دری نجف آبادی: تا نیمه شعبان اکثر زندانیان وقایع اخیر آزاد می‌شوند

Image caption قربانعلی دری نجف آبادی: تا نیمه شعبان اکثر زندانیان وقایع اخیر آزاد می‌شوند

قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان کل کشور در ایران اعلام کرده است که اکثر زندانیان حوادث اخیر تا نیمه شعبان آزاد خواهند شد. او گفته است که تلاش خواهد شد تا آن زمان "زندانی بلاتکلیفی" در زندانها نباشد.

آقای دری نجف آبادی در گفت و گویی با سیمای جمهوری اسلامی که گزارش آن بر روی وبسایت دادستان کل کشور منتشر شده است، گفت: "قاطعانه از مسئولین امر خواسته ایم افراد فاقد عنوان مجرمانه را آزاد کرده و برای متهمینی راکه جرایمی مرتکب شده اند با صدور قرارهای مناسب به مراجع قضایی بسپارند."

او گفته است که در صورت هر گونه قصور توسط ضابطین و کارگزاران امر، مسئولیت مدنی و کیفری متوجه آنها خواهد بود.

به گفته آقای دری نجف آبادی "سازمان قضایی نيروهای مسلح، دادسرای انتظامی قضات و سازمان بازرسی و دادستانی كل و ديگر مجاری قانونی مقتضی تدابير لازم را در زمينه قانونمندی ضابطين و دستگاه های مسئول اتخاذ و نظارت لازم را خواهند داشت و با متخلفين برخورد خواهد شد."

دادستان کل کشور در خصوص کشته شدگان وقایع اخیر گفت: "پیگیری قضایی جدی در این زمینه در حال انجام است و نظام دادسرایی و دستگاه قضایی به وظایف قانونی خود عمل خواهند کرد و نسبت به اعمال قانون مماشات نخواهند داشت."

کاظم جلالی، مخبر کمیته پیگیری وضعیت بازداشت شدگان در مجلس ایران روز سه شنبه ( 6 مرداد) اعلام کرد که ۱۴۰ تن از بازداشت شدگانی که دارای اتهامات سبک بودند با قرار وثیقه یا کفالت آزاد شدند و 150 نفر دیگر هنوز در زندان اوین بسر می برند و به گفته مقامهای دادستانی، اسناد و مدارکی دال بر "حمل اسلحه سرد و گرم، بمب آتش زا و وارد کردن آسیب به اموال عمومی" علیه آنها وجود دارد.

او گفت که علاوه بر این عده، ۵۰ نفر از چهره های سیاسی و اعضای "گروهک های ضد انقلاب" و "برخی افراد خارجی دخیل در اغتشاشات" هم در زندان هستند که از نظر دادستانی نقش آمر را در "اغتشاشات" داشته اند و بعضی از آنها "اتاق فکر اغتشاشات" بوده اند.

Image caption به گفته مخبر کمیته پیگیری وضعیت بازداشت شدگان در مجلس هنوز 150 نفر در زندان وین بسر می برند

آقای جلالی پیشتر گفته بود:" به گفته دادستان تهران (سعید مرتضوی) افرادی که در حال حاضر در زندان هستند جزو معترضان نیستند بلکه جزء اغتشاشگران هستند."

مقام های قضایی ایران در روزهای اخیر تعداد کسانی را که در بازداشت بسر می برند حدود 300 نفر ذکر کرده اند که تعدادی از آنها آزاد شده اند.

روز سه شنبه، 28 ژوئیه (6 مرداد)، اعلام شد که دستور تعطیلی بازداشتگاه کهریزک در جنوب تهران صادر شده است.

یک روز پیش از این، آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، دستور تعطیلی یک بازداشتگاه در تهران را به دلیل "غیر استاندارد بودن" شرایط آن صادر کرده اما نام این محل فاش نشده بود.

نام بازداشتگاه کهریزک، که در جنوب تهران واقع است، به خصوص در جریان اعتراضات اخیر به عنوان یکی از محل های احتمالی نگهداری و بازجویی از بازداشتیان در خبرها انعکاس یافت.

بسیاری از گروه های بین المللی حقوق بشر از جمله "کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران" نسبت به وضعیت بازداشت شدگان در ایران ابراز نگرانی کرده اند.

همچنین محمود هاشمی شاهرودی، رئیس قوه قضائیه به سعید مرتضوی، دادستان تهران دستور داده بود که ظرف یک هفته به "سرعت بخشی به روند بررسی وضعیت زندانیان و تعیین تکلیف آنان" اقدام کند.

به گفته علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضائیه، آقای هاشمی شاهرودی مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل کشور را موظف کرد در مورد شرایط نگهداری بازداشت شدگان و رعایت حقوق آنها و وضعیت بازداشتگاه ها گزارشی برای او تهیه کند.

تعدادی از روزنامه نگاران، وکلا و حقوقدانان و چهره های سرشناس اصلاح طلبان در روزهای پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شدند که از وضعیت بسیاری از آنها اطلاعی در دست نیست.

اخبار ضد و نقیض حاکی از آن است که تعدادی از آنها با اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" رو به رو هستند.

در میان بازداشت شدگان نام کسانی چون محمد علی ابطحی (عضو مجمع روحانیون مبارز)، محسن امین زاده، محسن میردامادی، عبدالله رمضان زاده، سعید حجاریان (جبهه مشارکت اسلامی) فیض الله عرب سرخی، مصطفی تاج زاده، امیر حسین مهدوی (سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی)، مازیار بهاری، احمد زید آبادی، ژیلا بنی یعقوب، بهمن امویی (روزنامه نگار) مجید سعیدی، ساتیار امامی(عکاس)، محمد علی دادخواه و عبدالفتاح سلطانی (وکیل) دیده می شود.

از میان چهره های سرشناس روز سه شنبه شادی صدر، وکیل و فعال حقوق زنان و محمد توسلی از اعضای نهضت آزادی با قرار وثیقه آزاد شدند.

چند روز پیش مخحمد خاتمی، مهدی کروبی و میر حسین موسوی از رهبران اصلاح طلبان در نامه ای خواهان نظر مراجع تقلید شیعیان در خصوص بازداشت شدگان شدند که مراجعی چون آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی و آیت الله یوسف صانعی به این نامه پاسخ دادند و از نحوه برخورد حکومت با اعتراضات و بازداشت شدگان انتقاد کردند.

پیشتر نیز تعدادی دیگر از مراجع تقلید و روحانیون ارشد همچون آیت الله حسینعلی منتظری به رفتار حکومت در برخورد با معترضان اعتراض کرده بودند.

مطالب مرتبط