خاتمی: دادگاه مغایر با قانون اساسی بود

Image caption خاتمی بلندمرتبه ترین مقام ایران است که از جلسه برگزار شده چنین صریح انتقاد کرده است

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، جلسه برگزار شده جهت رسیدگی به اتهام های بازداشت شدگان پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران را نمایشی خواند و اعترافات مطرح شده را فاقد اعتبار عنوان کرد.

آقای خاتمی در دیداری که در سایت اینترنتی او "با جمعی از فعالان سیاسی و نمایندگان فعلی و ادوار مجلس" توصیف شده، به شدت از روند برگزاری جلسه محاکمه انتقاد کرد و با تکیه بر حق و حرمت مردم، دادگاه را مغایر با قانون اساسی دانست.

روز شنبه اول اوت (دهم مرداد) نزدیک به 100 نفر از افرادی که در جریان ناآرامی های پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شده بودند، در جلسه ای در دادگستری تهران مقابل دوربین تلویزیون ایران قرار گرفتند و معاون دادستان تهران در کیفرخواست خود آنها را به تلاش برای سازماندهی و اجرای طرحی برای کودتای مخملی متهم کرد.

محمدعلی ابطحی، رئیس دفتر آقای خاتمی در هنگام فعالیت او به عنوان رئیس جمهور ایران، در کنار برخی سیاستمداران برجسته اصلاح طلب از احزاب جبهه مشارکت، سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی و کارگزاران سازندگی به عنوان متهم در جلسه حضور داشت و در کیفرخواست متهم بود که با تکیه بر بروز تقلب در انتخابات در سازماندهی آشوب ها نقش داشته است. آقای ابطحی همچون دیگر شخصیت های سیاسی حاضر در جلسه محاکمه، از معترضان به نتیجه اعلام شده برای انتخابات ریاست جمهوری بود، اما در جلسه بروز تقلب در انتخابات را ناممکن دانست.

خاتمی: 'اعتراف در شرایط خاص اعتبار ندارد'

آقای خاتمی بلندمرتبه ترین مقام ایران است که از جلسه برگزار شده چنین صریح انتقاد کرده است.

او گفت: "آنچه نام دادگاه متهمان حوادث اخیر بر آن نهادند مغایر با قانون اساسی، قوانین عادی و حقوق شهروندی است."

آقای ابطحی از اعضاء اصلی ستاد انتخاباتی مهدی کروبی، نامزد ریاست جمهوری بود که آقای کروبی در کنار میرحسین موسوی با مطرح کردن اتهام بروز تقلب در انتخابات خواستار ابطال شده بود. از این رو اظهارات آقای ابطحی در جهتی کاملا متفاوت با موضعی که پیش از دستگیری ابراز کرده بود و مواضعی که کارشناسان به او منتسب می دانند قرار داشت.

محمد خاتمی با گفتن اینکه "تکیه بر اعترافاتی که در شرایط خاص بیان شده است، از نظر قانونی هیچ گونه اعتباری ندارد" با اشاره به بی اطلاعی وکلای متهمان و محاکمه شوندگان از زمان دادگاه و محتوای پرونده، شرایط برگزاری جلسه را حاکی از "مخدوش بودن شرایط واقعی یک دادگاه علنی" دانست.

آقای خاتمی درباره محاکمه برگزار شده گفت: "در این جریان به جای ایراد اتهام جدی به متهمان، به اصل نظام، مردم و بسیاری از شخصیت های موثر و معتبر که بیش از همگان برای اسلام و نظام ملت ایران دلسوزی داشته اند اهانت شد و در واقع تکرار مطالبی بود که به کرات برخلاف موازین قانونی و شرعی از برخی تریبون های خاص ابراز شده بود."

"دانه درشت ها"

Image caption دفتر آقای رفسنجانی تنها "هم قسم" شدن او با محمد خاتمی و میرحسین موسوی را تکذیب کرد

اظهارات محمد خاتمی در حالی اعلام شد که یکی از اعضاء شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران، پس از انتشار اظهارات افراد متهم شده به سازماندهی ناآرامی ها و "اعتراف" به ناممکن بودن بروز تقلب در انتخابات، عنوان کرده بود که "اكنون كه دانه ريزها در دادگاه اعتراف كردند بايد به سراغ دانه درشت‌ها و كسانی كه دستور برپايی اين اغتشاشات را داده بودند، رفت."

برخی افراد صاحبنظر درمسائل سیاسی ایران معتقدند که عبارت "دانه درشت ها" به مهدی کروبی، میرحسین موسوی، محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی اشاره دارد.

در بخشی از سخنان نقل شده از آقای ابطحی در جلسه دادگاه، به تشکیل جلسه ای اشاره شده بود که در آن آقای هاشمی رفسنجانی با محمد خاتمی و میرحسین موسوی "هم قسم" شده است.

اما دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام که آقای هاشمی رفسنجانی ریاست آن را به عهده دارد پس از برگزاری جلسه محاکمه با انتشار اطلاعیه ای این سخنان را "از اساس کذب محض" خوانده که "معلوم نیست در چه شرایط و ملاحظاتی بیان شده است".

با این حال از سوی آقای هاشمی رفسنجانی، که آشکارا اعتراض خود را به نحوه برخورد با معترضان در نماز جمعه تهران هم اعلام کرده بود، نظری درباره روند جلسه محاکمه منتشر نشده است و مهدی کروبی و میرحسین موسوی هم تا کنون نسبت به این ابراز عقیده نکرده اند.

مطالب مرتبط