رد همکاری دو عکاس ایرانی با 'دشمنان'

سعیدی و امامی

کمیته حفاظت از خبرنگاران اتهام وارده به دو عکاس بازداشتی ایرانی را بی اساس دانست و اعترافات منتسب به آنها را رد کرد.

این کمیته که دفتر مرکزی اش در نیویورک واقع شده، گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، درباره این که مجید سعیدی و ساتیار امامی به دادن عکسهای درگیریهای بعد از انتخابات ریاست جمهوری به "دشمنان" اعتراف کرده اند، فاقد پایه و اساس دانست.

محمد عبدالدایم، هماهنگ کننده برنامه خاورمیانه و شمال آفریقای کمیته حفاظت از خبرنگاران، اعلام کرد: "ما شدیدا نگران اتهامات وارده به مجید سعیدی و ساتیار امامی هستیم. ایران سابقه بدنامی در زمینه گرفتن اعترافات زوری از خبرنگاران بازداشتی دارد، مخصوصا موقعی که آنها همانند پرونده آقایان سعیدی و امامی بدون دسترسی به وکیل برای مدتی طولانی نگهداری می شوند."

روز چهارشنبه خبرگزاری ایرنا در آنچه خبری اختصاصی می خواند، اعلام کرد که این دو عکاس مطبوعات ایران اعتراف کرده اند عضو شبکه ای بودند که عکس می گرفتند و آنها را برای آژانسهای خبری "دشمن" ارسال می کردند.

مجید سعیدی عکاس مطبوعاتی شب جمعه دهم تیر از سوی ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شد و ماموران بخشی از وسایل شخصی وی را نیز با خود برده اند.

آقای سعیدی بیست سال سابقه عکاسی دارد و با روزنامه ها و نشریات داخلی و رسانه های بین المللی کار کرده است.

عکسهای آقای سعیدی در نشریات بین المللی نظیر تایم نیز منتشر شده است و با آژانس گتی‌ایمیجز نیز همکاری داشت.

ساتیار امامی نیز ۳۴ سال سن دارد و برای سایتها و روزنامه های معتبر ایران مانند همشهری عکس خبری می گرفته است.

در هفته های اخیر چند عکاس خبری ایران بازداشت شده اند. سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرده که علاوه بر آقایان مجیدی و امامی، کوروش جوان، مرجان عبداللهی و توحید بیگی نیز از عکاسانی هستند که بازداشت آنها تایید شده است.

به گزارش رسانه های ایران طی دو ماه گذشته بسیاری از عکاسان مطبوعاتی از سوی نهادهای رسمی به توقف فعالیت های حرفه ای خود مجبور شده اند. منتقدان می گویند حکومت ایران از انتشار تصاویر سرکوب بیرحمانه مخالفان هراس دارد.

پیش از کمیته حفاظت از خبرنگاران، جمعی از عکاسان خبری ایران در نامه ای در اواخر تیرماه از سکوت انجمن صنفی عکاسان مطبوعات ایران نسبت به تهدید، بازداشت، ممانعت از کار و ضرب و شتم همکاران خود بعد از انتخابات ریاست جمهوری انتقاد کرده بودند.

گزارشگران بدون مرز می گوید جمهوری اسلامی با بازداشت بیش از ۴۰ خبرنگار و عکاس بعد از انتخابات ریاست جمهوری، ایران را به بزرگترین بازداشتگاه برای فعالان رسانه ای تبدیل کرده است.

مطالب مرتبط