بررسی روزنامه های تهران؛ پنجشنبه 8 مرداد

تیترهای اول

"دو سال فعاليت غيرقانونی يك بازداشتگاه غيررسمی" تیتر اول آفتاب یزد است، آغاز محاکمه علنی متهمان آشوب ها عنوان روزنامه ایران است که از قول دادستان تهران نقل شده، "نبايد حقوق متهمان را ناديده انگاشت" عنوان روزنامه جمهوری اسلامی است و "امنیت با ارعاب به دست نمی آید" تیتر حیات نو.

"سونامی قيمت يا عدم تقاضا" تیتر ابتکار است، اعتماد در صدر گزارش های خود از "جلوگیری از ورشکستگی ایران خودرو" نوشته، حیات نو از افزایش تعداد حجاج مبتلا به آنلوآنزای خوکی خبر داده، جام جم نوشته "آنفولانزای خوکی ده میلیون ایران را تهدید می کند" ، "کاهش دریافتی شاغلان و بازنشسته ها" عنوان اول سرمایه است و "تجارت جهانی به کجا می رود" تیتر دنیای اقتصاد و کیهان "اعلام نتایج کنکور سراسری شنبه 20 مرداد" را مهم ترین خبر امروز خود دیده است.

ابرار در تیتر اول خود نوشته "گروهک رجوی در آستانه انحلال کامل" و اعتمادملی در گزارش اصلی خود از " پشت پرده برکناری محسنی اژه ای" خبر داده است.

گزيده مقالات

بعد دو سال

آفتاب یزد در گزارش اصلی خود نوشته روز گذشته و در ادامه اظهار نگراني‌ها نسبت به وضعيت بازداشتگاه‌ها و سـرنـوشـت بـازداشـتي‌ها، خبر عجيبي بر روي سـايت‌هاي خبري قرار گرفت. به موجب اين خــبــر، دســتـور تـعـطيلي بازداشتگاه كهريزك دو سال پيش صادر شده اما اين مركز بدون آن كه ســازمــان زندانـهـا نـظارتي بر آن داشته باشد به فعاليت خود ادامه داده است.

به نوشته این روزنامه همزماني اين خبر با انتشار ادعاي تعدادي از خانواده‌هاي مقتولـيـن حـوادث اخير و نيز صدور دستور تــاكـيـدي رهـبـري بـراي تـعـطيلي بازداشتگاه كهریزک و اذعان نمایندگـان مـجلـس بـر غيراستاندارد بودن اين بازداشتگاه، بار ديگر نگراني‌ها در خـصوص نـقـش‌آفريـني دسـتگاههاي موازي و گاه ناشناس در ناآرامـي‌هـاي سياسي را افزايش داده است.

روغن ریخته

محمدعلی حسامی در مقاله ای در حیات نو نوشته رئيس دولت بعد از آن همه اتفاقات مذموم که در هفته‌هاى اخير رخ داده، تقريبا همه ارکان حکومت هر يک واکنش‌هايى در مقابل آن انجام داده‌اند و به عبارت ديگر هر چه ممکن بوده از سوى حاکميت در اين باره انجام گرفته، براى خالى نماندن عريضه، نامه‌اى براى رئيس قوه قضائيه مى‌نويسد. یعنی روغن ريخته را نذر امامزاده کردن.

به نوشته این مقاله در شرايطى که در هفته‌هاى گذشته وجود داشته و اتفاقات ناگوارى که جرقه آنها اعتراض به انتخابات، برگزارى و نتايج آن بود؛ به شهادت و گفته فعالينى از جناح سياسى هوادار آقاى احمدى‌نژاد، سخنان و مواضع ايشان پس از انتخابات در خدمت کاستن از بار تنش و التهاب موجود در جامعه نبود و وقايعى در جامعه رخ داد که همه ديدند و ديديم؛ تصور مى‌کنيد اين نامه آقاى احمدى‌نژاد توسط افکار عمومى چگونه فهميده مى‌شود.

برکناری اژه ای

اعتماد ملی در عنوان اصلی خود با تیتر "پشت پرده برکناری وزیر اطلاعات" به نامه دفتر اطلاع رسانی ریاست جمهوری اشاره کرده که اخبار قبلی را شایعات بی اساس دانسته و هر نوع اختلافی در درون دولت را تکذیب کرده ولی همزمان یکی از مشاور رییس جمهور در وب لاگ خود مسائلی را باز کرده است.

به نوشته این روزنامه به نوشته جوانفکر که از حلقه نزديك ياران احمدی نژادست برکناری آقای اژه ای به دلیل مدیریت او در بحران انتخابات اخیر بوده چرا که "انتظار مي‌رفت خصوصيات شخصيتي آقاي اژه‌اي با كارآمدي و موفقيت وي در پيگيري از وقوع حوادث ناگوار، كنترل و مهار بحران و كاهش آسيب‌هاي اجتماعي ناشي از آن، توام و جلوه‌گر مي‌شد. اما نتيجه دور از انتظار از عملكرد وزير اطلاعات، زماني غيرقابل تحمل مي‌شود كه تدابير مديريتي در اين سازمان حساس، به جاي كاهش آسيب‌ها به افزايش و توسعه آسيب‌ها بينجامد و اصول اساسي كار در اين نهاد مهم اطلاعاتي و امنيتي كشور به‌طور خواسته يا ناخواسته زير پا گذاشته شود.

روزنامه نگاران در بحران

سرمایه در گزارشی که شکوفه آذر آن را تهیه کرده پیرامون وضعیت مطبوعات از قول یکی از روزنامه نگاران نوشته دولت نهم در روزهای پایانی کار خودست و طبیعتاً به برخی از فعالیت های اجرایی کمتر توجه می کنند. آزادی حداقلی موجود نتیجه قرار گرفتن در چنین وضعیتی است. ضمن اینکه قوه قضائیه هم این روزها کارهای مهم تر و بیشتری دارد تا اینکه بخواهد مثل همیشه ما را محدود کند.

به نوشته سرمایه روزنامه نگاران معتقدند شرایط سیاسی و اجتماعی چنان به سرعت پیش می رود که اگر وزارت ارشاد بخواهد همین تعداد اندک روزنامه های منتقد را نیز توقیف کند، مردم منتظر نمی مانند و به سرعت به سمت رسانه های غیر ایرانی یا الکترونیک می روند تا از سیل اخبار روزانه عقب نیفتند.

بهروز بهزادی سردبیر روزنامه اعتماد به نوشته سرمایه گفته است فضا طی ماه های اخیر چنان به سرعت به سمت دموکراسی در حرکت است که حتی برخی از مسوولان را نیز تحت تاثیر قرار داده. به گفته وی وقتی فرآیند دموکراتیزه شدن جامعه آغاز شود، دیگر کسی نمی تواند جلوی آن را بگیرد. افرادی که این موانع را در برابر دموکراسی قرار داده اند، بالاخره چاره ندارند جز اینکه راه را به نفع دموکراسی هموار کند.

مسوولیت سقوط ها

عباس عبدی در مقاله خود در اعتماد ملی به سقوط هواپیماهای توپولف اشاره کرده نوشته دلیل این که اگر در يک کشور پيشرفته حوادث مشابهي رخ دهد، فوري توجه مسوولان ذي‌ربط به آن جلب؛ و چه بسا در اکثر موارد به استعفاي آنان هم منجر مي‌شود این است که در جامعه پيشرفته در نهايت مسووليت متوجه عامل انساني است. کشته‌شدن 200 نفر در چنان جامعه‌اي چيزي نيست که از کنار آن آسان بتوان گذشت و تسليتي نگفت يا عزاي عمومي يا ملي اعلام نکرد يا حتي با افراد عزادار همدردي نکرد.

به نظر این جامعه شناس باید از دولت پرسيد وقتي اين قدر در برابر کشته‌شدن يک مصري تبعه آلمان حساسيت خبري و احساسي و سياسي نشان مي‌دهد و براي دبيرکل سازمان‌ملل نامه مي‌نويسند و ‌در كمتر از چند روز از تمبر يادبودش رونمايي مي‌کنند، آيا 200 انسان بي‌گناهي که به دليل خطاي مسلم انساني و مديريتي در اين کشور جان باخته‌اند، ارزش يک پيام تسليت را نداشتند؟

در پایان مقاله اعتمادملی به طعنه آمده: دولت را نبايد سرزنش کرد، زيرا وقت تقسيم پست و مقام و وزارت و.. است و البته دعواهاي تقسيم پست و چون قصد خدمت دارند و براي خدا کار مي‌کنند، متوجه اين ناملايمات کوچک و بي‌اهميت نمي‌شوند!

مقابله با مجاهدین خلق

روزنامه های امروز تهران خبر مربوط به حمله نیروهای عراقی به مقر مجاهدین خلق به نام پایگاه اشرف را در گزارش هائی هم شکل منتشر کرده و بدون تحلیلی از شادمانی دولت درباره این خبر نوشته اند.

انتشار این خبر همزمان است با مراسمی در سالگرد عملیات وسیع نظامی مجاهدین علیه جمهوری اسلامی که مجاهدین آن را فروغ جاویدان می نامند اما در ایران مرصاد خوانده می شود و دو روز بعد از پذیرش قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل توسط ایران و در پایان جنگ رخ داد. و به همین مناسبت همایش هائی در ایران بر پاست که به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی در آن از خدمات هاشمی رفسنجانی در آن عملیات تجلیل شده است.

همین روزنامه از قول مردم کرمانشاه نوشته در موزه اي از عمليات مرصاد در گردنه چهار زبر استان كرمانشاه تاسيس شده هيچ نشانه اي از حضور آقاي هاشمي رفسنجاني در جنگ ديده نمي شود! و در مقابل در اين موره از افرادي كه هيچ نقشي در عمليات مرصاد و حتي در هيچ مرحله اي از دفاع مقدس نداشتند مطالبي وجود دارد.

ایران و آمریکا

کیهان در سرمقاله خود نوشته آمريكا در تلاش است تا با تقويت پايگاههاي نظامي خود در خاورميانه موقعيت خود را در برابر ساير كشورها تقويت كند. اين طرح ادامه روند توسعه طلبي آمريكاست كه بخشي از آن قبلاً در اروپاي شرقي كليد خورده است. آمريكا با نام چتر هسته اي سيستم راداري خود را در مناطق اشغالي فلسطين مستقر كرده به گونه اي كه اروپا، آسيا و آفريقا را مهار كند. از سوي ديگر سعي دارد تا كشورهاي منطقه را به پذيرش طرحهاي اين چنيني ترغيب نمايد.

به نوشته این روزنامه مدتهاست ابرقدرتي آمريكا رو به افول گذارده، اما رهبران اين كشور هنوز اصرار دارند و ظاهراً عادت كرده اند كه ژست ابرقدرتي گرفته و چشمان خود را بسته و با ملتهاي جهان زورگويانه سخن گفته و رفتار كنند. اما آمريكا خوب مي داند كه بدون درك نقش ايران به عنوان قدرت اول و تاثيرگذار منطقه، در خاورميانه راه به جايي نخواهد برد.

در انتهای سرمقاله کیهان آمده آمریکا بايد در برابر ايران هسته اي سر تسليم فرود آورد، ادبيات طلب كارانه و مداخله جويانه خود را «تغيير» دهد و چشمانش را به روي واقعيت ها باز كند.

انتخاب شهرداران

دنیای اقتصاد نوشته پس از یک هفته جنجال بر سر پیشنهاد گروهی از نمایندگان حامی دولت برای تفویض اختیار انتخاب شهرداران از شوراهای شهر به وزیر کشور که با اعتراضات گسترده اعضای شوراهای شهر سراسر کشور روبه‌رو شده بود، نه تنها این طرح راه به جایی نبرد که اینک عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس خبر از تهیه طرحی می‌دهد که در صورت تصویب بر اساس آن انتخاب شهرداران از این پس با رای مستقیم مردم صورت خواهد گرفت.

مصطفي كواكبيان نماینده اصلاح‌طلب سمنان به نوشته دنیای اقتصاد گفته است درصورت تصويب نهايي طرح انتخاب شهرداران از سوي مردم، همزمان با انتخابات شوراي شهر، شهردار هر شهر نيز با راي مستقيم مردم انتخاب خواهد شد. وي با بيان اينكه در بسياري از كشورهاي توسعه يافته، شهرداران به‌صورت مستقيم از سوي مردم انتخاب مي‌شوند، تاکید کرد: اين طرح باعث می‌شود كه مردم با سطح دخالت بيشتري بتوانند شهردار خود را انتخاب كنند.