آمریکا اقدامات پلیس علیه عزاداران ایرانی را 'تاسف آور' خواند

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه از پلیس ضدشورش ایران به خاطر استفاده از زور علیه عزاداران ایرانی انتقاد کرد و آن را تاسف آور خواند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه ایان کلی سخنگوی این وزارتخانه گفت: "به نظر من به خصوص مشاهده استفاده نیروهای امنیتی از زور برای متفرق کردن اعتراضات در کنار یک مقبره تاسف آور است."

او افزود: "ما در کنار مردم ایران، که خواهان استفاده از حق جهانی خود، برای تظاهرات صلح آمیز هستند می ایستیم."

مراسم روز پنجشنبه در بهشت زهرا به مناسبت چهلمین روز درگذشت کسانی برگزار شد که در اعتراضات روز ۳۰ خرداد در تهران کشته شدند.

پلیس ایران عصر این روز در گورستان بهشت زهرا و همچنین در خیابان های مرکزی تهران با معترضان درگیر شد و برای پراکنده کردن آنها از باتوم و گاز اشک آور استفاده کرد.

یک روز پیشتر هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا خبر آزار و اذیت زندانیان سیاسی در ایران را منزجرکننده توصیف کرده بود.

وی خواهان آزادی زندانیان سیاسی در ایران شد و گفت که دولت ایران باید برخورد مناسب و انسانی با زندانیان سیاسی داشته باشد.

به گفته خانم کلینتون، ادامه بازداشت زندانیان سیاسی نشان می دهد که بحران سیاسی ایران هنوز رفع نشده است.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین بر احترام به حقوق اساسی مردم ایران از جمله آزادی بیان، آزادی مطبوعات و حق تجمع مسالمت آمیز تاکید کرد.

حوادث روز پنجشنبه در ایران نشان داد که علیرغم گذشت یک ماه و نیم از زمان انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری، و برخورد شدید نیروهای امنیتی با معترضان، بحران سیاسی در این کشور همچنان ادامه دارد.

قرار است حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد که برنده انتخابات اعلام شده روز دوشنبه آینده - 12 مرداد - از سوی آیت الله خامنه ای تنفیذ شود که به طور بالقوه می تواند زمینه اعتراضات بیشتر را فراهم کند.

مطالب مرتبط