واکنش ها به آغاز محاکمه بازداشت شدگان حوادث اخیر ایران

دادگاه بازداشت شدگان

محمدرضا تابش، دبیرکل فراکسیون اقلیت در مجلس ایران، با انتقاد از نحوه برگزاری محاکمه افرادی که به عنوان متهم پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شده اند، گفت این روند "همه را بهت زده کرد."

آقای تابش روز شنبه ۱۰ مرداد (اول اوت) در گفتگو با پارلمان نیوز، سایت خبری فراکسیون اقلیت گفت: "اگر مقام معظم رهبری از وضعیت نامناسب زندان‌ها، نحوه برخورد با بازداشت شدگان و خانواده های آنان و عدم رعایت قانون در مواجه با آنها مطلع شوند... دستور رعایت عدل، انصاف و قانون در مورد محاکمه بازداشت شدگان حوادث اخیر و برخورد با ناقضان قانون در زندان‌ها را صادر خواهند کرد."

او با اشاره به عدم دسترسی دستگیر شدگان به وکیل و اعلام نشدن اتهام به بازداشت شدگان و خانواده آنها گفت که امیدوار است روند طی شده "تکمیل سناریویی از پیش تدوین شده که همراه با نگهداری در خلاء و اعتراف‌گیری ها بوده" نباشد.

آقای تابش گفت: "اراده ای فراتر از قانون و خواست مقام معظم رهبری نمی خواهد تا محاکمه دستگیرشدگان حوادث پس از انتخابات به صورت قانونی و با کمال عدل و انصاف برگزار شود".

همزمان قدرت الله علیخانی، نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیته ویژه مجلس برای بررسی وضعیت بازداشت شدگان گفته است که مسئولان قضایی این کمیته را در جریان برگزاری این دادگاه قرار نداده بوده اند.

این اظهارات ساعتی پس از انتشار خبر آغاز محاکمه گروهی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در خبرگزاری های فارس و ایرنا منتشر شده است.

پیش تر دادستانی تهران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرده بود که محاکمه گروهی از "عوامل میدانی آشوب ها" روز شنبه آغاز می شود، اما تعدادی از چهره های سرشناس سیاسی نیز بدون اطلاع قبلی در این جلسه محاکمه حاضر شده بودند.

صالح نیکبخت، وکیل دادگستری که از سوی خانواده های محمدعلی ابطحی، بهزاد نبوی، محسن صفایی فراهانی، محسن امین زاده، و عبدالله رمضان زاده به وکالت آنها برگزیده شده بود، به بی بی سی فارسی گفت که به او اجازه حضور در جلسه دادگاه را نداده اند.

خبرگزاری فارس و شبکه خبر تلویزیون ایران گزارش داده اند که در این جلسه، محمدعلی ابطحی و محمد عطریانفر در 'دفاعیات' خود احتمال وقوع تقلب در انتخابات را رد کرده و از مطرح شدن موضوع تقلب توسط اصلاح طلبان انتقاد کرده اند.

در این حال آقای تابش اظهارات همسر محمدعلی ابطحی را که اخیرا به ملاقات او رفته بود چنین نقل کرده است: "بعد از ۴۳ روز که همسرم را دیدم حدود ۱۸ کیلو وزن کم کرده بود و می گفت که چند روزی است قرصی را به من می دهند که من را از جار و جنجال و هیاهوی این دنیا فارغ کرده است".

'بازکننده راه برخورد'

اما حمید رسایی، نماینده مجلس شورای اسلامی از جناح اصولگرا گفته است که 'اعترافات' متهمان در جلسه دادگاه "راه را برای برخورد با سران اصلی اغتشاشات باز کرد و دیگر بهانه ای برای مماشات و کوتاهی نسبت به سران اصلی اغتشاشات اخیر وجود ندارد".

آقای رسایی که از حامیان محمود احمدی نژاد شناخته می شود، به خبرگزاری رسمی دولت ایران گفت: "باندگرایی علیه دولت نهم کار را به آنجا رساند که بین هاشمی و جریان نفاق جدید در این انتخابات و در سال های اخیر پیوند بخورد. متأسفانه اعترافاتی را از زبان اینها می شنویم که تمام سابقه برخی از این شخصیت های با نفوذ را زیر سئوال می برد".

محمود احمدی بی غش، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هم به ایرنا گفته است: "محاکمه این افراد باید از سوی رسانه ملی پخش شود تا همگان پی به جنایت ها و خیانت های آنان ببرند".

جعفر شجونی، عضو جامعه روحانیت مبارز تهران و از حامیان آقای احمدی نژاد هم گفته است: "وقتی دانه ریزها اقرار کردند، تکلیف دانه درشت ها روشن می شود".

او گفت: "نمی توان یک عده را بی دلیل از زندان آزاد کرد، ولی آقای هاشمی رفسنجانی در نمازجمعه بغض کرده و با گریه می گویند که اینها را آزاد کنید".

مطالب مرتبط