تلاش سفیر سوئیس در تهران برای تعیین سرنوشت سه آمریکایی

آمریکا هنوز اسامی این سه نفر را اعلام نکرده است

دولت آمریکا می گوید که سفیر سوئیس در تهران ضمن تماس با مقام های ایرانی در حال جمع آوری اطلاعات در مورد سه شهروند آمریکاست که بر اساس گزارش ها توسط ایران در نزدیکی مرز این کشور با کردستان عراق دستگیر شده اند.

رابرت وود، یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا، این خبر را روز یکشنبه (2 اوت) اعلام کرد.

مقام های کردستان عراق می گویند که سه آمریکایی روز جمعه ( 31 ژوئیه) در حال گردش در مناطق مرزی ایران و کردستان عراق بودند که بوسیله نیروهای ایرانی دستگیر شدند.

شبکه تلویزیونی عرب زبان العالم، وابسته به دولت ایران، دستگیری این سه آمریکایی را تایید کرده است.

بر اساس گزارش ها، یکی از آن ها زن و دو تن دیگر مرد هستند که به همراه فرد چهارمی از مرز ترکیه به کردستان عراق وارد شده و برای راهپیمایی به مرز ایران رفته بودند.

به گفته دولت کردستان عراق، نفر چهارم به علت بیماری در این راهپیمایی با سه نفر دیگر همراه نشد.

رابرت وود روز یکشنبه گفت که مقام های آمریکایی در عراق با نفر چهارم این گروه از شهروندان آمریکا دیدار کرده اند.

به گفته این مقام آمریکایی، وزارت امور خارجه آمریکا با خانواده های سه نفری که گفته می شود توسط ماموران ایرانی دستگیر شده اند، در تماس است.

دولت آمریکا می گوید که به دلیل احترام به حقوق شخصی این افراد، اسامی آن ها را اعلام نمی کند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز شنبه (1 اوت) از دولت سوئیس خواست بود که برای تایید خبر دستگیر شدن سه شهروند آمریکا توسط ایران با دولت ایران تماس برقرار کند.

آمریکا می گوید که در صورت صحت خبر دستگیری سه آمریکایی، آن ها باید حق ملاقات با نمایندگان دولت سوئیس که حافظ منافع آمریکا در ایران است را داشته باشند. به گفته رابرت وود، محافظت از شهروندان آمریکا مهم ترین اولویت دولت این کشور است.

وزارت امور خارجه آمریکا در پی بروز نا آرامی های اخیر در ایران به شهروندان آمریکا درباره سفر به ایران هشدار داده بود. در همین رابطه، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفته است هیچ کدام از سه آمریکایی ناپدید شده در مرز ایران، کارمند این وزارتخانه در عراق نیستند.

مطالب مرتبط