تعداد بازداشت شدگان پنجشنبه در تهران: '۵۰ نفر'

(عکس: سایت نیروی انتظامی ایران)
Image caption عزیزالله رجب زاده، فرمانده نیروی انتظامی تهران شایعه کشته شدن معترضان در حوادث پنجشنبه تهران را رد کرد (عکس: سایت نیروی انتظامی ایران)

خبرگزاری مهر به نقل از فرمانده انتظامی تهران، شمار دستگیر شدگان در دو گردهم آیی های اعتراضی عمده در تهران در روز پنجشنبه 30 ژوئیه (هشتم مرداد) را 50 نفر اعلام کرد.

عزیزالله رجب زاده در گفتگویی اختصاصی با خبرگزاری مهر این افراد را کسانی خوانده که "قصد ایجاد بی نظمی در شهر تهران را داشتند" و گفت همه آنها "پس از طی مراحل قانونی تحویل مقام های قضایی می شوند."

در واکنش به این خبر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، خواستار آن شده که ایران حق برگزاری تجمعات مسلمت آمیز را به رسمیت بشناسد و همچنین، علاوه بر افرادی که پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شده اند، بازداشت شدگان در روز پنجشنبه را نیز آزاد کند.

روز گذشته و در چهلم شماری از قربانیان خشونت های پس از انتخابات، تجمعی بزرگ در گورستان بهشت زهرای تهران برگزار شد و بسیاری از معترضان نیز قصد داشتند در مصلی بزرگ تهران در بزرگراه رسالت برای کشته ها عزاداری کنند اما با برخورد نیروی ضدشورش روبرو شدند و به همین دلیل اعتراضات پراکنده به خیابان های اطراف یا حتی نقاط دورتر چون میدان ولیعصر کشیده شد.

گزارش هایی از درگیری میان نیروهای پلیس و تجمع کنندگان منتشر شده است.

گزارش هایی نیز از وقوع تجمع هایی اعتراضی در شهرهای اصفهان، شیراز، اهواز، مشهد، رشت، و اراک منتشر شد.

آقای رجب زاده تاکید کرد در جریان حوادث روز گذشته تهران "حادثه خاصی که منجر به کشته شدن شهروندان شود گزارش نشده است" و خبر داد که "سنگ پراکنی" برخی از تجمع کنندگان در خیابان های ولیعصر، مطهری و خرمشهر (آپادانا) در تهران باعث مصدومیت برخی از نیروهای پلیس شده است.

فرمانده نیروی انتظامی تهران همچنین گفت آسیبی به اموال عمومی وارد نشده است و تنها آتش زدن چند سطل زباله باعث ایجاد ترافیک سنگین در محدوده خیابان ولیعصر و مطهری شد.

هرچند شایعاتی مبنی وارد کردن آسیب به اتومبیل هایی که بوق خود را در ترافیک به صدا می آوردند مطرح شده، آقای رجب زاده منکر این شایعات شد و گفت: "اگر ماموری چنین اقدامی کرده باشد، به شکل خودسرانه عمل کرده و مجموعه نیروی انتظامی با مامورانی که از قانون تخطی کرده باشند، به شدت برخورد می کند."

مطالب مرتبط