سوئیس درباره 'دستگیر شدن' سه آمریکایی در ایران تحقیق میکند

شهروندان آمریکایی در اطراف حلبچه گردش می کردند

آمریکا از دولت سوئیس درخواست کرده است که در مورد گزارش دستگیری سه گردشگر آمریکایی در مناطق مرزی ایران و کردستان عراق تحقیق کند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه (۱ اوت) اعلام کرد که از دولت سوئیس، حافظ منافع خود در ایران، رسما درخواست کرده است که در مورد خبر دستگیر شدن این سه تن با دولت ایران تماس برقرار کند.

به گفته مقام های کردستان عراق، این سه نفر که برای بازدید از مناظر طبیعی در مناطق مرزی ایران در حال گردش بودند، به وسیله نیروهای ایرانی دستگیر شده اند.

شبکه تلویزیونی عرب زبان العالم، متعلق به دولت جمهوری اسلامی ایران، در اخبار خود دستگیری این سه آمریکایی را تایید کرده است.

رابرت وود، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه گفت که در صورت صحت این خبر، این سه نفر باید حق ملاقات با نمایندگان دولت سوئیس که حافظ منافع آمریکا در ایران است را داشته باشند. به گفته وی، محافظت از شهروندان آمریکا مهم ترین اولویت دولت این کشور است. مگان ماتسون، یکی از سخنگوهای وزارت امور خارجه آمریکا، پیشتر در گفتگو با بی بی سی فارسی از پیگیری جدی این خبر از سوی کشورش خبر داده بود. خانم ماتسون گفت: "سفارت آمریکا در بغداد در جریان این گزارش و در حال بررسی آن است. ما در حال استفاده از همه امکانات موجود برای روشن شدن ابعاد موضوع هستیم." وزارت دفاع آمریکا گفته است هیچ کدام از افراد ناپدید شده کارمند این وزارتخانه نیستند.

'ورود به خاک ایران'

به گفته مقام های کرد عراقی، سه آمریکایی پس از ورود بدون اجازه به خاک ایران بازداشت شده اند.

بشرو احمد، مشاور رسانه‌ای دولت خودمختار کردستان عراق به خبرگزاری فرانسه گفته است که این سه نفر دو مرد و یک زن هستند که به همراه فرد چهارمی از مرز ترکیه به عراق وارد شده بودند.

به گفته آقای احمد، نفر چهارم به علت بیماری در این راهپیمایی با سه نفر دیگر همراه نشد.

به گفته مقامات عراقی، این سه آمریکایی روز جمعه با تاکسی به منطقه احمد آوا رفتند.

احمد آوا منطقه جنگلی و خوش آب و هوایی است که عراقی‌ها برای فرار از گرمای هوا برای استراحت به آنجا می روند.

به گفته مقامات عراقی، این افراد خبر بازداشت خود را توسط نیروهای امنیتی ایران با تلفن به دوست خود که همراهشان نبود اطلاع دادند.

آن ها به دوست خود گفته اند که سربازانی که آنها را محاصره کرده اند به زبان های عربی و کردی صحبت نمی کنند.

این تماس آخرین خبری است که این سه نفر از وضع خود داده اند.

یک مقام عراقی به بی بی سی گفته است که این سه آمریکایی را روز جمعه دیده است که با کوله پشتی از مرز عبور می‌کردند. این مقام گفته است که او آن ها را از این کار منع نکرده چون فکر می‌کرده که آمریکایی‌ها برای این کار اجازه دارند.

مطالب مرتبط