واکنش ایران به تصرف اردوگاه اشرف توسط دولت عراق

سازمان مجاهدین خلق این عکس را منتشر کرده و گفته است که مجروحان را در اردوگاه اشرف نشان می دهد
Image caption سازمان مجاهدین خلق این عکس را منتشر کرده و گفته است که مجروحان را در اردوگاه اشرف نشان می دهد

در حالی که سازمان مجاهدین خلق ایران حمله نیروهای عراقی به اردوگاه اشرف در استان دیاله عراق را "اجرای دستورات" مقامات ایران خوانده اند، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران از این اقدام دولت عراق تقدیر کرده است.

آقای لاریجانی روز چهارشنبه ۷ مرداد (۲۹ ژوئیه) در صحن مجلس ایران گفت: "باخبر شدیم که روز گذشته دولت عراق به پادگان اشرف حمله کرد... هرچند این اقدام دولت عراق دیر هنگام است، اما قابل تقدیر است که تصمیم گرفتند سرزمین عراق را از لوث وجود تروریست ها پاک کنند".

سازمان مجاهدین خلق ایران بزرگترین گروه مسلح مخالف جمهوری اسلامی است که عمدتا در خارج از خاک ایران فعالیت می کند.

گروه بزرگی از اعضای این سازمان در زمان جنگ ایران و عراق به عراق رفتند و در آنجا به فعالیت علیه حکومت جمهوری اسلامی مشغول شدند، اما با حمله سال ۲۰۰۳ نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به خاک عراق، اعضای این سازمان خلع سلاح شدند و فعالیت های آنها محدود شد.

این محدودیت با سپرده شدن مسئولیت اردوگاه اشرف به نیروهای عراقی در تابستان سال ۲۰۰۸ افزایش یافت و سرانجام در روز سه شنبه ۶ مرداد به تصرف این اردوگاه توسط نیروهای ضد شورش عراق انجامید.

پلیس عراق تأیید کرده است که در جریان حمله روز سه شنبه، ۷ تن از ساکنان اردوگاه اشرف کشته شده اند.

مریم رجوی، رئیس "شورای ملی مقاومت ایران" با صدور بیانیه ای این حمله را اجرای دستورات رهبر جمهوری اسلامی ایران دانست و از جامعه بین المللی خواست که برای جلوگیری از وقوع یک "فاجعه انسانی"، فورا در این امر مداخله کند.

خانم رجوی در بیانیه خود نوشت که در حمله پلیس عراق به اردوگاه اشرف بیش از ۳۰۰ تن از ساکنان اردوگاه زخمی شده اند.

او این حمله را "نقض آشکار کنوانسیون های بین المللی و تمامی تعهدات دولت عراق و دولت آمریکا در مورد حفاظت از ساکنان اشرف" دانست.

اردوگاه اشرف در شرق استان دیاله عراق در نزدیکی مرز ایران واقع است و به گفته مقامات عراقی بیش از ۳۴۰۰ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در آن ساکن هستند.

مهدی عقبایی، سخنگوی مطبوعاتی ساکنان اشرف، در گفتگو با بی بی سی فارسی در مورد حوادث روز سه شنبه گفت که ورود نیروهای عراقی با زور و خشونت صورت گرفته است.

وی گفت که نیروهای پلیس ضدشورش عراق ساعت سه و نیم بعد از ظهر، پس از دو ماه سد شدن درب اصلی اردوگاه توسط مجاهدین، با لودر حصار اردوگاه را شکسته و وارد آن شدند.

وی گفت در این یورش از گاز اشک آور و باتوم استفاده شده که باعث مجروح شدن "بیش از ۳۰۰ نفر از ساکنان" اردوگاه شد، به گفته او حال ده نفر از مجروحان وخیم است.

مسئولان پلیس عراق بازداشت حدود ۵۰ نفر از ساکنان اشرف را تأیید کرده اند.

مطالب مرتبط