'محاکمه' شماری از تظاهرکنندگان هفته آینده شروع می شود

معترضان جوان به نتایج انتخابات - عکس آرشیوی
Image caption دادستانی تهران از متهمان به عنوان "عوامل میدانی آشوب ها" نام برد

خبرگزاری رسمی ایران گزارش می دهد که محاکمه حدود 20 نفر از کسانی که در جریان اعتراضات بر سر نتایج انتخابات دستگیر شده بودند هفته آینده آغاز خواهد شد.

به گزارش ایرنا دادستانی تهران گفت که این افراد با اتهاماتی چون "حمله به مراکز نظامی با سلاح گرم و سرد و بمب های آتش زا" و "ضرب و شتم مامورین انتظامی و امنیتی" روبرو هستند.

دادستانی تهران در بیانیه خود نوشت: ".... تعدادی از طراحان، هدایت کنندگان و عوامل میدانی اغتشاش نیز بازداشت گردیدند که دادگاه اولین گروه از عوامل میدانی آشوب ها روز شنبه مورخ 88/5/10 برگزار خواهد شد."

"حمله به مراکز دولتی و به آتش کشیدن آنها"، "ایجاد رعب و وحشت در بین مردم"، "ارتباط با جگروه های معاند و محارب مانند گروهک منافقین (مجاهدین خلق)"، "ضرب و شتم شهروندان"، "تهیه گزارش برای رسانه های بیگانه و دشمن" و "توزیع شبنامه بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی" از دیگر اتهاماتی است که در بیانیه دادستانی تهران به متهمان وارد شده است.

بسیاری از چهره های ارشد سیاسی و مذهبی مخالف اتهامات وارده به معترضان را بی پایه خوانده اند. به علاوه گروه های حقوق بشر بارها حکومت ایران را متهم کرده اند که با استفاده از اتهامات مبهم مخالفان خود را سرکوب می کند.

قربانعلی دری نجف آبادی، دادستان کل کشور، روز چهارشنبه اعلام کرد که اکثر زندانیان حوادث اخیر تا نیمه شعبان آزاد خواهند شد. او گفته است که تلاش خواهد شد تا آن زمان "زندانی بلاتکلیفی" در زندانها نباشد.

همزمان قوه قضاییه اعلام کرد که سعید حجاریان از چهره های برجسته مخالف روز چهارشنبه آزاد خواهد شد با این حال تاکنون خبری از آزادی وی منتشر نشده است.

روز سه شنبه مقام های دولتی گفتند که حدود 140 نفر از کسانی که در جریان اعتراضات بازداشت شده بودند از زندان اوین آزاد شده اند.

اما آنها افزودند که حدود 200 نفر دیگر که به "جرایم جدی تر" متهم هستند همچنان تحت بازداشت هستند.

مقام های ایران همچنین روز سه شنبه برای اولین بار از کشته شدن 30 نفر در درگیری ها میان نیروهای امنیتی و مخالفان سخن گفتند - ارقام رسمی کشته ها تا پیش از این 20 نفر بود اما مخالفان و گروه های حقوق بشر نگرانند آمار تلفات معترضان بسیار بیش از این باشد.

به گزارش ایلنا، خبرگزاری کار ایران، فرهاد تجری نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، روز سه شنبه گفت که "براساس شواهد حداکثر 30 نفر در درگیری های خونین پس از انتخابات کشته شده اند."