سختی هفته های آخر برای سیف الله داد

سیف الله داد
Image caption سیف الله داد کارگردان فیلم های کانی مانگا و بازمانده بود

سیف الله داد کارگردان و معاون سابق امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در پایان چند هفته ای که برای او ناامید کننده بود از دنیا رفت.

آقای داد از هنگامی که در سال 1379 به دلیل نشانه های ابتلا به سرطان مغز استخوان از معاونت سینمایی وزارت ارشاد کناره گرفت به یک دوره درازمدت مداوای سخت پزشکی وارد شد.

کارگردان فیلم های کانی مانگا و بازماندهتنها سال گذشته و در ماه های پیش از انتخابات ریاست جمهوری دهم تا حدیبهبودی یافت وفرصت یافت تا دوباره فعال باشد.

از امید تا نا امیدی

شادمهر راستین روزنامه نگار در تهران به بی بی سیفارسی می گویدشادابی و امید سیف الله داد به سرعت جای خود را به نا امیدی و بازگشت بیماری داد.

به گفته آقای راستین سیف الله داد در روزهای قبل از اعلام نتایج انتخابات شاداب و پرکار بود و امیدوار بود تا در دولت آقای موسوی دوباره به کار سینما بپردازد اما بعد از اعلام نتایج انتخابات دوباره بیماری او برگشت و این ناامیدی بود که او را از پای در آورد.

بازگشت آقای داد در درجه اول بازگشت به فضای سیاست بود که دورنمایی از امید به بازگشت به سینما را در خود داشت. بهروز افخمی کارگردان و نماینده پیشین مجلس در گفت وگو با بی بی سی فارسی از یک دوره فراز و نشیب سریع سخن می گوید.

" در روزهای انتخابات در ستاد آقای موسوی کار می کرد و در ساختن فیلم های تبلیغاتی برای ستاد فعالیت می کرد اما بعد از انتخابات خیلی ضربه خورد و در این چند هفته به شدت نا امید بود."

نظارت و مدیریت در سینما

به نظر آقای راستین سیف الله داد نماد مدیران فرهنگی اصلاحات در حوزه سینماست که نتوانستند به خواسته های خود دست یابند.

آقای راستین می گوید آقای داد در دوره ای که وارد تلویزیون شده بود جزو اولین ناظران کیفی بود که کار نظارت بر ساخت فیلم ها را انجام می داد.

به گفته آقای راستین همین سابقه نظارتی و مذهبی به او اجازه می داد تا در دوره اصلاحات بتواند از سینما حمایت کند و تا حدی سینما گران اسلامی نزدیک به جناح راست را از رده بالای سینمای ایران خارج کند.

آقای داد در هنگامی که در دوره وزارت عطااله مهاجرانی معاون سینمایی بود، بودجه ساخت سینمای جنگی را محدود کرد که به مخالفت گروهی از سینما گران مانند جمال شورجه و جواد شمقدری منجر شد که در شمار حامیان محمود احمدی نژاد رییس جمهوری کنونی ایران قرار دارند.

یکی دیگر از اقدامات آقای داد محدود کردن حمایت از سینماگران و تهیه کنندگانی بود که در ایران به عنوان سازندگان فیلم فارسی در سطوح پایین شناحته می شوند.

آقای افخمی که خود از منتقدان آقای داد در آن دوران بوده است می گوید که " سیف الله بخش خصوصی را که تا آن زمان متکی به دولت بود یکباره رها کرد و به پیچیدگی های تولید سینمایی در بخش خصوصی کم توجه بود "

به دنبال سیاست های آقای داد در سال های 1378 و 1379 موجی از اعتراضات سازندگان فیلم فارسی در برابر وزارت ارشاد شکل گرفت.

گروه دیگری از منتقدان آقای داد کسانی مانند محسن مخملباف و بهمن قبادی هستند که به گفته آقای راستین با محدودیت در نمایش فیلم های خود روبرو بودند و انتظارات شان را برآورده نمی دیدند اما به دلیل همراهی با اصلاح طلبان سکوت می کردند.

سینمای هنری

با وجود انتقادات مطرح شده در این زمینه دوره معاونت آقای داد با رونق در ساختن فیلم های هنری روبرو بودهوفیلم سازانی مانند داریوش مهرجویی ، مسعود کیمیایی و بهرام بیضایی در فضای بهتری کار می کردند.

همچنین در دوره آقای داد سنت پیشین خواند فیلمنامه پیش از ساخت حذف شد تا آزادی عمل کارگردانان را بیشتر کند.

Image caption سیف الله داد نماد مدیران فرهنگی اصلاحات در حوزه سینماست

در همین دوران بود که فشارهای دستگاه های امنیتی بر کارگردانان سینما افزایش یافت. تهمینه میلانی کارگردان ایرانی به تلاش های آقای داد برای حمایت از کارگردانانی که دچار مشکل یا بازداشت می شدند و از جمله خود اشاره کرده است.

پیشینه سینمایی

آقای داد پیش از معاون امور سینمایی و در فاصله سال های 1374 تا 1376 عضو هیات مدیره خانه سینما بود. پیش از آن هم در دوران حضور محمد بهشتی در بنیاد سینمایی فارابی در این بنیاد کار می کرد.

آقای داد صرف نظر از کارگردانی تدوین گر شناخته شده ای بود و در سال 1369 جایزه بهترین تدوین را برای فیلم ابلیس از جشنواره فیلم فجر گرفت.

سیف الله داد دو بار در سال های 1366 و 1374 برای فیلم های کانی مانگا و بازماندهجایزه اول جشنواره فیلم فجر را گرفت.

کار سینمایی را از زمان همکاری با گروه فیلم و سریالشبکه یک در سال 1362 شروع کرد و زیر باران نخستین تجربه سینمایی او در سال 1364 بود که بهروز افخمی مدیر فیلمبرداری آن بود.

سیف الله داد مجری تولید فیلم از کرخه تا راین به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیابود که یکی از بهترین فیلم های ساخته شده در باره آسیب های جنگ ایران و عراق است.

سیاست و سینما

آقای داد در دانشگاه پهلوی در سال 1351 در رشته جامعه شناسی فارغ التحصیل شد و به همراه گروهی از دانشجویان در سال های انقلاب فعال بود و از بنیانگزاران ستاد دانشجویان مسلمان دانشگاه شیراز بود که از تشکل های حامی ایت الله خمینی محسوب می شد.

سیف الله داد متولد 1334 در خرمشهر بود.

سیف الله داد به دلیل بروز دوباره مشکل خونی چند روز د ربیمارستان بستری شد و در صبح روز ششم مرداد پس از یک روز بیهوشی درگذشت.

محمد خاتمی رییس جمهوری پیشین ایران در پیامی در گذشت آقای داد را تسلیت گفته است.

اگرچه صاحب نظران سینمایی در ایران آقای داد را در شمار کارگردانان طراز اول ایران نمی دانستند اما سهم او در پیشبرسینمای حرفه ای ایران در دهه هفتاد از سوی بیشتر ناظرانپذیرفته شده است.

مطالب مرتبط