'نگرانی مشترک آمریکا و چین درباره برنامه اتمی ایران'

هیلاری کلینتون
Image caption خانم کلینتون از نگرانی آمریکا و چین از بی ثبات شدن خاورمیانه به علت دستیابی ایران به سلاح هسته ای خبر داده است

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید چین با ایالات متحده در نگرانی از دستیابی ایران به سلاح های هسته ای سهیم است.

خانم کلینتون که پس از پایان دور دوم گفتگوهای راهبردی آمریکا و چین در واشنگتن صحبت می کرد، از همسویی دو کشور در این زمینه ابراز رضایت کرد.

خانم کلینتون به خبرنگاران گفت: " از این که چین با آمریکا در نگرانی از تبدیل ایران به یک کشور مجهز به تسلیحات اتمی سهیم است، رضایت دارم."

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه اجلاس راهبرد چین و ایالات متحده خواستار اتحاد دو کشور برای پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی شده بود.

به گفته خانم کلینتون هر دو کشور از این نگران هستند که دستیابی ایران به سلاح اتمی منجر به راه افتادن یک رقابت هسته ای در منطقه شود.

خانم کلینتون گفت هر دو کشور دستیابی ایران به سلاح هسته ای را به طور بالقوه عاملی برای بی ثبات کردن منطقه خلیج فارس و خاورمیانه می دانند.

ایران بارها اتهام آمریکا درباره تلاش برای به دست آوردن سلاح های اتمی را رد کردهاست و برنامه هسته ای خود را صلح آمیز می داند.

خانم کلینتون همچنین از گفتگوی مفصل دو کشور درباره برنامه هسته ای کره شمالی خبر داد.

چین از حامیان اصلی کره شمالی است و آمریکا از برنامه اتمی این کشور نگران است.

این کشور در هفته های اخیر علاوه بر آزمایش هسته ای، چندین بار به آزمایش موشکی دست زده است.

آمریکا و چین همچنین درباره ادامه گفتگوها درباره کاهش سلاح های هسته ای توافق کرده اند.

در بیانیه مشترکی که در پایان اجلاس دو کشور صادر شد آمریکا و چین بر مقابله با تکثیر سلاح های هسته ای، تقویت نظام های نظارتی بر گسترش تسلیحات نظامی و مبارزه با تروریسم تاکید کردند.

مطالب مرتبط