بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 12 مرداد

تیترهای اول

"كميته ويژه مجلس فقط با چهار اصلاح‌طلب در اوين ملاقات كرد" تیتر اول آفتاب یزد است، "پس لرزه هاي يک دادگاه" تیتر ابتکار، "جای دادگاه متخلفان خالی است" عنوان اصلی اعتماد است که از قول محسن رضائی نقل شده، ، روزنامه جمهوری اسلامی از قول همین مقام نوشته "دادگاه افراد خودسر و قانون شکن را هم برگزار کنید"، رسالت در عنوان اول خود نوشته "حلقه اصلی مدیریت آشوب باید محاکمه شود" جوان از "پرده برداری از نفاق جدید در دادگاه" و اعتمادملی از "انتقاد کروبی از دادگاه اعترافات" خبر داده اند، و حیات نو از "بازتاب دادگاه حوادث اخیر" نوشته است.

"معدن انگوران 180 میلیارد تومان فروخته شد" تیتر اول ابرار است، "ماجرای خروج 18 و نیم میلیارد دلار در کمیته ویژه" عنوان اصلی جام جم، "کانتینر 18 و نیم میلیارد دلاری به بهارستان رسید" در صدر گزارش های سرمایه نشسته و مردم سالاری از "هجوم دانشجویان مستعد ایرانی به کانادا" خبر داده است.

"مقایسه متن تنفیذ سه رییس جمهور" عنوان اول روزنامه خبر است و "آغاز جمهوری دهم با تنفیذ رهبری" تیتر روزنامه ایران.

کیهان "ایران هسته ای متوقف نمی شود نه با زور نه با مذاکره" را به نقل از یک نشریه آمریکائی در تیتر اول خود آورده است.

گزيده مقالات

استدلال کیهان

مدیر روزنامه کیهان در جواب کسانی که ادعا مي كنند متهمان تحت فشار مجبور به اعتراف شده اند از بازرسي هاي مكرر و مستمر، تاكيد خانواده ها و تصريح متهمان یاد کرد و مدعی شده است که این ها ادعای منقدان را نفي مي كند ولي صرفنظر از بي اساس بودن اين ادعا، بايد - به قول مرحوم طبري- از اين آقايان پرسيد كه مگر فشار و آزار زنداني- بر فرض صحت- مي تواند سند بسازد و استدلال ايجاد كند؟

حسین شریعتمداری در مقاله ادعا کرده عوامل اصلي فتنه و آشوب از قبل مي دانستند كه اعتراف مستند بازداشت شدگان و اسناد كشف شده، پته آنها را روي آب خواهد انداخت و به همين علت پيشاپيش اعترافات آنها را «ساختگي و تحت فشار»! قلمداد مي كردند و در مصاحبه ها و سخنراني ها و نوشته هاي خود خواستار آزادي بي قيد و شرط بازداشت شدگان بودند. چرا؟! اگر آقايان كاري نكرده و جرمي مرتكب نشده بودند كه از افشاي آن وحشت داشته باشند، چه دليلي داشت كه از قبل اعترافات را ساختگي بنامند؟

نکته دیگر مقاله نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان آن جاست که نوشته فرض مي كنيم كه متهمان تحت فشار وادار به اعتراف شده اند حالا بايد از سران فتنه پرسيد، وقتي «ژنرال» هاي شما تحمل چند روز زنداني كشيدن را ندارند و بلافاصله بعد از جدا شدن از زندگي مرفه خويش، به هر چه كه از آنها خواسته شود تن مي دهند؟! اولا؛ چرا بچه هاي مردم را فريب داده و آنان را با سوءاستفاده از اعتمادي كه به شما كرده اند، با چماق و كوكتل مولوتوف به ميدان مي فرستيد؟ و خودتان در حلقه هاي فشرده محافظان و فقط براي خالي نبودن عريضه به صحنه سرك مي کشید.

تقصیر شورای نگهبان

نسرین تخیری در سرمقاله سرمایه به نقل از کیفرخواستی که نماینده دادستان تهران علیه متهمان پرونده اعتراضات انتخاباتی قرائت کرد نوشته: متهمان از سال ها پیش برای ایجاد زمینه های این به اصطلاح انقلاب مخملی زمینه چینی کرده اند. یعنی حتی وقتی خود بر مسند قدرت نشسته بودند، با بنیادهای خارجی «دشمن» ایران رابطه داشتند تا علیه نظامی که خود عضو آن بودند ساختارشکنی کنند؟

نویسنده سرمقاله سرمایه ابرار تعجب کرده که چطور وقتی مقامات امنیتی و اطلاعاتی از سال گذشته از طریق اطلاعات جاسوس دستگیر شده ای که دادستان از او نامی نبرد می دانستند که متهمان کنونی خود را آماده انقلاب مخملی کرده اند باز هم شورای نگهبان نامزد طرفدار غرب و در پی براندازی نرم را تائید کرده و اجازه داده که وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری شود.

خانم تخیری در مقاله خود پرسیده: آیا شورای نگهبان نباید مطابق کیفرخواست ادعایی پاسخگوی قصور و تقصیر خویش باشد که چنین هزینه سنگین سیاسی، روانی و مالی را به مردم و نظام تحمیل کرده است؟

اقرار قبول است

رسالت در سرمقاله خود نوشته عطريانفر و ابطحي و ديگر متهمان هيچ كدام اعترافات خود را در بازجويي‌ها نفي نكردند و در محضر قاضي برآن صحه گذاشتند. لذا اين را مي‌توان يك اقدام تحسين برانگيز ناميد. آنها مي‌توانستند اداي قهرمانان را درآورند و با تخطئه اظهارات نماينده دادستان، حركت در مسير كودتاي مخملي را انتخاب كنند. صدها دوربين خبري و خبرنگار بيرون دادگاه آماده بودند از آن خبر بسازند.

به نظر رسالت تلاش برخي از جرايد همسو با آشوبگران در مورد تخطئه اظهارات عطريانفر و ابطحي و ديگر متهمان مبني براينكه اعترافات بي‌اعتبار است، فاقد وجاهت قانوني است .البته ترديدي نيست كه اظهارات متهمين در مورد ديگران مسموع نيست اما در مورد خودش كه حجت است و دادگاه و مردم به لحاظ حقوقي روي آن حساب باز مي‌كنند.

سردبیر این روزنامه اضافه کرده اينكه برخي اقرار متهمين در جلسه علني دادگاه عليه خودشان را هم تخطئه كنند، معلوم است الفباي حقوق را هم نمي‌دانند.

پاسخ گوئی آزادانه

ایران روزنامه دولت در تایید دادگاه محاکمه صدنفر متهم به دست داشتن در انقلاب مخملی از قول کارشناسان نوشته بهترين شيوه انتقال واقعيت‌ها اظهارنظر مستقيم متهمان است چنان چه رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با استقبال از برگزاري نشست خبري چهره‌هاي سياسي پس از برگزاري اولين جلسه دادگاه متهمان حوادث اخير گفته در اين جلسه امكان طرح سؤالات و پاسخگويي به صورت آزادانه به وجود آمده بود.

علاء الدین بروجردی به نوشته ایران با تاکید بر این که در جمهوري اسلامي افراد بدون دليل دستگير نمي‌شوند با اشاره به بازديد كميته ويژه پيگيري وضعيت بازداشت‌شدگان از زندان اوين گفت: حدود 30 تن از بازداشت‌شدگان در بند 209 اوين نگهداري مي‌شدند كه از اين تعداد، نمايندگان با 4 تن ملاقات كردند. مصطفي تاج‌زاده در بند 209 اوين نگهداري نمی شد، ‌محمد قوچاني و چوبينه در بند عمومي نگهداري مي‌شوند و هدايت آقايي و جواد امام هم به صورت انفرادي نگهداري مي‌شوند.

دستگیرشدگان و بی گناهان

اعتماد در میان اخبار کوتاه خود از قول آيت الله محمد جواد حجتي کرماني نوشته آيا در وقايع اسفبار که به قيمت جان جوانان بي گناه ما از پسر و دختر و هتک حرمت بسياري از افراد و زنداني شدن عده يي ديگر تمام شد هيچ کس مقصر نبود و اين شياطين و اجنه يا ماموران سيا و اينتليجنت سرويس و موساد بودند که در خيابان هاي تهران به زد و خورد پرداختند و هتاکي کردند و دست شان به خون بي گناهان آلوده شد؟ خبر دیگر اعتماد حاکی است مادر يکي از کشته شدگان اخير در کرمانشاه بازداشت شده و هيچ اطلاعي از سرنوشت وي در دست نيست. زهرا نوذري مادر پويا مقصود بيگي دانشجوي دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه ، در ساعت 10 شب اولين روز تحصن خود دستگير شده است. پويا مقصود بيگي در تاريخ 30 خرداد 88 توسط نيروهاي امنيتي کرمانشاه دستگير شد و پس از آزادي فوت کرد.

فرار خاتمی

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته خبرگزاري دولت ادعاي جديدي كرده كه اختصاصي همين خبرگزاري است و نوشته طرح فراري دادن محمد خاتمي از كشور باهدف تشكيل اپوزيسيون جديد عليه جمهوري اسلامي ايران در اروپا از سوي يك گروهك مدعي ملي گرايي تدوين شده است .

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته بدين ترتيب لابد بايد منتظر بمانيم و فرار ساير مسئولين گذشته نظام جمهوري اسلامي را نيز شاهد باشيم ! چشم همه روشن.

کانتینر میلیارد دلاری

سرمایه در گزارش اصلی خود خبر داده بالاخره رسیدگی به ماجرای کانیتیر حال 18 و نیم میلیارد دلار ارز و طلا به بهارستان کشیده شد و یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص خبر کانتینر 5/18 میلیارد دلاری و خروج آن به ترکیه اظهار کرد از این موضوع اطلاعی ندارد، لیکن در حال پیگیری این موضوع هستند.

روزنامه خبر در تیتر اول خود از تناقص از اخبار درباره کانتیتر حامل 18 و نیم میلارد دلار که از ایران به ترکیه رفت خبر داده و نوشته ین در حالی است که کانال TR2 ترکیه در بخش خبری خود با نمایش مکرر یکی از مسئولان گمرک مرزی ترکیه و کانتینر مملو از طلاها و دلارها و کارت شناسایی اسماعیل صفاریان نسب به برجسته کردن خبر و بررسی پاک بودن منبع طلا و دلارها از سوی مقامات رسمی این کشور اقدام کرد

روزنامه خبر نسبت به حقیقت داشتن این خبر ابرار تردید کرده و نوشته اساساً شخصی به نام اسماعیل صفاریان نسب وجود خارجی نداشته باشد و برخی رابطان در ایران برای خروج این حجم عظیم سرمایه، مبادرت به طراحی سناریویی از پیش تعیین شده داشته‌اند که مورد استقبال رسانه‌های ترکیه نیز قرار گرفت.

اما روزنامه ایران کل ماجرا را از زبان مسوولان گمرگ ایران تکذیب کرده و نوشته گمرک داران ترک هم از وجود چنین کانتیری ابراز بی اطلاعی کرده اند.

انصراف از ریاست

ابراهیم علیزاده در گزارش اصلی روزنامه خبر نوشته وزیر کار که تاکنون در مورد علت انصراف ایران از ریاست اجلاس امسال سازمان بین‌المللی کار (بعد از گذشت 32 سال انتظار)، سخنی نگفته بود، در این مورد توضیحاتی داد و عنوان کرد که به دلیل برخی موضوعات سیاسی و حفظ عزت و شوکت کشور، ایران از ریاست این اجلاس انصراف داد. وزیر کار و امور اجتماعی دولت که خودش فروردین ماه امسال خبر ریاست ایران بر اجلاس امسال سازمان بین‌المللی کار (ILO) آن هم بعد از 32 سال انتظار را داده بود، انگار برایش سخت بود که در رسانه‌ها عنوان کند ایران این فرصت را خودش از دست داده است.

ندا را که کشت؟

فواد صادقی در مقاله ای در حیات نو به جنگ روانی از تریبون های رسمی اشاره کرده و نوشته به طور نمونه ندا آقا سلطان دخترى 27 ساله بود که در ناآرامى‌هاى 30 خرداد از ناحيه قلب مورد اصابت گلوله قرار گرفته و در جا کشته مى‌شود، ضبط چند ثانيه تصاوير مرگ ندا توسط يک فيلمبردار آماتور و پخش آن از شبکه‌هاى بين المللي، موجب شد تا ندا به سمبل جريان اعتراضى ايران تبديل گردد.

نویسنده با این مقدمه نوشته تاکنون از سوى مسئولان در رسانه‌هاى وابسته به حاکميت نظريات زير به عنوان ارزيابى قطعى مرگ ندا بيان شده است یکی این که قتل ندا توسط تک تيراندازان عضو منافقين سازمان مجاهدين خلق براى دامن زدن به التهابات بوده است دیگر این که ندا با همکارى يکى از پرسنل شبکه بى‌بى‌سى به قتل رسيده اتهام دیگر این که ندا به وسيله آدم‌کشانى که توسط موسوى و خاتمى استخدام شده بودند کشته شده است و سرانجام این که ندا آقا سلطان زنده است و اکنون در يونان زندگى مى‌کند.

در ادامه مقاله حیات نو آمده حال اگر طراحان اين جنگ‌هاى رواني، به اهميت و ارزش اعتماد عمومى پى برده بودند، اقدام به انتشار چنين احکام و نظريات متناقضى آن هم به صورت همزمان نمى کردند که کمترين نتيجه آن به ستوه آوردن خانواده اين قربانى غير سياسى باشد که موجب شود مادر ندا، اين سوال را مطرح کند که اگر ندا توسط منافقين يا بيگانگان به قتل رسيده، چرا مجوز برگزارى يک مراسم ختم ساده براى وى صادر نمى شود؟

درس از تاریخ

فیاض زاهد در مقاله ای در اعتماد ملی نوشته آنچه بر سرزمين‌مان مي‌رود عجيب است و عبرت‌آموز. مسير رويدادها و حوادث به سويي مي‌رود كه گويي ادامه تاريخ به سراشيبي غلتيده و در اين وانفسا رانندگان آن هر تصميمي كه مي‌گيرند خطا از آب درمي‌آيد. كاش بتوان بلمي را كه به آرامي به سوي آبشاري مهيب در حال جولان است نگهداشت، از آبشار خواست ارتفاعش را بكاهد و از ساكنان بلم پارو زدن را، اما نه آن قادر به كاستن و نه اين قابل به ايستادن است.

این نویسنده اصلاح طلب اضافه کرده: پرسشي كه همواره اهل تاريخ از خود پرسيده‌اند آن است كه به راستي چرا تمدن‌ها ظهور و سقوط مي‌كنند؟ چگونه دولت‌ها و حكومت‌ها به سرنوشتي مشابه تن مي‌دهند؟ چرا همگي در تشابهي غريب در عدم درك منافع خود يكسانند؟ آيا نمي‌توان باخواندن آثار پيشينيان و مطالعه رفتارهايشان پند و درس لازم را گرفت؟ آيا نمي‌توان از يك سوراخ چند بار گزيده نشد؟