اعتراض جبهه مشارکت و مجاهدین انقلاب به وضعیت بازداشت شدگان

جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین
Image caption جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از میرحسین موسوی حمایت می کردند

جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، دو حزب عمده جبهه اصلاحات در ایران، با صدور بیانیه هایی تعطیلی بازداشتگاه کهریزک و آزادی تعدادی از بازداشت شدگان توسط حکومت ایران را اقداماتی ناکافی دانسته اند.

جبهه مشارکت ایران اسلامی که دبیرکل و تعدادی از اعضای شورای مرکزی آن بیش از چهل روز است که در بازداشت به سر می برند، روز چهارشنبه ۷ مرداد (۲۹ ژوئیه) در بیانیه ای اعلام کرد: "عکس العمل دیرهنگام و ناقص رئیس قوه قضائیه و سایر مسئولان ارشد نظام در حقیقت مهلت یک هفته ای برای ادامه جنایت و پاک کردن آثار جرم است".

رئیس قوه قضائیه روز دوشنبه ۵ مرداد به دادستان تهران یک هفته فرصت داده بود تا نسبت به "سرعت بخشی به روند بررسی وضعیت زندانیان و تعیین تکلیف آنها" اقدام کند.همان روز اعلام شد که یکی از بازداشتگاه هایی که بازداشت شدگان اخیر در آن نگهداری می شده اند، به دلیل "غیر استاندارد بودن" شرایط آن، به دستور آیت الله خامنه ای تعطیل شده است.

اکنون جبهه مشارکت از "سکوت یک ماه و نیمه مسئولان کشور" در برابر برخوردهایی که در این مدت با بازداشت شدگان شده است انتقاد کرده و نوشته است که اگر کسی واقعا از این "جنایات" منزجر شده باشد، تنها راه اثبات آن عزل و محاکمه آمران و عاملان این اقدامات، آزادی همه بازداشت شدگان اخیر و آزاد گذاشتن رسانه ها برای انتشار اخبار مربوط به این حوادث است.

در بیانیه جبهه مشارکت آمده است: "از همان روز اول کاملا مشخص بود که طبق یک برنامه ریزی مشخص و با فرماندهی افرادی خاص قرار است با شدیدترین اعمال و رفتار و از جمله شکنجه های وحشتناک در تمام محل های بازداشتی، با ایجاد رعب و وحشت مانع از تداوم ایستادگی مردم در برابر کودتا شوند".محمد خاتمی، یکی از رهبران اصلاح طلبان ایران چندی پیش نحوه برگزاری انتخابات و برخوردهای خشونت آمیز پس از آن را "کودتای مخملین علیه ملت ایران" خوانده بود.

پیشنهاد تحقیق و تفحص

سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی هم که عده ای از رهبران آن پس از انتخابات بازداشت شدند و هنوز در بازداشت به سر می برند، روز چهارشنبه در مورد نحوه برخورد با بازداشت شدگان اخیر بیانیه ای صادر کرده است.

در این بیانیه با اشاره به کشته شدن عده ای از بازداشت شدگان در دوران بازداشت و واکنش های اخیر گروهی از نمایندگان جناح اصولگرا در مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد شده است که آنها طرحی برای تحقیق و تفحص در مورد رفتار با بازداشت شدگان به مجلس ارائه کنند.

در بیانیه این سازمان آمده است: "اخیرا تنها تعداد انگشت شماری از نمایندگان وابسته به جریان حاکم، آن هم بعد از اینکه آثار شوم این پدیده شوم (برخوردهای خشونت آمیز با بازداشت شدگان) در خانواده و فامیل و میان دوستان خود مشاهده کرده اند، به صرافت تذکر و سئوال از مسئولان افتاده اند".

سازمان مجاهدین انقلاب به این گروه از نمایندگان مجلس توصیه کرده است که "برای اثبات عزم و اراده خود به دوستان داغدیده خویش و صدها خانواده داغدار"، طرح تحقیق و تفحصی را در مورد رفتار دستگاه های امنیتی و انتظامی با دستگیر شدگان وقایع اخیر به مجلس ارائه دهند و در صورت تصویب این طرح، نتیجه تحقیق و تفحص را به اطلاع مردم برسانند.

اکثر کرسی های مجلس شورای اسلامی در اختیار سیاستمداران جناح اصولگرا است.

برخوردهای صورت گرفته با بازداشت شدگان و نحوه نگهداری از آنها در بازداشتگاه ها، به ویژه و پس از انتشار خبر کشته شدن محسن روح الامینی در هنگام بازداشت، اعتراض عده ای از نمایندگان جناح اصولگرا در مجلس را هم برانگیخته است.

محسن روح الامینی پسر عبدالحسین روح الامینی بود که مدیر انستیتو پاستور ایران و دبیرکل حزب توسعه و عدالت ایران اسلامی است.

عبدالحسین روح الامینی در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از مشاوران و حامیان محسن رضایی بود.