عبادی: بیش از ۱۰۰ غلط حقوقی در کیفرخواست وجود دارد

شیرین عبادی
Image caption عبادی دادگاه معترضان را نمایشی و فاقد ارزش برای اجرای عدالت دانسته است

شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و از برندگان جایزه صلح نوبل محاکمه روز شنبه گروهی از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران را حرکتی نمایشی دانسته است که هیچ ارزشی برای اجرای عدالت ندارد.

خانم عبادی در گفتگو با بی بی سی فارسی با انتقاد از شیوه برگزاری دادگاه گفت: "کیفرخواست چنان عجولانه و یک طرفه تهیه شده بود که بیش از یکصد غلط حقوقی داشت."

به گفته خانم عبادی متهمین پرونده تحت آزار و اذیت قرار داشته و به وکلای خود دسترسی نداشته اند. در این حال وکلای معرفی شده را هم تحت فشار پذیرفته اند.

خانم عبادی یکی از موارد نقض کیفرخواست را استناد دادستان به صحبت های افرادی دانست که شکنجه شده اند و گفت چنین اعترافی از نظر قانونی بی ارزش است.

خانم عبادی همچنین گفت بسیاری از سخنانی که به عنوان اعتراف به آنها اشاره شده است، جرمی را اثبات نمی کند.

به عنوان مثال، خانم عبادی به اتهام های وارد شده علیه مازیار بهاری، خبرنگار بازداشت شده مجله نیوزویک اشاره کرد که شامل تهیه و ارسال گزارش برای این مجله است.

شیرین عبادی گفت: "او خبرنگار نیوزویک بوده و طبیعی است که فیلم هایش را به این مجله بدهد. ... طبیعی است که مجانی کار نمی کرده است. کدام خبرنگاری است که مجانی کار کند که آقای بهاری هم مجانی کار کند؟"

او ادامه داد: "آقایان ناراحت هستند که چرا حوادثی که خودشان مسبب آن هستند به جامعه بین المللی گزارش شده است. اسم ژورنالیست (روزنامه نگار) را گذاشته اند جاسوس."

مطالب مرتبط