واکنش موسوی و کروبی به محاکمه معترضان به نتایج انتخابات

میرحسین موسوی
Image caption آقای موسوی، اعترافات متهمان را "نالهای عمیق از سرگذشت دردناک خود در این پنجاه روز" خواند

میرحسین موسوی با صدور بیانیه ای، دادگاه تعدادی از فعالان سیاسی را که اولین جلسه آن روز شنبه برگزار شد، "فرمایشی" خوانده و آن را "سقوط اخلاقی و بی اعتباری صحنه گردانان آن" دانسته است.

مهدی کروبی دیگر نامزد معترض انتخابات نیز محاکمه روز شنبه را یک "نمایش" که "فاقد ارزش" است توصیف کرده و هشدار داده که بیش از پیش باعث تحریک معترضان خواهد شد.

به علاوه وی به زبانی فوق العاده صریح با تاکید بر اعتقاد خود دایر وقوع تقلب "سازمان یافته" در انتخابات گفت که حاکمیت تصور نمی کرد "مردم این بار مچ گیری کنند."

همزمان دادگاه انقلاب به منتقدان هشدار داده است که دست از انتقاد از رویه قضایی در مورد محاکمه معترضان دست بردارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان، ایسنا، شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی به "افرادی كه بدون اطلاع در خصوص مسائل حقوقی اظهار نظر می‌نمايند و به دنبال شبه‌افكنی و تشويش اذهان عمومی هستند" تذكر داد كه "اين اعمال، جرم بوده و مستوجب تعقيب كيفری است."

در بیانیه دادگاه آمده است: "به عنوان نمونه افرادی در رسانه‌های مختلف و بعضا روزنامه‌ها اظهار داشته‌اند كه اقرار متهمين غيرقانونی بوده و اقرار نمی‌تواند دلالت بر اتهامی داشته باشد."

آقای موسوی، نامزد اصلی معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری که بیشتر فعالان سیاسی محاکمه شده از حامیان و اعضای ستادهای او بوده اند، در بیانیه خود نوشته است که این دادگاه "جز تدارکی ناشیانه برای شروع به کار دولت دهم نیست. از دادگاهی که همه چیزش تقلبی است انتظار دارند عدم وقوع تقلب در انتخابات را ثابت کند."

میرحسین موسوی درباره اعترافات متهمان در دادگاه نوشته است: "می‌گویند فرزندان انقلاب در دادگاهی که دیروز تشکیل شده بود به ارتباط با بیگانه و برنامه‌ریزی برای ساقط کردن نظام جمهوری اسلامی اعتراف کرده‌اند. اینجانب در سخنان آنان دقیق شدم و در حقیقت آن چنین چیزی نیافتم، بلکه شنیدم که با ناله‌ای عمیق از سرگذشت دردناک خود در این پنجاه روز می گفتند؛ انسان‌هایی له شده که ممکن بود به هرچیز دیگری هم که به آن الزام شود اقرار کنند به راستی چه چیز دیگری جز داستان رنج‌هایی که کشیده‌اند ممکن است بگویند."

متن کامل بیانیه شماره ۱۰ میرحسین موسوی

روز شنبه اول اوت (دهم مرداد) نزدیک به 100 نفر از افرادی که در جریان ناآرامی های پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شده بودند، در جلسه ای در دادگستری تهران مقابل دوربین تلویزیون ایران قرار گرفتند و معاون دادستان تهران در کیفرخواست خود آنها را به تلاش برای سازماندهی و اجرای طرحی برای کودتای مخملی متهم کرد.

آقای موسوی دادخواست مطرح شده در دادگاه را "سبک" توصیف کرده که با استناد به برخی کتابهای خمیر شده و "به اعتراف هایی که رنگ شکنجه های قرون وسطایی از آن هویداست انتظار دارند ملت را به چه چیزی قانع کنند."

این نامزد معترض درباره اعتراف های بعضی از متهمان با استناد به گفته های پیامبر اسلام نوشت: "آیا نخوانده‌اند که پیامبر اکرم (ص) فرمود برای کسی که بعد از شکنجه اقرار کند حدی نیست یا کسی که در زندان یا قید و بند باشد و او را تهدید کرده باشند اقراری برای او نیست (الغدیر جلد ششم)."

آقای موسوی در پایان بیانیه خود آورده است: "مردم ما با فرزندان خود که دیشب پس از 50 روز بی‌خبری چهرةشان را دیدند احساس همدردی می‌کنند. برادران ما! غمگین نباشید. بدانید که مردم وضعیت شما را درک می‌کنند و می‌دانند که حفظ جان شما واجب‌تر از هر چیز دیگر است. زود خواهد بود که ملت محاکمه مرتکبین این فجایع را شاهد باشد و بازجویان و شکنجه‌گرانی که این‌گونه با جان و آبروی او بازی می‌کنند بشناسد."

محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق ایران نیز که از آقای موسوی حمایت می کند در باره این دادگاه گفت: "آنچه نام دادگاه متهمان حوادث اخیر بر آن نهادند مغایر با قانون اساسی، قوانین عادی و حقوق شهروندی است."

"تحریک بیشتر"

از سوی دیگر آقای کروبی در گفتگویی با روزنامه "اعتماد ملی"، این گونه محاکمات را حرکات "نماشی" خواند و از دولت خواست برای حل بحرانی که کشور در آن فرو رفته راه حلی بیاندیشد.

وی گفت: "آخر چطور می شود فردی که معتقد است که در انتخابات تقلبی روی داده است و البته در متن کیفرخواست نیز به این اعتقاد آنان اشاره شده است پس از این مدت بازداشت می آید و در مقابل دادگاه می گوید که تقلبی صورت نگرفته است. یعنی این افراد در زندان تنبیه شده و فکر و اعتقاد خود را تغییر داده اند!".

دبیرکل حزب اعتماد ملی همچنین پیشنهاد کرد که دولت نماینده ای از میان ناظران و مجریان انتخابات تعیین کند تا با نماینده داوطلبان در تلویزیون به بحث بنشینند و بعد در یک نظرسنجی مردم داوری خود را اعلام کنند.

وی کیفرخواست علیه نزدیک به 100 اصلاح طلب و معترض بازداشت شده در جریان ناآرامی ها را "شتاب زده" و "ضعیف" توصیف کرد و گفت: "... احساس کردم که این عجله برای آن است که این هفته تنفیذ و تحلیف را پیش رو داریم و از سوی دیگر حوادثی در مراسم چهلم شهدای 30 خرداد در بهشت زهرا و برخی شهرها روی داد که باید بدان واکنش نشان داده می شد."

آقای کروبی تاکید کرد که مردم آنچه به عنوان اعترافات در این دادگاه از سوی متهمان گفته شده را باور نخواهد کرد: "...آیا مردم این را باور می کنند که افرادی را با لباس های زندان و تحت الحفظ بیاورند و آنها اعتراف کنند که تقلبی در انتخابات صورت نگرفته است؟"

وی با اشاره به اعتقاد خود دایر بر اینکه در برخی انتخابات گذشته نیز تقلباتی صورت گرفته است گفت که مثلا در انتخابات ریاست جمهوری سال 1384 و انتخابات مجلس دوره هشتم "تقلبات بسیار گسترده بود اما دفعات گذشته تقلبات چنان آشکار نبود که مردم این چنین عکس العمل نشان دهند."

وی افزود: "پس این بار حاکمیت فکر نمی کرد که مردم مچ گیری کنند و فکر می کرد که به مانند دفعات گذشته مردم سکوت خواهند کرد و از کنار ماجرا می گذرند."

وی همچنین محاکمه اصلاح طلبان و معترضان را باعث تحریک بیشتر دانست: "به نظر من این تخلف انجام شده ولی این تحرکاتی که این چنین و این نمایش های خودساخته ای که برگزار می شود تنها اعتبار نظام را زیر سوال می برد و خود موجب افزایش اختلاف و بدبینی می شود و مردم نیز بیشتر تحریک می شوند."

مطالب مرتبط