بررسی روزنامه های صبح تهران، یکشنبه ۱۱ مرداد

تیترهای اول

"آغاز محاكمه اصلاح‌طلبان بازداشتی" تیتر اول آفتاب یزد است، "اصلاح طلبان در جایگاه متهمان" عنوان اصلی اعتماد، "اتهام: انقلاب مخملی" در صدر عنوان های ابتکار آمده، اعتمادملی با "اعترافات بی اعتبارست" گزارش مربوط به دادگاه دیروز را منعکس کرده، فرهیختگان با تیتر "کیفرخواست علیه خیلی ها" به همین گزارش پرداخته است.

"شهید دیالمه سی سال قبل گفت موسوی و رهنورد در مقابل نظام می ایستند" عنوان وطن امروز است و "زلزله سیاسی با افشاگری سران کودتا " تیتر ایران روزنامه دولت، جام جم همین گزارش را با "دروغ تقلب را گفتیم که آشوب ها شکل بگیرد" از زبان محمد علی ابطحی نقل کرده، " و رسالت با "تقلب دروع بود تا آشوبها شکل بگیرد"، جوان روزنامه دیگر هوادار دولت با "اعترافات تکان دهنده ابطحی و عطریانفر" گزارش را نقل کرده و کیهان در عنوان درشت صفحه اول خود نوشته "اسناد خیانت خاتمی و موسوی فاش شد".

روزنامه جمهوری اسلامی "سکوت حیرت آور درباره خروج هجده و نیم میلیارد دلار ارز و طلا از کشور را تیتر اول خود قرار داده، سرمایه هم از "تشکیل کمیته بررسی کانتینر 18 و نیم میلیارد دلاری " خبر داده است و "کاهش بهای سبد نفت اوپک" تیتر ابرار است.

گزیده مقالات

دادگاه اصلاح طلبان

مدیر روزنامه کیهان در سرمقاله این روزنامه نوشته: "كسانی كه در آغاز آشوب ها به فریب سران فتنه و بی آن كه از اصل ماجرا باخبر باشند به خیابان ها آمدند و بعدها به تدریج و با پی بردن به هویت واقعی از فتنه انگیزان از آنها كناره گرفتند تا آنجا كه در آشوب پنج شنبه گذشته، تعداد بسیار اندكی از این طیف حضور داشتند و صحنه در اختیار موسوی و خاتمی و جمعی از اراذل و اوباش بود كه مطابق اسناد موجود از سوی سران فتنه برای قمه كشی و عربده جویی با هدف به اصطلاح گرم كردن تنور آشوب، اجاره شده بودند."

به نظر حسین شریعتمداری دومین رخداد، رسوایی خواص آلوده و فتنه انگیز و برملا شدن خیانت و جنایت آنهاست. سران فتنه مصداق بارز مفسد فی الارض هستند كه قتل مردم بی گناه، برهم زدن آرامش مردم، همكاری با دشمنان بیگانهاز جمله جنایات نابخشودنی آنان است. بنابراین محاكمه و مجازات عوامل میانی فتنه، اگرچه ضروری است ولی مسئولان محترم باید توجه داشته باشند كه محاكمه آنان نمی تواند پایان ماجرا باشد و چنانچه با سران اصلی فتنه كه ناشناخته نیستند، برخورد جدی نشود، محاكمه و مجازات عوامل میانی می تواند برای آنها حاشیه امن ایجاد كند تا كماكان به فتنه انگیزی ادامه دهند.

سردبیر رسالت در سرمقاله این روزنامه نوشته آنچه در كیفر خواست دادستان تهران آمده است تنها بخشی از اتهامات متهمان است كه مستند به اسناد مشهود است و نیازی به اعتراف و اذعان متهمان نیست ، چون مردم خود بهتر از هر كس می‌دانند زیرا این فجایع را دیده‌اند و حس كرده‌اند و بر بانیان آن لعن و نفرین فرستاده‌اند!آنچه كه می‌توان آن را گناه نابخشودنی دانست كه هیچ مجازاتی برای آن كافی نیست آن است كه با بیان این رویدادهای تلخ ضربه بزرگی به وحدت ملی ما زدند و یك ملت متحد و یكپارچه را به خیال خود چند پاره كردند و در صدد برآمدند برادركشی راه بیندازند كه خوشبختانه هوشمندی مردم ، طراحان شورش و غارت اموال آنها را رسوا کرد.

به نظر کاظم انبارلوئی گناه دیگر متهمان تضعیف اقتدار ملت ایران در برابر دشمنان قسم خورده نظام است و تحریك طمع آنها برای یك انقلاب مخملی كه آن هم خوشبختانه با درایت مسئولین و مهار شرارت حضرات ره به جایی نبرد و معصیت دیگر آنها هدف قرار دادن اصل دموكراسی در ایران و تهدید جدی برای جمهوریت نظام بود .

اقرار بی اعتبار

پروفسور احمد آخوندی استاد برجسته حقوق در مقاله ای در سرمایه با تاکید بر این که در دنیای کیفری امروز اقرار پایگاهی نداردنوشته اقرار در گذشته در امور کیفری مثل امور مدنی بود. هرگاه به نفع دیگری و به ضرر خود باشد اقرار معتبر است اما اقرار دیگر در امور کیفری امروز جایگاهی ندارد و فقط در دنیای قرون وسطی بود که اهمیت داشت و آن هم به این دلیل که متهم را شکنجه می دادند تا اقرار کند و در آن زمان شکنجه به حدی جان فرسا بود که متهم ترجیح می داد خود اقرار کند تا شکنجه نبیند.

به نوشته این استاد برجسته حقوق در سرمایه "در دنیای امروز وضع به کلی عوض شده است و اقرار جایگاه قانونی ندارد. اگر اقرار با اوضاع احوال موضوع مسلم باشد می تواند به تشخیص قاضی به عنوان اماره تلقی و ارزیابی شود. همچنین طبق قانون 129 آیین دادرسی کیفری اغفال متهم ممنوع است و متهم نباید با وعده های بازجو مبنی بر تشویق بر اقرار مورد اغفال قرار گیرد."

انقلاب پنبه ای

آفتاب یزد در سرمقاله خود انقلاب پنبه ای را در مقابل انقلاب مخملی دیده و این نامی است که به تحرکات دولت داده است. به نوشته این مقاله انقلاب پنبه ای آن است کهبه راحتی می‌توان دستور رهبری را نادیده گرفت و در عین حال مدافعانی در میان مدعیان سینه چاك حمایت از رهبری پیدا كرد. در شرایط پس از انقلاب پنبه‌ای، دستور صریح رهبری تاویل و تفسیرهای متفاوت پیدا می‌كند و حتی ادعا می‌شود كه »نامه رهبری، سرّی بوده و ایشان از انتشار آن رضایت نداشته‌اند!« هیچ كس هم توضیح نمی‌دهد كه »انقلاب پنبه‌ای چه بر سر كشور آورده است كه نامه سرّی رهبری - آن‌هم به دستخط ایشان- به خبرگزاری‌های رسمی كشید.

سردبیر این روزنامه تاکید کرده در كشوری كه احكام صریح خدا و پیامبر او نادیده گرفته می‌شود وتذكرات همفكران دولت در خصوص خون بناحق ریخته شده تعدادی از جوانان، مورد بی توجهی قرار می‌گیرد، انقلاب پنبه ای آنقدر بی‌تفاوتی در كشور ایجاد می‌كند كه وقتی یكی از مراجع تقلید خواستار آزادی زندانیانبی گناه می‌شود هیچ كس سوال نمی‌كند مگر قرار است زندانی بیگناه هم وجود داشته باشد؟!‌

در پایان سرمقاله آفتاب یزد آمده اگر ارادهآرامش خواهی جدی گرفته شود و مواردی از نقض صریح قانون اساسی كه در فضای انقلاب پنبه‌ای به وقوع پیوسته است ترمیم گردد می‌توان به آرامش ‌‌فضای كشور امیدوار بود. همه می‌دانند كشور به شدت نیازمند آرامش است كه البته برخی حوادث ناگوار بعد از انتخابات، رسیدن به این آرامش را مشكل كرده است .

نشنیدم کسی بمیرد

اعتماد مصاحبه خبرنگار خود را با بیژن نوباوه نماینده رایحه خوش خدمتی مجلس با عنوان «چرا حرف بی ربط می زنید ما که نشنیدیم کسی بمیرد.» نقل کرده که در جمع خبرنگاران پارلمانی صورت گرفت.-آقای نوباوه برای بازداشتی ها چه کار می کنید؟ شما پسر روح الامینی را می شناختید؟ پیگیری می کنید چرا ایشان در روند بازجویی فوت شدند؟کی این حرف ها را می زند؟ حالا ممکن است سرش به زمین خورده باشد. -اما امیدوار رضایی بالای سر جنازه وی بوده است؛ جسد وی چیز متفاوتی نشان می دهد. چرا چرت و پرت می گویید؟ باید از دولت بپرسیم و بررسی کنیم. -ممکن است بررسی های شما طول بکشد و هر لحظه به میزان این اتفاقات افزوده شود. این حرف ها جرم است. این حرف ها را نزنید. به هر حال باید بررسی شود. -من یک سوال ساده پرسیدم، در مورد پسر روح الامینی معتقد هستید باید بررسی صورت بگیرد؟مگر روزی 27 نفر در تصادف جاده نمی میرند. -فوت جاده با فوت... فرق دارد. چه فرقی دارد؟ بعد هم ما که نشنیدیم کسی بمیرد.

دلار و طلای صادراتی

مساله خروج مقدار معتنابهی ارز و شمش طلا در کشور عنوان اصلی چند روزنامه امروز صبح است چنان که سرمایه نوشته خبرگزاری ها از خروج 5/7 میلیارد دلار آمریکا و 11 میلیارد دلار شمش طلا از کشور در اکتبر سال گذشته (مهر 87) به وسیله یک کانتینر و از گمرک و مرزهای ایران به گمرک ترکیه خبر داده اند.

به نوشته این روزنامه علت افشای این خبر مهم پس از سکوت طولانی، اعتراض تاجری ایرانی به نام اسماعیل صفاریان نسب است که پس از موضع گیری وزیر کشور ترکیه مبنی بر انکار وجود کانتینر 5/18 میلیارد دلاری، تصمیم گرفت با رسانه ای کردن موضوع، دولت ترکیه را تحت فشار قرار داده و به استرداد کانتینر وادار کند و با این نیت حتی گفته می شود اکنون و پس از 11 ماه، فیلم مربوط به زمان توقیف کانتینر 5/18 میلیارد دلاری توسط مقامات ترکیه روی «یوتوب» قرار داده که اکنون به یکی از پربیننده ترین فیلم های مورد استقبال کاربران اینترنت تبدیل شده است.

این خبر تیتر اول روزنامه اصولگرای جمهوری اسلامی هم شده است که نوشته این محموله حیرت آور كه قطعا از مرز بازرگان و همچنین گمرك این نقطه مرزی گذر كرده این پرسش را پدید آورده است كه چگونه چنین محموله با ارزشی با این همه تدابیر حفاظتی گمرك و مرزبانی موفق به خروج از ایران شده و این در حالی است كه مسئولان ذیربط به ویژه گمرك كشور فعلا از این ماجرا بی اطلاع است .

گزارشگر روزنامه جمهوری اسلامی گزارش داده در حالی كه گمركات كشور هزینه های هنگفتی صرف تهیه و خرید تجهیزات گوناگون و دستگاه های ایکس ری برای بررسی و كنترل ورود و خروج كالا از ایران كرده است و گروه های انسانی سی تا چهل نفره را به كشورهای خارجی برای آموزش می فرستد بی خبری و این گونه بیرون بردن سرمایه ملیمایه اعجاب است .

کاهش دستمزدها

فرهیختگان خبر داده که خبر كاهش تدریجی حقوق كاركنان دولت در تیرماه كه طی روزهای اخیر با تكذیب جدی مقامات دولتی روبه‌رو شد، روز گذشته با دو روایت متفاوت از سوی معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح مهر تایید خورد.

به نوشته این روزنامه با وجودی كه از اول امسال به خاطر اجرای قانون مدیریت خدمات كشوری، سقف حقوق كارمندان و بازنشستگان افزایش یافت اما این روند در آخرین دریافتی‌ها برای برخی از كارمندان و بازنشستگان با كاهش مواجه شد. این كاهش گرچه جمعی از كارمندان دولت و بازنشستگان را به ابراز گلایه و تعجب واداشت اما رئیس سازمان بازنشستگی كشور و برخی مسوولان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را در موضع انكار قرار داد.

در ادامه گزارش فرهیختگان آمدهروز گذشته دو روایت مختلف از این كاهش مطرح شد كه نشان می‌دهد آنچه به صورت تلفنی در نخستین روزهای پیگیری این اتفاق به برخی تماس‌گیرندگان گفته می‌شد دلیل اصلی این ماجرا است "افزایش حقوق‌ها علی‌الحساب بود." به گفته برخی تماس‌گیرندگان، به آنان گفته شده بود حقوق ماه‌های اردیبهشت و خرداد ٨٨ به صورت علی‌الحساب بوده اما ظاهرا در محاسبات بعدی كه از تیرماه صورت‌گرفته، اشتباهی در محاسبه ضرایب حقوق رخ داده و باعث كاهش ارقام شده است.

معجزات گوشه های حرم

روزنامه خبر درباره محمد علی خواچه پیری که حکم سرپرستی او برای وزارت ارشاد از سوی رئیس‌جمهور پس از عزل محمدحسین صفار هرندی صادر شد، خبری دارد که در آن آمده وی در یک همایش خطاب به حاضران گفته یک رازی را به شما یاد می‌دهم که یکی از اهل حال‌های خراسانی به من گفته است و چون نگفته است که نگو می‌توانم آن را برای شما بگویم. به نوشته این روزنامه خواجه‌پیری که رئیس دفتر ترویج فعالیت‌های قرآنی وزارت ارشاد و مشاور قرآنی صفار هرندی بود با این مقدمه و نشان دادن مکانهایی در حرم امام رضاو برشمردن شرایطی برای طلب حاجت کردن و دعا گفته او گفت و ما عمل کردیم و نتیجه هم گرفتیم، و بقیه هم که به این مسئله عمل کردند، نتیجه گرفته‌اند.

از قرار وی و پس از آن به مکان دیگری در حرم رضوی اشاره کرده و گفته اگر در آنجا بایستید قطعاً حاجت می‌گیرید در حالی که به نوشته خبراظهاراتی اینگونه در سالهای اخیر به شدت مورد انتقاد علما و مراجع قرار گرفته است اما باید منتظر ماند و دید که آیا احمدی‌نژاد سکان هدایت فرهنگ کشور و مبارزه با تهاجم فرهنگی و خرافات را به دست محمد علی خواجه‌پیری خواهد سپرد؟

"آنها" در زباله دان تاریخ

سرمایه نوشته محمود احمدی نژاد در جمع اساتید بسیجی از آغاز دوره ای جدید خبر داد که بعد از انتخابات دهم ریاست جمهوری به ظهور رسیده است وی با گفتن این که انتخابات اخیر مبانی دموکراسی لیبرال را در تئوری و عمل زیر سوال برد.» احمدی نژاد خاطر نشان کرد مردم در این انتخابات استیلای قدرت، ثروت، حزب و رسانه را در هم شکستند و الگوی جدیدی برای بشریت ارائه شد.

به نوشته این روزنامه احمدی نژاد در ادامه با عصبانیت از کسانی که «آنها» خطاب می کرد به اطلاع حضار رساند که جدیدی آغاز شده بگذارید مراسم تحلیف برگزار شود، دولت کارش را شروع کند، یقه شان را می گیریم و سرشان را می چسبانیم به سقف.

گزارشگر سرمایه نوشته رییس دولت نهم برای تحقق آرمان خود از اساتید بسیجی که آنها را «همکاران عزیزم» خطاب می کرد خواست به او کمک کنند و با یک حرکت همه جریان منتسب به «آنها» را به زباله دان تاریخ بریزند که این درخواست با تکبیر حضار که بر صندلی های سرخ سالن صبا تکیه زده بودند همراه شد.