سخنگوی دولت عراق: شش نفر در شورش پایگاه اشرف کشته شدند

Image caption در این عکس آرشیوی، مسعود رجوی رهبر مجاهدین خلق که مدتی طولانی است در انظار عمومی ظاهر نشده، در کنار همسرش مریم رجوی دیده می شود.

علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق، گفته است که در طی دو روز درگیری در پایگاه اشرف، شش نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق کشته شده اند و 35 نفر از اعضای پلیس عراق مجروح شدند.

آقای دباغ گفته است که وضعیت پایگاه اشرف اکنون به حالت عادی برگشته و یک مقر پلیس عراق در آن تاسیس شده است.

تلاش دولت عراق برای تاسیس یک مقر برای پلیس آن کشور در پایگاه اشرف سبب شورش برخی از اعضای سازمان مجاهدین خلق شد و پلیس برای مقابله با این شورش از دستگاه های فشار قوی آب و باتوم استفاده کرد.

آقای دباغ گفته است دو نفر از کشته شدگان با شلیک تیر از پشت از پای در آمده اند و ممکن است توسط مردانی مسلح از میان خود اعضای سازمان مجاهدین کشته شده باشند.

پایگاه نظامی اشرف در سال 1986 در حالی که حکومت صدام حسین مشغول جنگ علیه ایران بود، برای استقرار اعضای سازمان مجاهدین خلق ساخته شد و در اختیار آنان قرار گرفت.

سازمان مجاهدین خلق بزرگترین گروه مسلح مخالف دولت ایران است که عمدتا در خارج از خاک ایران فعالیت می کند. اعضای آن سازمان در طول دوران جنگ، با حکومت صدام حسین علیه ایران همکاری نزدیک نظامی داشته اند.

شهریار کیا سخنگوی سازمان مجاهدین گفت که نیروهای پلیس عراق پس از دو ماه سد شدن درب اصلی پایگاه اشرف توسط مجاهدین، با لودر دیوار پایگاه را شکسته و وارد آن شدند.

یک مقام ارتش عراق گفته است که پس از بی نتیجه ماندن مذاکرات با سازمان مجاهدین خلق برای ورود مسالمت آمیز به پایگاه اشرف، دولت عراق چاره ای جز ورود قهری به آن پایگاه نداشت.

دولت جدید عراق خواستار تعطیلی پایگاه اشرف و خروج اعضای سازمان مجاهدین خلق از آن کشور است. این سازمان تا سال گذشته در فهرست سازمانهای تروریستی دولتهای عضو اتحادیه اروپا قرار داشت.

آقای دباغ گفته است که پایگاه اشرف در خاک عراق تاسیس شده و دولت آن کشور باید بر این پایگاه نظارت داشته باشد.

وی به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت "آنها در خاک عراق زندگی می کنند، نه در یک جزیره دور افتاده. دولت عراق موظف است وضعیت امنیتی آنجا را تحت کنترل داشته باشد."

پیشتر مریم رجوی، رئیس "شورای ملی مقاومت ایران" گفته بود که بعضی از اعضای سازمان مجاهدین حاضرند با شرایطی به ایران باز گردند.

وی گفت چنانچه حکومت ایران در "نامه ای رسمی" خطاب به سازمان ملل، صلیب سرخ و دولت های آمریکا و عراق، متعهد شود که اعضای سازمان مجاهدین در صورت بازگشت به ایران "از دستگیرى و تعقیب و شکنجه و اعدام و هرگونه پیگرد و پرونده سازى قضایى مصون هستند و از آزادى بیان برخوردارند"، برخی از ساکنان اردوگاه اشرف به ایران بازخواهند گشت.

از سال 2003 که آمریکا به عراق حمله کرد این اردوگاه تحت نظارت نیروهای آمریکایی قرار گرفت، اما کنترل آن از اواخر تابستان 2008 به نیروهای عراقی سپرده شد.

پایگاه اشرف در شرق استان دیاله عراق در نزدیکی مرز ایران واقع است و به گفته مقامات عراقی بیش از ۳۴۰۰ تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق در آن ساکن هستند.

مطالب مرتبط