احمدی نژاد: رابطه ام با رهبر از جنس پدر و پسر است

احمدی نژاد و خامنه ای
Image caption رهبر ایران بیش از هر رییس جمهوری از آقای احمدی نژاد حمایت کرده است

محمود احمدی نژاد اختلاف بین خود و رهبر جمهوری اسلامی را تکذیب کرد.

روز جمعه، ۳۱ ژوئیه (۹ مرداد)، محمود احمدی نژاد در مراسم یازدهمین هم اندیشی علمی و پژوهشی کشور گفت: "در روزهای اخیر، عده ای با خیال خام خود به تکاپو افتادند تا رابطه دولت و رهبر عزیز انقلاب را خدشه دار جلوه دهند و با جار و جنجال، جدایی و فاصله بین دولت و رهبری را القا کنند در حالیکه نمی دانند که نوع رابطه ما با مقام رهبری، فراتر از قالب های سیاسی و اداری است."

وی افزود که این رابطه از جنس "محبت، اعتقادی و پدر - پسری است."

هفته گذشته آقای احمدی نژاد چند روز پس از دریافت نامه آیت الله علی خامنه ای حاوی دستور برکناری اسفندیار رحیم مشایی از سمت معاون اول رئیس جمهوری، سرانجام این دستور را به اجرا گذاشت اما بلافاصله آقای مشایی را به عنوان رئیس دفتر رئیس جمهوری منصوب کرد.

نحوه برخورد آقای احمدی نژاد با آیت الله خامنه ای باعث شد تا برخی تحلیلگران در داخل و خارج از ایران این نظر را مطرح کنند که رئیس جمهوری در صدد بوده است استقلال خود از رهبری را به اثبات برساند و به این ترتیب، باعث ناخرسندی رهبر جمهوری اسلامی شده است.

به گفته تحلیلگران، این رویکرد با توجه به حمایت بی سابقه آیت الله خامنه ای محمود احمدی نژاد ناشی از اختلاف دو طرف بوده است.

آیت الله خامنه ای کوتاه مدتی پس از پایان رای گیری در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری نتیجه بحث برانگیز این انتخابات را، حتی قبل از طی مراحل قانونی و تایید از سوی شورای نگهبان، مورد تایید قرار داد و در خطبه های اولین نماز جمعه بعد از رای گیری نیز علنا خود را از طرفداران نظرات آقای احمدی نژاد معرفی کرد.

آقای احمدی نژاد وجود اختلاف بین خود و آیت الله خامنه ای را ناشی از توطئه دشمنان قلمداد کرد و گفت "وارد شدن بدخواهان به چنین عرصه ای و القاء چنین شبهاتی حرکتی بی نتیجه است و آنها قطعا چنین آرزویی را به گور خواهند برد و این راه به روی شیاطین بسته است."

انتصاب اسنفدیار رحیم مشایی، که سال گذشته بخاطر سخنانش درباره رابطه با اسراییل هدف انتقاداتی از جمله از سوی آیت الله خامنه ای قرار گرفته بود، واکنش تند شخصیت ها و گروه های محافظه کار جمهوری اسلامی را هم که عموما از طرفداران آقای احمدی نژاد محسوب می شدند در پی داشت.

از جمله جمعی از نمایندگان مجلس و همچنین احمد جنتی و احمد خاتمی، دو امام جمعه موقت تهران که در جریان انتخابات از محمود احمدی نژاد حمایت کرده بودند، انتخاب آقای رحیم مشایی را نادرست خواندند و خواستار تغییر در تصمیم رئیس جمهوری و تبعیت کامل او از رهبر جمهوری اسلامی شده بودند.

آقای احمدی نژاد در پاسخ دیرهنگام خود به نامه آیت الله خامنه ای نیز دلیل قبول دستور برکناری معاون اول خود را ناشی از الزامات مندرج در قانون اساسی اعلام داشت و به تعهد شخصی و معنوی خود به اطاعت از رهبری اشاره ای نکرد.

محمود احمدی نژاد در سخنان خود در روز جمعه نظام های دموکراسی غربی را مورد انتقاد قرار داد و گفت که در این نظام ها مردم فرصت ظهور و نقش آفرینی ندارند.

در مقابل، وی گفت که در جمهوری اسلامی، مردم در انتخاب خود کاملا آزاد هستند و به خصوص انتخابات اخیر ریاست جمهوری را مورد ستایش قرار داد و گفت که این انتخابات "مبانی دموکراسی لیبرال را در تئوری و عمل زیر سئوال برد."

در انتخابات اخیر ایران، هر سه نامزد که پس از تایید صلاحیت آنان از سوی شورای نگهبان اجازه رقابت انتخاباتی یافته بودند، نتیجه رای گیری را غیرقابل قبول و آن را حاصل تقلب گسترده در انتخابات دانسته اند.

با اینهمه، آقای احمدی نژاد گفت که انتخابات اخیر ریاست جمهوری "الگوی جدیدی را در برابر بشریت ارائه داد و از این روی، غربی ها از این موضوع به شدت ناراحت و عصبانی هستند."

در اشاره ای تلویحی به اعتراضات مردم به نتیجه انتخابات که در خلال هفت هفته گذشته همچنان ادامه داشته، آقای احمدی از "تلاش دشمنان برای مخدوش کردن اقتداری که در ایران به واسطه انتخابات اخیر حاصل شده" سخن گفت و افزود "مطمئن هستم انقلاب ریشه دارتر از آن است که با چنین بادهایی بلرزد و به فضل الهی، همه جار و جنجال ها را به زباله دان تاریخ خواهد انداخت."

اتهام تقلب در انتخابات و نحوه برخورد با معترضان به طور گسترده در رسانه های جهانی منعکس شده و انتقادات شدیدی را در سطح بین المللی در پی داشته است.

به گفته ناظران، در حالیکه آقای احمدی نژاد انتظار داشت با اعلام شرکت وسیع مردم در رای گیری و پیروزی قاطع در انتخابات اعتبار خود را در سطح جهانی افزایش دهد، تحولات اخیر دولت را با بحران مشروعیت در داخل و کاهش شدید اعتبار در خارج مواجه ساخته است.