددرصد امنيتي- آنهم به شديدترين وجه آن كه اشغالگري است- كرده اند و از سوي ديگر دائماً از تحركات امنيتي ايران و نيروهاي مرتبط با آن- حزب الله لبنان و...- سخن مي گويند و خواستار كنار گذاشتن «نگاه امنيتي به خاورميانه» از سوي ايران مي شوند.

به نوشته این روزنامه ما در شرايط فعلي با يك فرآيند پيچيده و در هم تنيده از توطئه هايي مواجه هستيم كه براي به نتيجه رسيدن آن بايد ايران سرگرم شود. اگر ايران واقعاً در محيط داخلي خود سرگرم شود بازوهاي منطقه اي آن در امواج توطئه رها مي شوند و آن گاه تضعيف آنان براي اسرائيل كار آساني مي شود. جالب اين است كه در ايام انتخابات شاهد بوديم بعضي از كانديداها روي شكست سياست خارجي ايران در دوره 4 سال اخير تأكيد مي كردند. در حالي كه بيشترين حجم موفقيت ايران در عرصه سياست خارجي در طول 30 سال گذشته در اين دولت بوده است.

بودجه آمریکا علیه ایران

رسالت در سرمقاله خود با اشاره به اختصاص پنجاه میلیون دلار توسط کنگره آمریکا آن را تازه‌ترين اقدام ضدايراني امریکا توصیف کرده و نوشته مقامات آمريكايي در حالي پيشنهاد گفتگو با ايران را پيگيري مي‌كنند و از تغيير سياستهاي مخالفت جويانه سخن مي‌گويند كه آشكارا 50 ميليون دلار براي تداوم آشوب در تهران سرمايه‌گذاري مي‌كنند.

به نظر سردبیر رسالت دريافت‌كنندگان اين كمكها قطعا خائن به دين، كشور و نظام هستند، و گرچه برخي فعالان سياسي وجود هر نوع كمك خارجي به آشوبها و يا دخالت خارجي را انكار مي‌‌كردند و آن را ساخته و پرداخته مقامات امنيتي براي توجيه برخوردشان تلقي مي‌كردند. اما باید از آن ها پرسید آيا آمريكايي‌ها مي خواهند اين 50 ميليون دلار را به دريا يا كوير ايران براي تغيير ساختارهاي قانوني كشور بريزند؟

آمریکا و عراق

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته زماني كه آمريكا به عراق لشكركشي كرد اهداف دراز مدتي را براي خود ترسيم كرده بود و در اين چارچوب ايجاد پايگاه مطمئن منطقه اي و به روي كار آوردن دولتي كه حافظ منافع منطقه اي و بين المللي واشنگتن باشد از اصلي ترين هدفهاي آمريكا بوده است. از اينرو بسيار بعيد است كه آمريكا بدون دستيابي به اين اهدافش دست از سر ملت و دولت عراق بردارد.

به نوشته این روزنامه آمريكائيها به دليل گرفتار شدن در باتلاق عراق و شكست هاي پي در پي و مفتضحانه در اين كشور مجبور شده اند در سياست هاي دولت قبلي تجديدنظر نموده و سخن از عقب نشيني و خروج به ميان آورده اند درصدد هستند با طرح مسئله آشتي ملي جريانات وابسته خود از جمله گروههاي شورشي و عناصر رژيم سابق و حزب بعث را در دولت عراق نفوذ دهند تا اگر روزي مجبور شدند اين كشور را ترك كنند منافع نامشروع و اهداف سلطه جويانه خود را از طريق اين گروهها پيگيري نمايند.