هشدار عبادی و عفو بین الملل درباره اوضاع ایران

شیرین عبادی
Image caption شیرین عبادی به دعوت سازمان عفو بین الملل در لندن به سر می برد

شیرین عبادی و آیرین خان، دبیرکل سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای مشترک نسبت به وخیم تر شدن اوضاع در ایران هشدار داده اند.

این دو در بیانیه خود با اشاره با برگزاری مراسم تحلیف محمود احمدی نژاد در هفته آینده، نسبت به سرکوب اعتراض های احتمالی ابراز نگرانی کرده اند.

این بیانیه همچنین خواستار ادامه توجه و تلاش های بین المللی در رابطه به اوضاع ایران شده است.

شیرین عبادی که در سال 2003 جایزه صلح نوبل را دریافت کرد و از بنیانگذاران کانون مدافعان حقوق بشر در ایران است، به دعوت عفو بین الملل در لندن به سر می برد.

خانم عبادی در بخشی از بیانیه مشترک با آیرین خان گفته است: "مردم ایران بیشتر از هر زمان دیگری به حمایت بین المللی نیاز دارند."

او می افزاید برای تاثیرگذاری تلاش های بین المللی بر حاکمان ایران، این تلاش ها باید به طور مستمر ادامه داشته باشد و افزایش یاید.

آیرین خان هم در این بیانیه گفته است تجمعات شنبه گذشته هزاران تن در بیشتر از یکصد شهر جهان که برای ابراز همبستگی با مردم ایران برگزار شد، با این هدف انجام شد تا به رهبر ایران و اطرافیان او پیام دهد به خشونت ها پایان دهند.

آیرین خان همچنین خواستار ایفای نقش موثرتری به وسیله سازمان ملل متحد شد. او گفت: "سازمان ملل متحد به وسیله اهرم های حقوق بشری و سایر ساز و کارهای خود باید درباره موارد نقض حقوق بشر در ایران تحقیق کند و شواهد لازم را جمع آوری کند تا روزی از آن برای محاکمه افرادی که مسوولیت دارند، استفاده شود.

شیرین عبادی همچنین در این بیانیه از وضع چند تن از همکاران خود در کانون مدافعان حقوق بشر ابراز نگرانی کرده است.

به گفته خانم عبادی همکاران او به علت تلاش برای گشترش عدالت و حاکمیت قانون و دفاع از حقوق بشر به زندان افتاده اند.

عبدالرضا تاجیک، محمد علی دادخواه و عبدالفتاح سلطانی سه تن از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر هستند که در جریان ناآرامی های ایران بازداشت شده اند.

خانم عبادی گفت: "آنها مانند خیلی از افراد دیگر در کشور در زندان هستند زیرا برای ارزش های جهانی مانند حق برخورداری از آزادی عقیده و بیان و اعتراض مسالمت آمیز بدون واهمه از بازداشت و حمله به وسیله نیروهایی مانند بسیج به پا خواستند."

مطالب مرتبط