۱۴۰ بازداشت شده حوادث اخیر ایران 'آزاد شدند'

کاظم جلالی

مخبر کمیته پیگیری وضعیت بازداشت شدگان در مجلس ایران می گوید که ۱۴۰ نفر از این بازداشت شدگان روز سه شنبه ۶ مرداد (۲۸ ژوئیه) آزاد شده اند.

کاظم جلالی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران گفته است که ۱۴۰ تن از بازداشت شدگانی که دارای اتهامات سبک بودند با "رأفت اسلامی" و با قرار وثیقه یا کفالت آزاد شدند.

او گفته است که ۱۵۰ بازداشت شده دیگر در زندان اوین نگهداری می شوند که به گفته مقامات دادستانی، اسناد و مدارکی دال بر "حمل اسلحه سرد و گرم، بمب آتش زا و وارد کردن آسیب به اموال عمومی" علیه آنها وجود دارد.

آقای جلالی گفت که علاوه بر این عده، ۵۰ نفر از چهره های سیاسی و اعضای "گروهک های ضد انقلاب" و "برخی افراد خارجی دخیل در اغتشاشات" هم در زندان هستند که از نظر دادستانی نقش آمر را در "اغتشاشات" داشته اند و بعضی از آنها "اتاق فکر اغتشاشات" بوده اند.

او گفته است که اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، از دادستانی تهران خواسته اند که پرونده این افراد "هر چه سریع تر" رسیدگی و محاکمه آنها "بر طبق ضوابط صحیح اسلامی و قوانین موضوعه کشور" انجام شود.

یک روز پیش تر، سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرده بود که محمود هاشمی شاهرودی، رئیس این قوه به سعید مرتضوی، دادستان تهران دستور داده است که ظرف یک هفته به "سرعت بخشی به روند بررسی وضعیت زندانیان و تعیین تکلیف آنان" اقدام کند.

به گفته علیرضا جمشیدی، آقای هاشمی شاهرودی همچنین مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور را موظف کرد در مورد شرایط نگهداری بازداشت شدگان و رعایت حقوق آنها و وضعیت بازداشتگاه ها گزارشی برای او تهیه کند.

آقای شاهرودی همچنین دستور داده است که شعبه هایی ویژه در دادگستری ها و سازمان قضایی نیروهای مسلح تشکیل شود و به شکایت های "افراد بی گناهی" که در حوادث اخیر مورد "ضرب و شتم و تخریب اموال" قرار گرفته اند رسیدگی کند.

سخنگوی قوه قضائیه، تعداد کل بازداشت شدگانی را که تا روز دوشنبه در بازداشت مانده بودند، ۳۰۰ نفر اعلام کرد.

حدود هفتاد چهره سیاسی و دانشگاهی ایران از جمله میرحسین موسوی، محمد خاتمی و مهدی کروبی روز شنبه ۳ مرداد در نامه ای سرگشاده خطاب به مراجع تقلید، نسبت به اعمال "شکنجه های مکرر" علیه بازداشت شدگان اظهار نگرانی کرده بودند.

همچنین در روزهای گذشته در مواردی، جسد افرادی که در جریان ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شده بودند، به خانواده های آنها تحویل داده شد.

علت مرگ این بازداشت شدگان دست کم در دو مورد ابتلا به بیماری مننژیت در زمان بازداشت عنوان شد.