ابهام در گزارش حادثه کوی دانشگاه

کمیته حقیقت یاب مجلس در مورد حوادث کوی دانشگاه تهران اعلام کرده که بنا به محتوای گزارش حمله به کوی دانشگاه این گزارش به احتمال زیاد در جلسه غیر علنی خوانده می شود. پس از حمله لباس شخصی ها به کوی دانشگاه و ضرب و شتم دانشجویان ساکن کوی پس از اعلام نتیجه انتخابات در ایران، کمیته حقیقت یاب مجلس مسئولیت رسیدگی به این پرونده را عهده دار شد.

سه روز پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نیروهای موسوم به لباس شخصی به کوی دانشگاه و مجتمع مسکونی به نام سبحان حمله کردند. در حمله به کوی تعداد زیادی از دانشجویان زخمی شدند و اموال عمومی تخریب شد. مجلس در پی این حادثه کمیته حقیقت یاب را تشکیل داد که ارائه نخستین گزارش از این حمله، انتقاد نمایندگان اصولگرای طرفدار محمود احمدی نژاد را به همراه داشت. منتقدان اجازه قرائت گزارش در صحن علنی مجلس را ندادند.

مهدی عربشاهی، دبیر تشکیلات تحکیم وحدت با اشاره به اینکه کوی دانشگاه تهران و دانشجویان بارها مورد تعرض قرار گرفته اند، حمله به کوی دانشگاه پس از انتخابات ۸۸ را شدید ترین مورد این اتفاقات دانست.

آقای عربشاهی با اشاره به اینکه پیشتر نیز در برخورد با دانشجویان کمیته های حقیقت یاب برای بررسی ریشه های مسئله تشکیل می شد افزود:" اما به نتیجه روشنی نرسیده است. خیلی از کسانیکه به عنوان لباس شخصی به کوی حمله می کنند، دارای هماهنگی هایی با برخی از مراکز قدرت هستند. تصورم این است این بار هم به جایی نخواهد رسید. "

همچنین محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه ها در نامه ای به محمود شاهرودی رئیس قوه قضائیه برخورد با دانشجویان را حادثه تلخی عنوان کرده که در ذهن دانشجویان حک شده است .

آقای محمدیان در این نامه پیگیری جدی و برخورد قاطع با خاطیان این حادثه را خواستار شد. قانون منع ورود به دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در مجلس ششم و پس از وقایع کوی دانشگاه تصویب شد. اما نعمت احمدی، وکیل دادگستری در ایران، در گفتگو با بی بی سی تاکید می کند که "این قانون درست اجرا نشده است." به گفته او به همین دلیل است که این اتفاق تکرار شده است.

در حمله به کوی دانشگاه، هیچ کدام از مسئولان دانشگاهی و انتظامی دستور صدور ورود به کوی را تائید نمی کنند. دانشجویان نیز به دلیل وضعیت کوی و شروع تعطیلات تابستانی کوی دانشگاه را ترک کرده اند.

به گفته دبیر تشکیلات تحکیم وحدت دانشجویان آسیب دیده فرصتی برای پیگیری به دست نیاوردند.

مهدی عربشاهی اضافه کرد:" دانشجویان معتمد دفتر نهاد رهبری در دانشگاه تهران به اتفاقات آن شب شهادت دادند. این قبیل شکایت ها ممکن است برای برخی از دانشجویان ناامیدانه باشد اما گروهی از دانشجویان در مهر ماه شکایت می کنند. "

نعمت احمدی با اشاره به اینکه به دلیل برخی مسائل در حمله به کوی شاکیان کمتر وارد میدان می شوند، می گوید: "دانشجویان متاسفانه همیشه در معرض اتهام قرار داشته اند، از طرفی افرادی که به کوی حمله می کنند ، عمدتا در شب این کار ار انجام می دهند و بیشتر لباس شخصی تن دارند و قابل تشخیص نیستند. انگیزه ای هم در دادگستری برای برخورد با اینها نمی بینم. این جرم جنبه عمومی دارد و باید دادستان وارد این قضیه شود و جلوی آن را بگیرد. "

حمله به کوی دانشگاه برای نخستین بار در سال ۷۸ پس از توقیف روزنامه سلام اتفاق افتاد. رسیدگی به پرونده آن حمله در آن زمان انتقاد بسیاری از دانشجویان و فعالان حوزه دانشجویی را در بر داشت. اما در حمله امسال به کوی دانشگاه، گفته می شود، افراد موسوم به لباس شخصی‌ها از سلاح‌های جدید برای حمله به دانشجویان استفاده کردند. سلاح جدید حاوی گلوله‌هایی بود که سوختگی‌هایی بر بدن دانشجویان ایجاد می‌کند. براساس قانون نیروهای انتظامی اجازه ورود به دانشگاه ها را ندارند. اما به گفته برخی از صاحبنظران این قانون بارها از سوی نیروهای نظامی و لباس شخصی هایی که گفته می شود تحت نظارت نیروهای نظامی عمل می کنند، نقض شده و همچنان کسی پاسخگوی حمله به دانشجویان نیست.

مطالب مرتبط