مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری ساعاتی دیگر برگزار می شود

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد با ادامه اعتراضات نسبت به آنچه "تقلب" در انتخابات تلقی می شود روبروست

مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد صبح روز دوشنبه برگزار خواهد شد. محل برگزاری این مراسم همچون دوره های قبل "حسینیه امام خمینی" تهران اعلام شده است.

تاریخ برگزاری مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری نیز پنج روز قبل اعلام شده بود. این حکم را آیت الله خامنه ای رهبر ایران تنفیذ خواهد کرد.

مخالفان معتقدند که "تاخیر" در اعلام زمان این مراسم ناشی از نگرانی دولت از برگزاری تظاهرات تازه از سوی معترضان به نتایج انتخابات است که آن را آمیخته به تقلب می دانند. دولت اتهام تقلب در انتخابات را رد کرده است.

همزمان درخواست های زیادی از سوی وبلاگ نویسان مخالف و برخی دیگر از مخالفان برای برگزاری تجمعات اعتراضی در روزهای دوشنبه - روز تنفیذ - و روز چهارشنبه - مراسم تحلیف - منتشر شده است.

مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی در میدان بهارستان انجام خواهد شد و محمدرضا میرتاج الدینی یک نماینده مجلس نسبت به هرگونه تجمعی در این روز به معترضان هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری فارس که به محافظه کاران و دولت نزدیک است، رؤسای سه قوه جمهوری اسلامی - محمود احمدی نژاد، علی لاریجانی و محمود هاشمی شاهرودی - اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، اعضای مجلس خبرگان رهبری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فرماندهان قوای نظامی و انتظامی در این مراسم حضور خواهند داشت.

اما بعید به نظر می رسد اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مراسم شرکت کند.

حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی که برای چند سال رئیس دفتر هاشمی رفسنجانی در دوران ریاست جمهوری وی بود و از بستگان او نیز هست، روز یکشنبه گفت که اگر محمود احمدی نژاد در فرصت باقی مانده اظهاراتش در خصوص آقای هاشمی را اصلاح نکند، او در این مراسم شرکت نخواهد کرد.

آقای احمدی نژاد در جریان مبارزات انتخاباتی در مناظره تلویزیونی با میرحسین موسوی، آقای هاشمی رفسنجانی را "صحنه گردان اصلی" مخالفان دولت نامید و او را متهم کرد در اوایل کار دولت نهم به "پادشاه یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس" پیغام داده است که این دولت به زودی سقوط خواهد کرد.

آقای احمدی نژاد همچنین گفت که "بی قانونی" و "قانون گریزی" را در ثروتمند شدن فرزندان کسانی چون آقای هاشمی رفسنجانی و علی اکبر ناطق نوری می داند.

این اتهامات واکنش تند آقای هاشمی را به دنبال داشت و او تلویحا از رهبر ایران خواست در ماجرا مداخله کند.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، حسین مرعشی گفت: "من سخنگوی آقای هاشمی نیستم ولی تا آنجا که مطلع هستم ایشان از باب علاقه و احترامی که به رهبر انقلاب دارند این تمایل وجود دارد که در این مراسم شرکت کنند."

او افزود: "از آنجا که مراسم فردا مربوط به آقای احمدی نژاد است و ایشان در مناظره با آقای موسوی سخنان بی اساسی نسبت به آقای هاشمی مطرح کردند و حتی بعد از تذکر خصوصی رهبری به احمدی نژاد و موضع گیری صریح در نماز جمعه 29 خرداد حاضر به اصلاح مواضع خود نشدند به نظر می رسد اگر در فرصت باقی مانده اظهارات را در خصوص آقای هاشمی اصلاح نکند، ایشان در مراسم تنفیذ شرکت نخواهد کرد."

بر اساس گزارش وزارت کشور ایران، محمود احمدی نژاد در انتخاباتی که ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ برگزار شد، به عنوان برنده ۲۴ میلیون و ۵۲۷ هزار و ۵۱۶ رای (۶۲.۶۳ در صد آرا) را کسب کرد.

اما اعلام پیروزی آقای احمدی نژاد در انتخابات اتهام تخلف و تقلب گسترده از سوی مخالفان را درپی داشت و به تظاهرات گسترده خیابانی منجر شد.

آخرین اعتراضات و تظاهرات در روز پنجشنبه گذشته - 8 مرداد - مصادف با چهلم برخی از قربانیان خشونت های پس از انتخابات در تهران، رشت، اصفهان و چند شهر دیگر برگزار شد.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی دیگر نامزدهای انتخابات از جناح اصلاح طلب می گویند که دولت تازه تحت هدایت آقای احمدی نژاد مشروعیت نخواهد داشت.

رئیس جمهور منتخب کار خود را پس از مراسم تحلیف در مجلس شورای اسلامی آغاز می کند. به این ترتیب دوره جدید ریاست جمهوری در ایران به مدت چهار سال از نیمه مرداد ماه امسال آغاز می شود.

مطالب مرتبط