حوادث ایران در روزنامه های بریتانیا

روزنامه گاردین در شماره روز سه شنبه 13 مرداد (4 اوت) با اشاره به این که مراسم تنفیذ ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد به طور زنده توسط تلویزیون دولتی ایران پخش نشد نوشته است اهمیت آن مراسم در بایکوت شدنش توسط برخی افراد کلیدی حکومت بوده است.

گاردین می نویسد اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی، میر حسین موسوی، مهدی کروبی و حسن خمینی همگی از شرکت در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد خودداری کردند.

این روزنامه می نویسد تنها چند ساعت پس از این مراسم تظاهرات جدیدی علیه حکومت در میدانهای ولی عصر و ونک تهران برپا شد.

گاردین با اشاره به جلسه دادگاه دستجمعی بیش از 100 نفر از مخالفان حکومت ایران و اعترافات تلویزیونی برخی از آنان گفته است که نمایشی بودن محاکمه حتی برای برخی از طرفداران تندرو رهبر ایران واضح و روشن بود.

این روزنامه می نویسد افزایش هفتگی میزان سرکوبی توسط حکومت ایران سبب شده که تاثیر آن کمتر و کمتر شود و در عین حال مخالفان همچنان قادرند نارضایتی خود را از حکومت علنا نشان دهند.

به نوشته گاردین، آقای خامنه ای باید هر قدمی که می خواهد بردارد را خوب بسنجد چون او در همین مدت حمایت نیمی از مردم را از دست داده است.

گاردین با اشاره به روابط میر حسین موسوی با آیت الله خمینی، بنیانگذار حکومت جمهوری اسلامی، می نویسد آقای موسوی تا کنون مصون از تعرض بوده است. اما اکنون اگر آقای خامنه ای کاری نکند، بحران ادامه خواهد یافت و اگر آقای موسوی را به زندان بیافکند، ممکن است دیگر نتواند بر ایران حکومت کند.

گاردین با اشاره به فشار اسراییل بر آمریکا برای مقابله جدی با ایران می نویسد افزایش تحریمهای اقتصادی، از جمله تحریم فروش بنزین به ایران، سبب تقویت موضع آقای خامنه ای و رییس جمهور او خواهد شد و آنها باز همه مشکلات داخلی را بر گردن بریتانیا و آمریکا خواهند انداخت.

بدین ترتیب، به نوشته گاردین، آمریکا نباید با پیروی از دستور کاری که اسراییل دیکته می کند پیروزی را برای آیت الله خامنه ای به ارمغان آورد.

روزنامه دیلی تلگراف نوشته است که سرکوب اعتراضات مردمی تحت مدیریت آیت الله خامنه ای سبب زیر زمینی و خشن شدن شیوه اعتراضات خواهد شد.

با این حال، به نوشته دیلی تلگراف، حکومت ایران آن قدر اعتماد به نفس دارد که فکر کند قادر است در طول چهار سال آینده با تمامی چالشهای داخلی و خارجی مقابله کند.

روزنامه تایمز با اشاره به تحریم شدن مراسم تنفیذ ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد توسط رهبران مخالفان ایران، نوشته است که بریتانیا پتریک دیویز، مرد شماره دو سفارت خود در تهران را به مراسم تنفیذ فرستاده است.

وزارت خارجه بریتانیا گفته است رفتن معاون سفیر به مراسم، به جای سفیر، برای این بوده است که به حکومت ایران پیامی داده شود که همه چیز میان دو کشور "عادی نیست."

با این حال، به نوشته تایمز، منتقدان این اقدام در بریتانیا می گویند که اعزام معاون سفیر به مراسم تنفیذ می تواند نشانه مشروعیت بخشیدن به حکومت ایران تلقی گردد.

تایمز می نویسد که ویلیام هیگ، وزیر خارجه در کابینه سایه بریتانیا گفته است با توجه به شرایط ایران حضور بریتانیا در مراسم تنفیذ باید در پایین ترین حد ممکن انجام می شد و به نظر می رسد کشورهای دیگر در این زمینه موفقتر از بریتانیا عمل کرده اند.

این روزنامه به نقل از سر مینگیز کمبل، رییس سابق حزب لیبرال دموکرات و عضو کمیته روابط خارجی مجلس عوام می نویسد که در زمانی که یک دادگاه نمایشی مخالفان حکومت در حال برگزاری است، بهترین شیوه عمل برای بریتانیا صرفا انجام حد اقل های ممکن دیپلماتیک می بود.

مطالب مرتبط