حکم ریاست جمهوری احمدی نژاد 12 مرداد تنفیذ می شود

منابع خبری ایران اعلام کرده اند که حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد روز 12 مرداد تنفیذ خواهد شد.

این حکم باید از سوی آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، صادر شود و به گزارش منابع خبری ایران این مراسم با حضور مسئولان عالی رتبه نظام برگزار خواهد شد.

تاریخ دقیق این مراسم تاکنون مشخص نشده بود البته مجلس شورای اسلامی پیشتر زمان مراسم تحلیف، که روز پس از تنفیذ برگزار خواهد شد، را هفته دوم مرداد ماه اعلام کرده بود.

مخالفان می گویند دولت نگران بروز تنش و اعتراضات تازه در زمان تنفیذ حکم ریاست جمهوری است و به همین دلیل در اعلام زمان برگزاری آن تاخیر کرده است.

اعلام پیروزی آقای احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد اتهامات تخلف و تقلب گسترده از سوی مخالفان را درپی داشت و به تظاهرات گسترده خیابانی منجر شد.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دیگر نامزدهای انتخابات از جناح اصلاح طلب می گویند که دولت تازه تحت هدایت آقای احمدی نژاد مشروعیت نخواهد داشت.

در جنجالی که پیرامون نتایج انتخابات درگرفت رهبر ایران جانب محمود احمدی نژاد را گرفته و معترضان را به بی احترامی به رای اکثریت متهم کرد.

آیت الله خامنه ای یک هفته پس از انتخابات و پس از چندین تظاهرات عظیم در تهران از سوی مخالفان، خواستار پایان اعتراضات شد.

اما علیرغم سرکوب شدید تظاهرکنندگان توسط نیروهای امنیتی پس از آن سخنرانی، معترضان در چند مورد دیگر در تهران تظاهرات کرده اند که آخرین تجمع عمده آنها همزمان با نماز جمعه 26 تیر ماه بود که از سوی اکبر هاشمی رفسنجانی امامت شد.

رئیس جمهور منتخب کار خود را پس از مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی آغاز می کند. به این ترتیب دوره جدید ریاست جمهوری در ایران به مدت چهار سال از نیمه مرداد ماه امسال آغاز می شود. بر اساس گزارش وزارت کشور ایران، محمود احمدی نژاد در انتخاباتی که ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ برگزار شد، ۲۴ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۵۱۶ رای (۶۲.۶۳ در صد آرا) را کسب کرد.

مطالب مرتبط