موسوی و کروبی عصر پنجشنبه به مزار کشته‌شدگان ۳۰ خرداد می‌روند

روشن کردن شمع
Image caption روشن کردن شمع در یکی از تجمعات پس از انتخابات به یاد کشته شدگان

پس از آنکه وزارت کشور ایران درخواست میرحسین موسوی و مهدی کروبی را برای برگزاری مراسم چهلم کشته شدگان خشونت های اخیر در مصلای تهران رد کرد، این دو نامزد معترض انتخابات ریاست جمهوری ایران گفته اند که عصر روز پنجشنبه بر مزار این کشته شدگان حاضر خواهند شد.

سحام نیوز، وبسایت رسمی حزب اعتماد ملی که مهدی کروبی دبیرکل آن است روز چهارشنبه ۷ مرداد نوشت که دفتر مهدی کروبی و دفتر میرحسین موسوی اعلام کرده اند که عصر پنجشنبه "با حضور بر مزار جان باختگان حوادث اخیر، در کنار خانواده هایشان یاد و خاطره آنان را گرامی می دارند".

در حوادث روز ۳۰ خرداد، یعنی یک روز پس از سخنرانی آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران دایر بر لزوم پایان یافتن اعتراضات خیابانی، تعدادی از معترضان به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در جریان برخورد نیروهای نظامی، انتظامی و بسیج کشته شدند. دولت ایران اتهام قتل این افراد را رد می کند.

پنجشنبه هشتم مرداد چهلم این کشته شدگان است.

مقامات رسمی، تعداد کشته شدگان حوادث آن روزها را حدود ۲۰ نفر اعلام کردند اما مخالفان دولت می گویند که تعداد کشته شدگان بیش از اینها است.

یکی از کشته شدگان سرشناس حوادث روز ۳۰ خرداد، ندا آقا سلطان است که چهره او به یکی از نشانه های اعتراضات موسوم به جنبش سبز تبدیل شده است.

پیش تر خانواده ندا گفته بودند که روز پنجشنبه مراسمی را بر سر مزار او در بهشت زهرا برگزار خواهند کرد.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی روز یکشنبه 4 مرداد در نامه ای به وزیر کشور در خواست کرده بودند مجوز برگزاری مراسمی برای یادبود کشته شدگان حوادث اخیر برای عصر روز پنجنشبه در مصلای تهران صادر شود.

در نامه آنها آمده بود که این مراسم "بدون ایراد سخنرانی و با استماع به تلاوت آیات کلام الله مجید" برگزار خواهد شد و از شرکت کنندگان در آن درخواست خواهد شد که در سراسر مراسم با سکوت "ادای احترام" کنند.

اما وزارت کشور ایران این درخواست را رد کرد.

محمود عباس زاده مشکینی، مدیر کل سیاسی وزارت کشور گفت: "در این ایام برای هیچ فرد و گروهی از جریانات مختلف سیاسی کشور مجوز برگزاری تجمع و راهپیمایی صادر نشده است."

او در مورد دلایل رد این درخواست گفت که تقاضای برگزاری تجمع باید از سوی "گروه های قانونی" و از یک هفته قبل، هم به صورت کتبی و هم حضوری تسلیم وزارت کشور شود. اما درخواست آقایان موسوی و کروبی روز شنبه یا یکشنبه ارسال شده بود.

این مقام وزارت کشور همچنین افزود که این درخواست "نه با امضا نماینده گروه سیاسی - بلکه با امضای دو نفر از کاندیداهای ریاست جمهوری دهم که با اقبال اکثریت رای دهندگان مردم ایران مواجه نشده اند، از جایگاه شخصیت حقیقی به وزارت کشور ارسال شده است".

وی افزود: "....در این خصوص طبق عرف ملت ایران مجلس ترحیم توسط بستگان متوفی در مساجد محل و منطقه برگزار می شود."

این درحالی است که بسیاری از خانواده های کشته شدگان در جریان خشونت ها می گویند دولت از برگزاری مراسم ختم و عزاداری برای آنها در مساجد و حتی سالن های خصوصی جلوگیری می کند.

آقای موسوی روز دوشنبه در یک سخنرانی شدیداللحن در تقبیح خشونت ها، درخواست خود را برای برگزاری مراسم یادبود قربانیان تکرار کرد.

او گفت: "با این کار دولت را در معرض امتحان قرار دادیم، ما نمی‌خواهیم کاری کنیم، سخنرانی هم نداریم، فقط می‌خواهیم از مصلایی که با هزینه‌های صدها میلیارد تومانی ساخته شده، یک استفاده‌ای کنیم، همان ۱۳ میلیونی که شما می‌گویید، این‌ها هم حقی دارند نسبت به این مصلی که از پول آنها ساخته شده.....اجازه دهید ما جمع شویم و فقط قرآن بخوانیم."

اشاره او به ۱۳ میلیون رایی بود که وزارت کشور می گوید آقای موسوی در انتخابات آورده است.

آقای موسوی خود را برنده واقعی انتخابات می داند و برگزارکنندگان انتخابات را به تقلب متهم می کند، اتهامی که برگزار کنندگان آن را رد می کنند.

مطالب مرتبط