محاکمه ده معترض خیابانی در روز یکشنبه

معترضان جوان به نتایج انتخابات - عکس آرشیوی
Image caption دادستانی تهران هفته پیش از متهمان به عنوان "عوامل میدانی آشوب ها" نام برده بود

به گزارش خبرگزاری ایسنا قوه قضاییه می گوید که محاکمه ده نفر از کسانی که در پی ناآرامی های پس از انتخابات دستگیر شدند را آغاز کرده است.

این افراد ظاهرا جزو همان گروه تقریبا 100 نفره ای هستند که روند رسیدگی به پرونده آنان روز شنبه به صورت جمعی آغاز شده بود.

یک مقام دستگاه قضایی به خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، گفته است که جلسه رسیدگی به پرونده این ده متهم که در وقایع پس از انتخابات در خیابان ها دستگیر شده بودند صبح یکشنبه به صورت غیرعلنی در شعبه 15 دادگاه انقلاب برگزار شد.

این مقام قضایی که از وی نام برده نشد گفت: "روز گذشته (شنبه) مقدمه کیفرخواست توسط نماینده مدعی العموم قرائت شد و امروز کیفرخواست انفرادی توسط نماینده دادستان برای هر یک از متهمان قرائت و به اتهامات این ده نفر رسیدگی شد."

دادستانی تهران هفته گذشته از آغاز محاکمه حدود 20 نفر در این هفته به اتهاماتی چون "حمله به مراکز نظامی با سلاح گرم و سرد و بمب های آتش زا" و "ضرب و شتم مامورین انتظامی و امنیتی" خبر داده بود. دادستانی نام متهمان را اعلام نکرده بود و نام 10 نفری که یکشنبه محاکمه شدند نیز اعلام نشده است.

در اطلاعیه هفته پیش دادستانی تهران آمده بود: ".... تعدادی از طراحان، هدایت کنندگان و عوامل میدانی اغتشاش نیز بازداشت گردیدند که دادگاه اولین گروه از عوامل میدانی آشوب ها روز شنبه مورخ 88/5/10 برگزار خواهد شد."

"حمله به مراکز دولتی و به آتش کشیدن آنها"، "ایجاد رعب و وحشت در بین مردم"، "ارتباط با جگروه های معاند و محارب مانند گروهک منافقین (مجاهدین خلق)"، "ضرب و شتم شهروندان"، "تهیه گزارش برای رسانه های بیگانه و دشمن" و "توزیع شبنامه بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی" از دیگر اتهاماتی بود که در بیانیه دادستانی تهران به متهمان وارد شده بود.

همزمان وزارت خارجه آلمان در روز یکشنبه خواستار آزادی فوری "زندانیان سیاسی" در ایران شد و نسبت به محاکمه روز شنبه حدود 100 چهره اصلاح طلب و سایر معترضان به نتایج انتخابات ابراز نگرانی کردند.

فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان گفت که برلین دلایلی برای این باور دارد که کسانی که در دادگاه انقلاب تحت محاکمه قرار گرفته اند از "محاکمه ای شفاف یا عادلانه" برخوردار نخواهند بود.

وی در بیانیه ای گفت: "گزارش ها درباره آغاز محاکمه اعضای اپوزیسیون در ایران ما را عمیقا نگران می کند."

وی در انتقاد از دولت ایران گفت که هنوز یک فهرست کامل از اعضای اپوزیسیون که بازداشت شده و محاکمه خواهند شد منتشر نشده است.

وی گفت: "شمار دقیق زندانیان سیاسی که پس از انتخابات مورد مناقشه ریاست جمهوری 12 ژوئن 2009 بازداشت شده و در زندان محبوس هستند معلوم نیست اما شمار آنها چند صد نفر تخمین زده می شود."

در جریان ناآرامی های پس از انتخابات صدها نفر - بنابه برخی گزارش ها تا دو هزار نفر - از معترضان، اصلاح طلبان، فعالان سیاسی و خبرنگاران بازداشت شدند. به گفته دولت اکثر بازداشت شدگان آزاد شده اند اما حدود 250 نفر از آنها هنوز تحت بازداشت هستند.

به گفته منابع دولتی حدود 30 نفر نیز در خشونت ها کشته شدند اما مخالفان و گروه های حقوق بشر نگرانند آمار تلفات بسیار بیش از این باشد.