کاریکاتوریست‌ها دوسالانه تهران را تحریم کردند

persian cartoons

بیش از صد کاریکاتوریست ایرانی با امضای بیانیه ای با انتقاد از اتفاقاتی که بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ایران روی داده است، اعلام کرده اند که به نشانه اعتراض به این اتفاقات در دوسالانه کاریکاتور تهران شرکت نمی کنند.

امضا کنندگان این بیانیه که شنبه ۱۰ مرداد (۱ اوت) منتشر شده است به انتخابات ریاست جمهوری ایران اشاره کرده اند و گفته‌اند که مردم با حضور " چشمگیر" خود در انتخابات خواهان بهبود وضعیت جامعه بودند.

در بخشی از این بیانیه به وقایع رخ داده بعد از اعلام نتیجه انتخابات اشاره شده و ضمن ناگوار خواندن این اتفاقات آمده: "روند اتفاقات اخیر به گونه ای است که هیچ انسان آزاده ای نمی تواند چشمان خود را بر آن ببندد و دم برنیاورد."

اشاره این بیانیه برخورد با کسانی است که به نتیجه دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اعتراض داشتند.

کاریکاتوریست های امضا کننده این بیانیه اعلام کرده اند " از آنجا که نشاط فرهنگی در جامعه پس از رخدادهای اخیر از میان رفته است، ما لزوم برگزاری چنین دوسالانه‌ای را به مصلحت ندانسته، خندیدن و خنداندن در فضای کنونی را به دور از احساس مسئولیت می‌دانیم."

خندیدن و خنداندن در فضای کنونی را به دور از احساس مسئولیت می‌دانیم.

در میان امضا کنندگان این بیانیه نام بسیاری از کاریکاتوریست های مطرح کشور دیده می شود.

دوسالانه کاریکاتور تهران مهمترین رویداد در این رشته در ایران و یکی از دوسالانه های معتبر بین المللی است. این دوسالانه اولین بار در سال ۱۳۷۲ در تهران برگزار شد و تا کنون هشت دوره از آن برگزار شده است. در هشتمین دوره از این دوسالانه که در تهران برگزار شد بیش از هفتصد کاریکاتوریست از حدود هشتاد کشور جهان شرکت کردند.

نهمین دوسالانه کاریکاتور ایران قرار است در پاییز امسال برگزار شود.

یکی از کاریکاتوریست های ایرانی که این بیانیه را امضا نکرده است می گوید دلیل عدم حمایتش از این بیانیه بخشی از آن است که خندیدن و خنداندن در این شرایط را کار درستی نمی داند. او می گوید اگر این استدلال درست باشد " هیچ کاریکاتوریستی در هیچ جایی نباید کار کند و این فقط به شرکت در دوسالانه محدود نمی شود بلکه کار کردن در مطبوعات و سایت های اینترنتی را هم شامل می شود"

نیک آهنگ کوثر، کاریکاتوریست ایرانی مقیم کانادا اقدام کاریکاتوریست های ایرانی در امضای این بیانیه را اقدامی شجاعانه و منطقی می داند. او می گوید با توجه به اینکه این دوسالانه با حمایت وزارت ارشاد ایران برگزار می شود، تحریم این دوسالانه اعتراضی به اقدامات دولت و شرایط موجود در کشور است.

آقای کوثر معتقد است که اگر چه دوسالانه کاریکاتور تهران از جمله رویدادهایی در این رشته است که کاریکاتوریست های آماتور بیشتر مایل به شرکت در آن هستند، اما تحریم این دوسالانه توسط کاریکاتوریست های حرفه ای می تواند در اعتبار این دوسالانه تاثیر داشته باشد.

مطالب مرتبط