نماینده مجلس از 'تسلیم شکایتنامه' علیه موسوی خبر داد

دادگاه بازداشت شدگان در روز شنبه 10 مرداد
Image caption برخی محافظه کاران ظاهرا برگزاری این دادگاه را زمینه مناسبی برای محاکمه موسوی می دانند

یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفته است که گروهی از نمایندگان شکایتنامه ای علیه میرحسین موسوی، نامزد معترض انتخابات، تسلیم قوه قضاییه کرده اند تا او به خاطر آنچه وی "اقدامات افراطی و ساختار شکنانه" توصیف کرد تحت محاکمه قرار گیرد.

"محمد تقی رهبر" که در گفتگو با خبرگزاری فارس اظهار نظر می کرد از دیگر نمایندگانی که در تنظیم این شکایتنامه نقش داشته اند نام نبرد و حتی زمان دقیق تسلیم آن را نیز اعلام نکرد. او فقط گفت که شکایتنامه "چند هفته قبل" تسلیم شده است.

قوه قضاییه تاکنون از قرار گرفتن چنین پرونده ای در دستور کار این قوه و محاکمه میرحسین موسوی، رهبر مخالفان، خبر نداده است با این حال برخی محافظه کاران تندرو قبلا او را تهدید به محاکمه کرده بودند.

با این حال سکوت قوه قضاییه تا این لحظه در این زمینه می تواند ناشی از نگرانی محافظه کاران در تحریک بیشتر مخالفانی باشد که انتخابات را آمیخته به تقلب می دانند.

اما با شروع محاکمه گروهی از اصلاح طلبان در هفته جاری به نظر می رسد که برخی از نزدیکان دولت، آن را زمینه خوبی برای قدم برداشتن در جهت محاکمه آقای موسوی می دانند.

محمد تقی رهبر نماینده اصفهان در مجلس روز یکشنبه در گفتگو با خبرگزاری فارس اظهار امیدواری کرد که قوه قضاییه "هرچه سریعتر" رسیدگی به این شکایت را آغاز کند.

به نوشته خبرگزاری فارس این نماینده مجلس آقای موسوی و محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق، را "متهمان اصلی هدایت اغتشاشات اخیر" نامید.

آقای رهبر با اشاره به آغاز محاکمه گروهی از اصلاح طلبان در روز شنبه در ارتباط با ناآرامی های پس از انتخابات، محاکمه آقای موسوی را برای پایان دادن به این بحران ضروری دانست.

وی گفت "کسانی که مردم را به خیابان ها دعوت کردند، همواره بر طبل انتخابات کوبیدند و ادعای خود را در میان مردم گسترش دادند، ریشه فتنه ها و آشوب های اخیر هستند" و بعد از قوه قضاییه خواست "منشاء فتنه ها را بخشکاند".

محمد تقی رهبر در اشاره به آقای موسوی و تظاهرات پنجشنبه گذشته در بهشت زهرا و خیابان های اطراف مصلی تهران به مناسبت چهلم برخی از قربانیان خشونت های پس از انتخابات گفت: "این افراد که بیانیه می دهند و اخیرا برخی از طرفداران خود را به اطراف مصلی و بهشت زهرا کشاندند، باید پاسخگوی اقدامات خود باشند و سوال از این افراد این است که این آقایان چه کاره کشته شدگان وقایع اخیر هستند که اینگونه سنگ آنها را به سینه می زنند؟".

او جای دیگری افزود: "آنهایی که بیانیه دادند و اغتشاشات اخیر را هدایت کردند حتما باید پاسخگوی خون های ریخته شده باشند و باید به پای میز محاکمه کشیده شوند."

این اتهامات درحالی مطرح می شود که آقای موسوی گفته است که عوامل "تقلب" در انتخابات را از جمله عوامل "بر زمین ریخته شدن خون" معترضان می داند.

روز یکشنبه همچنین روزنامه کیهان برای گزارش خود درباره محاکمه روز شنبه اصلاح طلبان عنوان "اسناد خیانت خاتمی و موسوی فاش شد" را انتخاب کرده است که حاکی از افزایش حملات محافظه کاران علیه میرحسین موسوی و وفاداران اوست.

احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران نیز در نماز جمعه 10 روز پیش کسانی را که خواستار ابطال انتخابات هستند "سران اغتشاشگران" توصیف کرده بود. آقای موسوی مهمترین چهره مخالفان است که خواستار ابطال انتخابات شده است.

اما آقای موسوی در برابر فشارها کوتاه نیامده و روز یکشنبه بار دیگر به انتقاد از رفتار حکومت با مخالفان پرداخت و محاکمه روز شنبه اصلاح طلبان را تدارکی "ناشیانه برای شروع به کار دولت دهم" توصیف کرد.

در جلسه روز شنبه، محاکمه نزدیک به 100 نفر از افرادی که در جریان وقایع بعد از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران بازداشت شده بودند، آغاز شد.

در این جلسه معاون دادستان تهران در کیفرخواست خود آنها را به تلاش برای سازماندهی و اجرای طرحی برای کودتای مخملی متهم کرد.

مطالب مرتبط