بازداشت مهناز محمدی و رخساره قائم مقامی

مزار ندا آقا سلطان
Image caption گروهی از فیلمسازان و مستندسازان ایرانی صبح پنجشنبه برای گذاشتن گل بر مزار کشته شدگان حوادث اخیر به بهشت زهرا رفته بودند

جعفر پناهی، مهناز محمدی و رخساره قائم مقامی، فیلمسازان ایرانی که صبح روز پنجشنبه ۸ مرداد (۳۰ ژوئیه) به همراه گروه دیگری از فیلمسازان و مستندسازان برای گذاشتن گل بر مزار کشته شدگان حوادث اخیر به بهشت زهرا رفته بودند، بازداشت شده‌اند.

حسن آقاخانی، وکیل خانم محمدی در گفتگو با بی بی سی فارسی بازداشت این سه فیلمساز را تأیید کرد و گفت که همسر و فرزند آقای پناهی هم همراه آنها دستگیر شده است.

اما ساعاتی پیش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا به نقل از "مقامی آگاه" در نیروی انتظامی خبر داد که جعفر پناهی " بر اثر يک سوء تفاهم دستگير و بلافاصله آزاد شد."

برخی گزارش های تأیید نشده از بازداشت عده دیگری از حاضران در بهشت زهرا حکایت دارد.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد معترض به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام کرده اند که عصر روز پنجشنبه برای بزرگداشت چهلمین روز درگذشت شماری از کشته شدگان حوادث اخیر به بهشت زهرا می روند.

گزارش ها از استقرار گسترده نیروهای امنیتی و انتظامی در بهشت زهرا، گورستان عمومی تهران در جنوب این شهر، حکایت دارد.

به نظر می رسد که دولت ایران و نهادهای امنیتی و انتظامی این کشور نگران حضور جمع بزرگی از مخالفان دولت در مراسم چهلم کشته شدگان حوادث روز ۳۰ خرداد هستند.

ده ها تن از معترضان به نتایج دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز ۳۰ خرداد، یک روز پس از آنکه آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران خواستار پایان یافتن اعتراضات خیابانی شده بود، در جریان برخورد نیروهای نظامی، انتظامی و بسیج کشته شدند.

برخی از مسئولان نظامی و انتظامی ایران کشته شدن این افراد را به "اغتشاشگران" نسبت داده اند، اما مخالفان دولت می گویند که نیروهای حکومتی به سوی معترضان تیراندازی می کردند.

روز پنجشنبه ۸ مرداد درست چهل روز از حوادث ۳۰ خرداد می گذرد.

جعفر پناهی سازنده فیلم های ستایش شده ای چون "بادکنک سفید"، "دایره" و "آفساید" است.

مهناز محمدی هم فیلم مستند "زنان بدون سایه" را ساخته است.

رخساره قائم مقامی هم سازنده فیلم های مستند "عشق بازی" و "سیانوزه" است.

مطالب مرتبط