اولین مانور دریایی ایران و روسیه در خزر برگزار شد

اولین مانور مشترک دریایی ایران و روسیه به منظور افزایش ایمنی حمل و نقل و مبارزه با آلودگی های نفتی امروز در دریای خزر برگزار شد.

این مانور با شعار "خزر پاک و ایمن در گرو تعاملات منطقه ای" و با حضور نمایندگانی از کشورهای حاشیه دریای خزر و سازمان جهانی دریانوردی انجام شده است.

علی طاهری مطلق، معاون وزیر راه و ترابری و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران در باره این مانور گفت که از طرف ایران بیش از سی فروند شناور و دو فروند هلیکوپتر حضور داشتند. روسیه نیز با شناورهای خود در این مانور شرکت کرده است.

تمرین اجرای کنوانسیون های بین المللی تجسس و نجات دریایی و پیشگیری و مقابله با آلودگی های دریایی نفتی و زیست محیطی از اهداف اصلی این مانور مشترک بیان شده است.

آقای طاهری افزود گسترش روابط ایران با کشورهای حاشیه دریای خزر به ساماندهی طرح های توسعه همه جانبه خزر کمک می کند.

گسترش شهر نشینی در سواحل خزر در مناطق حاشیه به خصوص در سال های اخیر خسارات عمده ای را به محیط زیست دریا وارد کرده است.

دولت های حاشیه خزر طی سال های اخیر به دلیل شرایط اقتصادی و بی توجهی به مسائل زیست محیطی، به طور جدی به ضرورت پالایش فضولات خانگی و صنعتی و جلوگیری از ورود آبهای آلوده به مواد شیمیایی کشاورزی به رودخانه های منتهی به دریای خزر نپرداخته اند.

در سال های اخیر، نشت مواد نفتی از تاسیسات استخراج نفت نیز به این مشکلات افزوده شده است و ماهیگیری بی رویه حیات جانوری خزر را به مخاطره انداخته است.

مطالب مرتبط